22 Kasım 2011

YENİKÖY - BALABAN GÖLETİ DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

Teos Doğa Sporları Grubu tarafından düzenlenmekte olan doğa yürüyüşlerine, havaların serinlemesi ile beraber, kasım ayında yeniden başladık.
Pazar günü (20.11.2011), bu sezonun ilk doğa yürüyüşünü, Yeniköy'de yaptık. Havanın da güzel olması nedeniyle yürüyüşe katılım oldukça  fazlaydı. Biraz zorlansak ta, yine de  zevkli bir yürüyüş oldu.

Belediyesi otobüsüyle geldiğimiz Yeniköy, Menderes (Cumaovası) ilçesine bağlı bir köy. Köyün etrafı üzüm bağları ve çam ormanları ile çevrili, çok güzel.  Köye  yakın bir yerde,  şimdi terkedilmiş olan perlit madeninde çalışanlar için yapılmış sosyal tesisler de  var.

Yeniköy / Cumaovası
Köy içinde kısa bir süre yürüdükten sonra, Balaban Göleti'ne giden  toprak bir yola sapıyoruz. İşin ilginç yanı, başta rehberimiz olmak üzere hiç birimizin  bu parkurda  daha önce yürüyüş yapmamış olması. Anlayacağınız bizi maceralı bir doğa  yürüyüş bekliyor!

Yeniköy Balaban Mahallesi
Bir süre  sonra kendimizi çam ormanlarının arasında düz bir alanda buluyoruz. Burada,  kültür-fizik hareketleri yaparak zorlu yürüyüş öncesi kaslarımızı yumuşatıyoruz.

Kültür - fizik hareketleri yapıyoruz.
Daha sonra ormanlık  bir  yamaca yukarı  tırmanmaya başlıyoruz. Yer yer arazi çok dik ve engebeli, güçlükle  yürüyoruz. Bazı bayan arkadaşlarımız  yürümekte zorlanıyor. Kayıp düşmemek  için dikkat ediyoruz.

Ormanda yürüyoruz.
Bir saatlik  tırmanıştan sonra, durum değerlendirmesi yapıyoruz. Balaban Göleti'nin  nerede olabileceğini tahmin etmeye çalışıyoruz. Rehberimiz Mehmet Bey, çok tecrübeli bir dağcı. Dağın diğer yamacından, vadiye doğru inişe geçiyoruz. Ormanın içinde, boş alanlarda  papatyalar, siklamenler şimdiden çiçek açmaya başlamışlar.
.
Ormanın içinde yer yer yürümekte  zorlanıyoruz.
Kır papatyaları
Çam ağaçlarının altında  yer yer sakız, pırnal, çitlembik ... çalılarından oluşmuş sık bir bitki örtüsü var. Bu nedenle zor yürüyoruz.


Yabani siklamenler şimdiden çiçek açmaya başlamışlar.
Dağdan inişimiz daha kısa sürüyor. Göletin suyunu köye taşıyan kanala rastlayınca seviniyoruz. Rehberimizin tahmini doğru çıkıyor. Burada kısa bir  mola veriyoruz.

Yeniköy - Balaban Göleti doğa yürüyüşü hatırası.
Daha sonra, suyun geldiği yöne  doğru  ilerlemeye  başlıyoruz ve bir süre sonra da gölete ulaşıyoruz. Balaban Göleti, ormanın içinde bir yerde,  çok güzel bir manzarası var.  Göletin etrafında araba yolu ve piknik yapılacak yerlerde var. Bir süre göletin kenarında gezip dinlendikten sonra, yemeklerimizi göl manzarasını seyrederek  yiyoruz.

Balaban göleti
Bu göletin bir özelliği de suyunun mavi değil yeşil olması.
Balaban Göleti - Yeniköy 
Balaban Göleti - Yeniköy / Menderes
Balaban Göleti'nden dönüşümüz çok  daha kolay ve zevkli geçti. Yol kenarlarındaki kuşburnu ve yabani böğürtlenlerden topladık.

Kuşburnu
Köye, yaprakları kahve rengine dönmüş üzüm bağlarının arasından geçerek giriyoruz. Çoğu bitkiler kış hazırlığına başlamışlar. Bir an önce yapraklarından kurtulmak telaşındalar. Yollar dökülmüş gazellerle kaplı.

Dönüş yolunda.
Sararmış kamışlar.
Çitlembik Ağacı
Köy merkezine geldiğimizde, otobüsünün duraktan kalkmak üzere olduğunu görüyoruz. Bu nedenle, çay içme planımızdan vazgeçiyoruz, Seferihisar otobüsüne biniyoruz.

Yorucu ama bir o kadarda zevkli bir doğa yürüyüşü bu şekilde sona eriyor. Bir başka doğa yürüyüşünde  buluşmak umuduyla, Cittaslow Seferihisar'dan tüm doğa dostlarına selamlar, sevgiler.

 Yeniköy' de sonbahar  
Harita için tıkla. http://www.haritamap.com/yer/yenikoy-menderes

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder