1 Mayıs 2010

SARDUNYA VE ITIR ÇİÇEĞİ

                                                                 SARDUNYA ( Pelargonium )

Sardunya ( pelargonium ), turnagagasıgiller  ( geraniaceae )  familyasından, çiçekli, çok yıllık ve otsu bir bitki cinsidir.
400 kadar türü bulunan sardunya cinsinin; pelargonium zonale ( p. x hortorum), pelargonium peltatum, pelargonium grandiflorum, pelargonium grveolens  gibi türleri   süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Ayrıca çok sayıda kültür çeşidi üretilmiştir.

Anavatanı Güney Afrika olan sardunya; dünyanın çoğu yerinde, özellikle de  Akdeniz ülkelerinde daha çok  yetiştirilmektedir.

Sardunya çiçekleri
Beyaz sardunya çiçeği
Pembe çiçekli sardunya 
Sardunya çiçeğinin yaprağı da çiçeği gibi  güzeldir.
                                                   Sardunya Türleri
- Sakız sardunya ( Pelargonium peltatum ) : Sarkıcı bir tür olup yaprakları daha farklıdır. Halk arasında sakız sardunya çiçeğine;  gülfatma, padişah, osmantopu da denir. ( Kaynak: Türkiye Bitkileri Sözlüğü / Ertan Tuzlacı )

Sakız sardunya
Sakız sardunya 
- Ceylan / Karagöz  sardunyası ( Pelargonium grandiflorum ):   Çiçekleri açelyaya benzer, ebruli ve çok gösterişlidir. Ancak bu türün çiçeklenme süresi diğer türler kadar uzun değildir.

Ceylan sardunya ( Karagöz  çiçeği)
Bazı sardunya türleri ise yer örtücüdür, çiçekleri ıtır gibi çok güzel değildir.

Ülkemizde en çok sevilen ve yetiştirilen çiçeklerden biri olan sardunya değişik renklerdeki çiçeklerini uzun bir sap üzerin de ve  şemsiye şeklinde  açar. Ebruli ve katmerli çiçek açan türleri vardır.
Sardunya çiçeklerinin yapraklarının üzerinde değişik tonlarda halkalar bulunur. Bitkinin gövdesi zamanla  odunsu bir yap alır.

Sardunya, yetiştirilmesi ve üretilmesi en kolay çiçeklerden birisidir. Güneşli ve yarıgölge  yerleri sever, yazın aşırı güneşten korunmalıdır, toprağı kurudukça sulanmalıdır. Dona karşı çok hassastır.
Bahçe ve saksıda yetişir, çelikle ve kökten ayırma ile  çoğaltılır.

Linki tıklayarak sardunya ile ilgili bir başka yazımı da okuyabilirsiniz. .http://kadirbekci53.blogspot.com/2012/10/sardunya-cicekleri.html
.
                                                                 ITIR  ( Pelargonium graveolens )

Itır çiçeği
Turnagagasıgiller familyasından otsu bir bitki  olan ıtır ( Pelargonium graveolens )  sardunya çiçeği  ile yakın  akrabadır. Halk arasında ıtır'a ; hıtır, mis çiçeği, intişaf da denir. ( Kaynak : T.Bitkileri Sözlüğü / E. Tuzluca ).
Bir süs bitkisi olan ıtırın bazı türleri şifalıdır, losyon elde edilmektedir.

Itır çiçeği daha çok güzel kokulu yaprakları için yetiştirilmektedir.
Itırın en büyük özelliği  dekoratif olan yapraklarının çok keskin kokulu olmasıdır. Türlerine göre kokuları farklı farklıdır ( limon, nane, gül ). Değişik renkteki çiçekleri  sardunya  kadar  güzel değildir.

Itırın yetiştirilmesi ve üretilmesi sardunya gibidir, hatta ondan  daha kolaydır, çelikle ve tohumdan üretilir. Gölge ve rutubet  yerleri sever. Soğuğa karşı en dayanıklı sardunya türüdür.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder