25 Kasım 2011

ŞİMDİ ROKA YEMENİN TAM ZAMANI !

Roka ( eruca sativa ) turp ya da hardalgiller ( brassicaceae ) familyasından tek yıllık otsu bir bitkidir, daha çoktaze olarak yenen yaprakları için yetiştirilmektedir. Bazı yörelerde hardal, hardal otu da denir. Doğal olarakta  yetişmektedir.

Her mevsim yetişen rokanın en kaliteli olduğu ve en çok yenmesi gereken mevsim, sonbahar ve kış aylarıdır. C vitamini bakımından çok zengin olan bu sebze, kışın vücudumuzun direncini artırarak bizi soğuk algınlıklarına karşı korur.
Çok sıcak ve soğuk havalarda yetişen rokaların aroması fazla olduğundan acılaşır ve kalitesi düşer. Sonbaharda yetişen rokalar bu nedenle daha lezzetli olur.

Baharatlı bir bitki olan rokanın, yaprakları salata ve garnitür, tohumları ise baharat olarak değerlendirilmektedir. Bazı Akdeniz ülkelerinde, roka  yemek olarak, Hindistan'da ise tohumlarından yağ elde etmek için yetiştirilmekteymiş.

Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde daha çok yetişen roka ile  İzmir'e geldikten sonra tanıştım, Karadeniz bölgesinde hiç görmemiştim. Salata ve garnitür olarak yemeyi çok seviyorum. Bu nedenle bol bol yetiştiriyorum
Tohumu ekilerek yetiştirilen roka,diğer sebzelere göre çok kolay ve hızlı büyüyor. Nemli ve gübreli toprakları daha çok seviyor. Bu yıl eylül ayında ektiğim rokalar çok çabuk büyüdüler. Bazıları çiçek bile açıp küçük baklalar oluşturmaya başladılar.

Roka sadece bir sebze değil, aynı zamanda şifalı bir bitkidir.Merak edip yararlarını araştırırsanız daha çok severek yiyeceğinizden eminim.  Benden bu kadar, afiyet olsun.

Genç roka bitkisi
Roka çiçek açmadan önce  boy  atar ve yaprak şekli değişir, lezzeti bozulur.
Roka baklaları
Roka ve çiçeği

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder