9 Ocak 2015

ALTIN KÜRE ÇİÇEĞİ / LYSİMACHİA

Altın küre çiçeği  ( Lysimachia procumbens )
Bilimsel adı 'lysimachia procumbens'  olan  bu çiçeğin bildiğim kadarıyla  Türkçe bir adı yok. Çoğu zaman  Sarıkız çiçeği ( Lysimachia nummulari )ile karıştırılıyor.  Dünyada ise, 'Altın küre'  (Golden globe)  olarak daha çok tanınıyor. Altın sikke çiçeği de deniyor. Bu nedenle, ben de ayni adla  tanıtmanın daha doğru olacağını düşündüm.

Altın küre çiçeği, çok yıllık, yer örtücü, otsu  bir bitki olup çuhaçiçeğigiller ( primulaceae ) familyasının 'lysimachia / kargaotu'  cinsine mensup bir bitki türüdür. Bu cinse ait 200 kadar bitki   türü bulunmaktadır ( vikipedi ). Bunlardan bazıları yurdumuzda da doğal olarak yetişir.

Altın küre ( lysimachia procumbens ) gibi, yurdumuzda doğal olarak yetişen 'Lysimachia nummularia' de,  'sarıkız çiçeği, para otu, altın kolye gibi adlarla süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir.

Altın küre çiçeğinin yaprakları yumurta şeklinde ve yeşil renklidir. Fincan şeklindeki parlak sarı renkli çiçeklerinin boğaz kısmının  içi kırmızı renkli olur. Daha çok üzerine  basılmayan yerlerde, havuz kenarlarında  yer örtücü olarak dikilmektedir. Ayrıca asma saksılarda da çok güzel durur. İlkbahar ve yaz aylarında altın sarısı ve  hafif kokulu çiçekler açar.

Lysimachia procumbens,  ılıman iklimlerde yetişmesine karşı, dona karşıda son derece dayanıklı bir bitkidir ( -23 ). Bu nedenle yurdumuzun iç bölgelerinde de yer örtücü olarak  yetiştirilebilir. Yazın fazla güneş bu bitkiye zarar vermektedir. Yarı gölge yerleri, geçirimli, humusça zengin ve nemli toprakları daha çok sever.

Yetiştirilmesi kolay olan ve fazla bakım istemeyen altın küre çiçeği,  çelikle ve  tohumdan üretilir.

Bir adı da  'altın sikke çiçği' olan lysimachia procumbens.. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder