9 Ocak 2015

ALTIN KÜRE ÇİÇEĞİ / LYSİMACHİA

Altın küre çiçeği  ( Lysimachia procumbens )

Bilimsel adı 'Lysimachia procumbens'  olan  bu çiçeğin bildiğim kadarıyla  Türkçe bir adı yok. Çoğu zaman  Sarıkız çiçeği ( Lysimachia nummulari ) ile karıştırılıyor. Ya da cins adından dolayı 'sarı kargaotu'  deniyor.  Dünyada ise;  'Altın küre'  (Golden globe) ya da  'altın sikke'  deniyor. Bu nedenle;  Ben de altın küre çiçeği olarak  tanıtmanın daha doğru olacağını düşündüm. Tabi bu gibi durumlarda bitkiyi cins adıyla söylemek daha doğru.

Bir adı da altın sikke olan lysimchia procumbens  ayni zamanda
 güzel bir asma saksı çiçeğidir.

Lisimacya procumbens,  çuhaçiçeğigiller ( primulaceae ) familyasının 'lysimachia / kargaotu'  cinsine mensup, çok yıllık, otsu bir  bir bitki türüdür. Anavatanı Kuzey Amerika dır. Kargaotu cinsine ait 200 kadar bitki türü bulunmaktadır ( vikipedi ). Bunlardan bazıları yurdumuzda da doğal olarak yetişmektedir.

Yurdumuzda doğal olarak da  yetişen 'Lysimachia nummularia' de;  Sarıkız çiçeği, para otu, altın kolye gibi adlarla,  süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir.

Altın küre çiçeğinin yaprakları yumurta şeklinde ve yeşil renklidir. Fincan şeklindeki parlak sarı renkli çiçeklerinin boğaz kısmının  içi kırmızı renkli olur. Çok fazla çiçek küre şeklinde  bir arada açar.
Daha çok üzerine  basılmayan yerlerde, havuz kenarlarında  yer örtücü olarak dikilmektedir. Kol atarak yayılır.  Ayrıca asma saksılarda da çok güzel durur. İlkbahar ve yaz aylarında çiçek açar,  altın sarısı rengindeki çiçekleri  hafif kokuludur.

Lysimachia procumbens,  ılıman iklimlerde yetişmesine karşı, dona karşıda son derece dayanıklı bir bitkidir ( -23 ). Bu nedenle yurdumuzun iç bölgelerinde de yer örtücü olarak  yetiştirilebilir. Yazın fazla güneş bu bitkiye zarar vermektedir. Yarı gölge yerleri, geçirimli, humusça zengin ve nemli toprakları daha çok sevmektedir.

Altın küre,  yetiştirilmesi ve üretilmesi  kolay bir çiçektir. Çelikle ve  tohumdan üretilir.

Bir adı da  'altın sikke çiçği' olan lysimachia procumbens.. 
Lisimaçya ( lysimachia )

Küre çiçeği,  çuhaçiçeğigiller  ailesinin kargaotu cinsine mensup
 güzel çiçekleri olan bir bitki türüdür. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder