9 Ocak 2015

ALTIN KÜRE ÇİÇEĞİ / LYSİMACHİA

Altın küre çiçeği  ( Lysimachia procumbens )
Bilimsel adı 'lysimachia procumbens'  olan çiçeğin bildiğim kadarıyla Türkçe bir adı yok. Çoğu zaman 'sarıkız çiçeği' ile karıştırılıyor.  Dünya da ise bu çiçeğe  'Altın küre'  (Golden globe) deniyor. Bu nedenle ben de bu çiçeği ayni adla  tanıtmanın daha doğru olacağını düşündüm.

Altın küre çiçeği, çok yıllık, yer örtücü, otsu  bir bitki, çuhaçiçeğigiller ( primulaceae ) familyasının lysimachia cinsindendir. Bu cinsin  200 kadar  türü bulunmaktadır.
Bunlardan bazıları altın küre ( lysimachia procumbens ) gibi  süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Örneğin; 'Lysimachia nummularia' türüne yurdumuzda  'sarıkız çiçeği' denmektedir.

Altın küre çiçeğinin yaprakları yumurta şeklindedir ve yeşil renklidir.Fincan şeklindeki parlak sarı renkli çiçeklerinin boğaz kısmının  içi kırmızı renklidir. Daha çok üzerine  basılmayan yerlerde, havuz kenarlarında  yer örtücü olarak dikilir. Asılı saksılarda da çok güzel olur.İlkbahar ve yaz aylarında altın sarısı  hafif kokulu çiçekler açarlar.

Bu bitki  ılıman iklimlerde yetişmesine karşı dona karşıda son derece dayanıklıdır ( -23 ). Bu nedenle yurdumuzun iç bölgelerinde de yer örtücü olarak  yetiştirilebilir. Yazın fazla güneş bitkiye zarar vermektedir.Yarı gölge yerleri ve geçirimli, humusça zengin, nemli toprakları sever.

Yetiştirilmesi kolay olan ve fazla bakım istemeyen altın küre çiçeği  tohumdan ve çelikle üretilmektedir

Bir adı da  'altın sikke' olan lysimachia procumbens çiçeği. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder