18 Ocak 2011

BİTKİLER VE ÇİÇEKLERİ ( 6 )

Eçeverya  ya da ekeverya  ( echeveria secunda  ) çiçeği )

-  Ekeverya ya da  eçeverya çiçeği ( echeveria ): Ekeverya  tek bir çiçeğin adı değildir. Damkoruğugiller ( crassulaceae ) familyasından 150 kadar türü olan, etli ve sulu  yapraklı ( sukulent ) bir bitki cinsine verilen genel bir addır. Bu çiçeğin botanik  adı olan  echeveria,  botanikçi ve ressam  'Atanasio Echeveria' ya  ithafen verilmiştir.
Halk arasında ise daha çok  'Boyalı hanım', 'Saksı güzeli', 'Aşkın gözyaşları', 'Gül kaktüs' denmektedir.


Bir çöl bitkileri  olan eçeverya,  hem saksıda hemde  bahçede   yetişir. Çoğu türü gövde oluşturmaz, rozet halinde bulunur. Yapraklarının arasından kaldırdığı bir sap üzerinde lale şeklinde, küçük, kavuniçi, kırmızı ve pembe renkli çiçekler açarlar.  Yaz - kış yapraklıdırlar.   Sukulent olduklarından  susuzluğa dayanıklıdırlar.
Eçeverya, kumlu toprakları ve güneşli yerleri sever, soğuğa karşı kısmen dayanıklıdır.   Gövdesinde oluşan küçük  yavrulardan, tohumdan  ve yapraklardan çelikleme yöntemi ile üretilir.  Yetiştirilmesi kolay bir çiçektir.------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jakaranda çiçeği
- Jakaranda ( Jacaranda mmosifolia ) çiçeği : Kışın yapraklarını döken bir ağaç olan jakarada yılda iki kez çok gösterişli çiçekler açar.Menekşe renginde ki jakaranda çiçekleri çan şeklinde olup piramit şeklinde dik salkımlar halindedir.

Jakaranda meyveleri ilginç şekli nedeni ile süs eşyası olaraktan da kullanılmaktadır. Ana vatanı Brezilya olan bu bitki yurdumuzun Akdeniz iklimi görülen yerlerinde yetiştirilmektedir.Tohumla ve çelikle üretilir.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
.
Sarı çalı papatyası ( Euryops  pectinatus )
-  Sarı çalı papatyası ( Europs pectinatus / Asteraceae ) :  Yarı çalı formunda, sarı çiçekli bir papatya türüdür. Çiçekleri uzun saplı ve  parlak olur.  Gri renkli yaprakları ile çok güzel görünür. Güneş papatyası, yurops, sarı papatya  da denir.

Sarı çalı papatyası çiçeği ( Yurops )
Afrika'nın tropikal iklim görülen yerlerinde doğal olarak  yetişir. Çok yıllık bir bitki olup  herdem yeşildir,  kışın yaprağını dökmez. Yurdumuzun Akdeniz iklimi görüldüğü kıyı bölgelerinde  daha çok bahçe çiçeği olarak  yetiştirilmektedir. Saksıda da yetiştirilir.

Yurops, kuraklığa ve kısmen soğuğa  dayanıklı bir çiçektir. Fazla su istemez, fakir toprakları ve güneşli yerleri sever.
Fazla bakım istemez, budanarak istenilen şekil verilebilir. Çelikle ve tohumdan üretilir.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Karabaşotu çiçeği

 - Karabaşotu  çiçeği : Doğal olarak yetişen yetişen karabaşotu ( Lavandula stoechas ) mor renkli çok güzel çiçekler açan bir lavanta türüdür.
Daha çok şifa amacı ile toplanıp yetiştirilir,arılar içinde nektar kaynağıdır.Çalı şeklinde ve çok yıllık olduğundan şekil verilerek çiçek olarak da yetiştirilir.

Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde doğal olarak yetişen bu bitki kuraklığa dayanıklıdır. Çelikle yada kökten ayırma ile üretilir.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Katalpa çiçeği
- Katalpa ( Catalpa bignonioides ) çiçeği : Bir adı da sigara ağacı olan katalpa ağacı bignoniaceae ( Katalpagiller ) familyasındandır, anavatanı Doğu Asya'dır.

Büyük yapraklı bir ağaç olan katalpa salkım şeklinde çok güzel, kokulu çiçekler açar. İnce uzun meyvelerinin boyu 40 cm bulur. Katalpa çiçekleri beyaz renkli olup iç kısımları sarı çizgili ve kırmızı, pembe beneklidir.

Katalpa soğuğa dayanaklı bir ağaçtır. Tohumla ve çelikle üretilir.

3 yorum:

 1. Fındık ağacı, ceviz püsküllerinin devlerini veriyormuş meğerse. Daha önce hiç görmemiştim, çiçeklerini de merak ettim.

  YanıtlaSil
 2. Merhaba,
  Bir çalışmanız "Bloglardan Seçmeler"de yayınlandı.
  Hayırlı günler dileğiyle.

  YanıtlaSil
 3. Sevgili Sarkaç;Fındığın erkek ve dişi çiçeklerini aynı zamanda açmaması bazen (iklim şartları yüzünden)tozlaşmada sorunlar oluşturur.Dişi çiçeklerin açtığında meydana gelen don çok tehlikelidir. .Selamlar.

  Sevgili Hocam; '2011 Ağaç Yılı'olması hepimize sorumluluklar yüklemektedir.Konu ile ilgili yazımı'Bloglardan seçmelerde'yer verdiğiniz için çok teşekkür ederim.Selamlar.

  YanıtlaSil