24 Haziran 2010

AKŞAMSEFASI ÇİÇEĞİ VE HOŞGÖRÜ

Bir adı da 'gecesefası' olan akşamsefası çiçeği.
Akşamsefası çiçeğini ( mirabilis jalapa ) bilirsiniz, yol kıyılarında, bahçelerin duvar diplerinde çoğu zaman  kendiliğinden biter ve yaz boyunca geceleri rengarenk çiçekler açarlar. Hatta  çoğu zaman ayni bitki üzerindeki  çiçeklerin bile  renk ve desenleri farklı olur.

Anavatanı Amerka'nın tropikak bölgeleri olan akşamsefası çok yıllık ve otsu bir bitkidir, ancak daha çok tek yıllık olarak yetiştirilir. Çiçekleri tek günlüktür, ancak çok fazla  çiçek açtığı için bu durum fark edilmez.
Akşamsefası, begonvilgiller ( nyctaginaceae ) familyasının  'mirabilis' cinsine mensup bir bitki türüdür.

Akşamsefası  çiçeği ( mirabilis jalapa )
Gecesefası da denilen  bu çiçek , güneşli havalarda çiçeklerini kapar, geceleri açar. Bu nedenle adına akşamsefası ya da  gecesefası denmiştir.

Yumrulu bir köke sahiptir, güneşli yerleri ve geçirimli nemli toprakları sever. Kuraklığa ve şehirlerin kirli havasına dayanıklıdır, soğuğu sevmez.
Arsız bir bitki olan akşamsefası tohumla ve kök yumruları ile  üretilmektedir. Yayılıcı olduğundan tohumlarının  her yere dökülmesine izin vermemek gerekir. Sökülmek istenmediği zaman, toprak çok fazla  sulanarak  yumrusu ile beraber çıkarılmalıdır.  Aksi takdirde bir süre sonra tekrar filizlenir.

                           AKŞAMSEFASI ÇİÇEĞİ VE HOŞGÖRÜ

Bundan bir kaç gün önceydi;  Komşumuz olan yaşlı bir çift, bahçelerindeki akşamsefalarını kastederek;  'Bu çiçekten bıktık, bahçenin her tarafını sardı, söküyoruz, söküyoruz bitiremiyoruz, her yıl daha da çoğalıyorlar.' diye bana hal yanınca, ne diyeceğimi bilemedim.

Akşamsefası  çiçeği ( Mirabilis jalapa )
Gerçek düşüncemi söylersem onları kıracak, onaylarsam doğru konuşmamış olacaktım, sustum kaldım, ne diyeceğimi bilemedim.
Yaşları seksene yaklaşmış bu yaşlı  karı koca, bahçelerine tek bir çiçek  dikmedikleri gibi, kendiliğinden biten akşamsefalarına da adeta savaş açmışlardı. Konuşurken birbirlerine karşı son derce  kırıcı laflar söylüyorlardı, sevgi ve saygı yoktu.

Akşam haberleri izlerken, ülkemizde yaşanan olaylar  yine canımı sıktı. Sorunlarımızı niçin bir türlü çözemediğimizi düşündüm. Gözümün önüne birden  akşamsefası bitkisini sevmeyen komşumuz  geldi. Bahçemizde  biten çiçekleri   dahi  sevmeyen bizler, bunca toplumsal sorunlarımızı birbirimizi sevmeden, kötüleyerek, dışlayarak nasıl çözebilirdik ki!

Geçmişte sevgi ve hoşgörü tohumları  ekmeyen toplumlar, barışı koruyup yaşatmada zorlanmaktadır. Bu nedenle çocuklarımıza her şeyden önce; doğayı, çiçekleri, hayvanları ve birbirimizi / insanları sevmeyi öğretmeliyiz. Barışa ve mutluluğa  giden yol sevgiden, hoşgörüden  geçmektedir. Savaşın galibi yoktur.

Akşamsefası çiçeği 

Posted by Picasa

1 yorum:

  1. Ne yazık ki çevremiz hoşgörüsüz ve sevgisiz insanlarla dolu. Bunu kanıtlayan o kadar çok örnek var ki. Bu konuda ben de bloğumda bir anımı yazmıştım, içim acıya acıya.. Köpeğimle caddenin karşısına geçmek için beklerken yaşlı bir adam yaklaşıp ''Tüm köpeklere ve onlara bakanlara lanet olsun'' demişti. Hayretler içinde kalmıştım.

    YanıtlaSil