8 Haziran 2010

KANA ÇİÇEĞİ

Kana çiçeği ( canna indica )
Otsu bir bitki olan kana çiçeği ( canna indica ) rizom köklü ( köksap ) bir bitkidir. Amerikanın tropikal ve suptropikal iklim görülen yerlerinde doğal olarak yetmektedir. Kanagiller ( cannaceae ) familyasının bu örnek bitkisinin çok sayıda doğal ve melez türü bulunmaktadır.

Sıcak ve ılıman iklimleri seven kana ( Canna, eski Yunanca'da kamış anlamına gelmektedir.), yurdumuzun Akdeniz iklimi görülen kıyı kısımlarında, daha çok  park ve bahçelerde yetiştirilmektedir.
Kana tohumları tespih tanesi şeklinde olduğu için, halk arasında 'tesbih çiçeği' de denir.

Kana çiçeğinin gövdesi kamış şeklindedir. yaprakları muz yaprağına benzer. Bazı çeşitlerinin yaprakları değişik renklerde ve desenlidir.
Çok fazla türü olan kana bitkisi, yazın kırmızı, sarı, turuncu, alacalı, noktalı çiçek açar. Çiçek veren gövdelerde  daha tomurcuk oluşmaz, bu nedenle kesilerek yeni sürgünlerin oluşması sağlanmalıdır.

Kana çiçeği güneşi ve suyu çok sever, yazın toprağını sürekli nemli tutmak gerekir.  Geçirimli ve humusça zengin topraklarda daha iyi gelişir. Soğuktan çok etkilenen bu bitki, don olayı görülen yerlerde yumruları  sökülerek muhafaza edilmelidir..
Kana çiçeği en kolay kök yumrularıyla ( rizom ) üretilir, tohumdan üretmek daha zordur ve gec çiçek verir.

Çiçekleri kırmızı noktalı kana çiçeği
Yaprakları mor renkli kana çiçeği
Bir adı da tesbih çiçeği olan kana çiçeği
Kırmızı renkli kana çiçeği
Kana ( Canna indica )
Tohum kapsülü
Tespih şeklindeki kana çiçeği tohumları

4 yorum:

 1. Bu çiçeğin sarı kırmızı olanı yok mu?

  YanıtlaSil
 2. Mrb kırmızı noktalı kana çiçeği nerede ve nasıl temin edebilirim tşk ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mutlu bey,bu çiçeğin bende hiç unutamadığım kötü bir anısı var. Bu çiçeği bir evin kapısında görünce sizin gibi ilgimi çekmişti, rengi çok hoştu, fotoğrafını çekerken sahibini de görünce; gayri ihtiyari küçük bir kök rica etmiştim.Yüzüme bile bakmayan bu adamın; 'çiçekciye' diye beni azarlamasını hala unutamadım.
   Kana çiçeğinin bu türüne Hint kanası ( canna indica ) deniyor.Goole'e yazarsanız belki bulabilirsiniz.Sevgiyle kalınız.

   Sil