4 Aralık 2011

KOCA YEMİŞİ EN ÇOK KİM SEVER ?

Kış mevsimi olmasına rağmen bu yıl  İzmir'de havalar  çok güzel geçiyor.  Bu nedenle  pazar günü (04.12.2011) ailecek Seferihisar ormanlarına  dolaşmaya çıktık.
İşte bu gezimizden notlar ve renkli fotoğraflar.

Gezimize Seferihisar Barajı'nın kıyısından  başlıyoruz. Burası Seferihisar'ın merkezine 5 - 6 km mesafede.  Yol güzel ama çok virajlı, barajın kıyısından, zeytin ve makilerin arasından kıvrıla kıvrıla ilerliyoruz, manzara harika. Bu arada  yol kıyılarında ki ahlat ağaçlarından armut  topluyor ve yiyoruz, bazı ağaçların meyveleri daha  lezzetli.  Ağaçların çok azı yapraklarını dökmüş, her türlü  rengi bir arada  görmek mümkün. Yol boyunca yer yer zeytin toplayanlara rastlıyoruz.

Baraj havzası bitince Beyler istikametine gitmek için vadinin  karşı  yamacı boyunca yükselmeye başlıyoruz.  Yükseldikçe baraj çok daha güzel görünmeye başlıyor. Zeytin bahçelerinin yerini çam ağaçlardan oluşan ormanlar ve çalılıklar  alıyor.
Yol kıyısında renge renk  meyveleri olan  koca yemişleri  görünce;  arabadan inip hep beraber ormana dalıyoruz.  Ben daha çok koca yemişlerin  fotoğrafları çekiyorum, Arkadaşlarımıza götürmek  için de bir miktar  topluyoruz. Fazla yendiği zaman uyuşturucu ( sarhoş ) etkisi olabileceğini  söylüyorum.

Halk arasında koca yemişin en çok  ayılar tarafından sevildiğine ve yendiğine  inanılmaktadır.  Bu yüzden de orman da sarhoş ayılara rastlanabileceği anlatılmaktadır.  Bu yemişe bazı yörelerde Koca yemiş, Ayı çileği denmesi de bu yüzden olabilir.

Daha sonra  Beyler Köyü'ne geliyoruz. Burası dağların yamacına kurulmuş şirin bir orman köyü, Seferihisar'a bağlı.  Etrafı zeytin bahçeleri ve ormanlarla çevrili. Su kemeri ve mezarlık çok eski bir yerleşim yeri olduğunu gösteriyor. Eskiden hayvancılıkla geçinen halk şimdi daha çok zeytin ve bağcılıkla uğraşıyormuş. Köyde bir kaç  zeytin yağı fabrikası da var.
Çaylarımızı içtikten sonra başka bir yoldan, Kavakdere Barajı'nın  kıyısını dolaşarak Seferihisar'a dönüyoruz.

Bu arada  günümüze damgasını vuran  koca yemişi de sizlere   kısaca  tanıtmak istiyorum.

                                               KOCA YEMİŞ

Fundagiller ( Ericaceae ) familyasından çalı formlu bir bitki olan koca yemiş'in botanik adı 'Arbulus unedo' dur.  Daha çok Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde yetişir,  makidir.. Halk arasında; Dağ çileği, Ayı çileği, Enderek, Davulga, Kocakarı yemişi, Kumarika, Mamıkile....gibi çok fazla  adı vardır.   Defneye benzeyen yapraklarını kışında  dökmez, herdem yeşildir. Meyveleri lezzetli olup  çiğ olarak yenir, ayrıca reçeli olur.
Meyvelerinin olgunlaştığı sonbahar ve kış aylarında aynı zamanda çan şeklinde beyaz renkli çok güzel çiçekler açar. Meyveleri bir yılda olgunlaşır ve uzun süre ağaçta kalabilir.   Bu nedenle park ve bahçelerde  süs bitkisi olaraktan da yetiştirilmektedir.

Sıcağa ve soğuğa dayanıklı bir bitki olan koca yemiş  geçirimli toprakları ve güneşli yerleri sever, çok yavaş büyür. Tohumla ve çelikle ürer.

Doğayı koruyalım, çünkü o bizim varlık nedenimizdir. Doğa biz olmadan da  olur ama biz doğa olmadan olamayız!

Bu gezimizden görüntüler.
Seferihisar Barajı
Seferihisar Barajı ( Kuşbakışı )
Koca yemiş çiçeği
Koca yemiş meyveleri

Koca yemiş ağacı ve meyveleriKoca yemiş çiçeği
Koca yemiş ağaçları
Ahlat ağacı

Beyler Köyü / Seferihisar
Su kemeri / Beyler Köyü - Seferihisar
 Beyler köyünde bir zeytin yağı fabrikası
Beyler Köyü
Kavakdere Barajı / Seferihisar

2 yorum:

  1. Is Arbutus unedo native to your region? We have them planted as landscape trees here in Monterey, CA, USA. They are often commonly called strawberry trees. http://natureid.blogspot.com/2010/06/strawberry-tree-arbutus-unedo-well.html

    YanıtlaSil
  2. Arbulus unedo Türkıye'nin kıyı kısımlarında doğal olarak yetişiyor ve çokta yaygın.Monterey'e Türkiye'den sevgiler.

    YanıtlaSil