27 Ekim 2014

MELEKLERİN TROMPETİ (BRUGMANSİA )

Meleklerin borazanı çiçeği ( Brugmansia suaveolens )
Meleklerin trompeti ya da borazanı  ( Brugmansia suaveolens  ya da Datura suaveolens ) patlıcangiller ( solanaceae ) familyasından,  yapraklarını dökmeyen küçük bir ağaçtır. Anavatanı Güney Amerika'nın yağmur ormanlarıdır.  Brugmansia cinsinin çok fazla türü yoktur.

Eskiden  brugmansia   datura cinsinden bir tür  olduğu  için botanik adı bazı kaynaklarda,  ' Datura suaveolens' olarak belirtilmektedir.

Meleklerin borazanı yılda bir kaç kez trompet şekinde iri ve oldukça uzun ( 30 cm.) çiçekler açar. Çiçekleri beyaz, sarı ve pembe renklidir, geceleri ve kapalı havalarda etrafa güzel kokular salar. Çok hızlı büyür ve dikildiği yıl çiçek açar.

Çoğu zaman birbirleriyle  karıştırılan,  'brugmansia' ile  'datura'  arasında aslında  belirgin farklar vardır. Ortak özellikleri ise, çiçeklerinin şekli ve her ikisinin de zehirli olmasıdır.  Her iki cinsin de çok sayıda hibrit  ve varyeteleri  üretilmiştir.

Brugmansia çiçeği
- Datura ( tatula  ) cinsi bitkiler otsu olup tek yıllıktır, brugmansya ( brugmansia ) türleri ise; çok yıllık ve yarı ağaç formundadır.
- Datura çiçeklerinin ağzı yukarı dönüktür ve yaprakları kötü kokar, brugmansia türlerinin çiçekleri uzun, sarkık ve güzel  kokuludur.
- Datura meyveleri dikenli olur, brugmansya  meyvelerinin kapsülü dikensizdir.

Daha çok bahçelere   dikilen meleklerin trompeti, soğuk yerlerde saksıda, iç mekanlarda yetiştirilmelidir. Güneşli yerleri ve humus bakımından zengin süzek toprakları sever. Yazın düzenli ve bol sulanması gerekir.

Brugmansia  fazla bakım istemeyen bir çiçektir.  Çelikle, kökten ayırma ile  ve tohumdan üretilir.

Önemli;
Brugmansia türleri çok  zehirli bitkiler olduğu için çıplak elle tutulmaması ve çiçeklerinin doğrudan koklanmaması gerekir.

Bu yazımı, bu çiçeği tanımama ve dolayısıyla  tanıtmama vesile olan sevgili öğretmenim ve ağabeyim Veyis SAYGİ'ya armağan ediyorum. Sağlık ve mutluluk dileklerimle.
27.10.2014 Cittaslow  Seferihisar.

Meleklerin borazanı. Boyabağ  / Karaburun.

Çelikten yetiştirdiğim meleklerin trompeti ilk çiçeğini açtı.
Şimdi sıra pembesin de.

Çiçek tomurcuğu 


Pembe çiçekli meleklerin borazanı. Kaleiçi / Sığacık

2 yorum:

  1. brugmansia lar için çok koklamanın bile zehirleyici etkisi olduğu söylenmekte bu konuda bilgilendirebilirmisiniz.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Maalesef bütün kaynaklarda bu güzel kokan çiçeğin direk koklanmaması aksi takdirde insanların halüsinasyon görmesine neden olduğu belirtilmiş.

      Sil