2 Haziran 2010

IHLAMUR AĞACI

Ihlamur ağacım bu yıl ilk defa çiçek verdi.
Ihlamur ( Tilia ), daha çok ormanlarda  yetişen ve kışın yapraklarını döken, ıhlamurgiller ( tiliaceae )  ailesine mensup 30-40 m.yüksekliğinde bir  ağaçtır. Ana vatanı Avrupa ve Asya kıtasıdır,ılıman iklimleri ve güneşli yerleri sever.Derin topraklı ve nemli yerlerde daha çok gelişmektedir, uzun ömürlü bir ağaçtır.Çok sayıda türü bulunan bu ağacın yurdumuzda; Kafkas,Gümüş yapraklı ve Büyük yapraklı türleri yetişmektedir.Marmara ve Karadeniz bölgelerimiz ormanlarında bolca rastlanır.Ihlamur en kolay çabuk  kök filizleri ile üretilmektedir.

Ihlamur ağacı, sık yaprakları ve güzel kokulu çiçeklerinden dolayı, yol boylarına, köy meydanlarına ve parklara gölgelik ve süs bitkisi olarak dikilmektedir

Eskiden Orta Avrupa'da  çoğu köyde ıhlamur ağaçları varmış ve önemli toplantılar, mahkemeler bu ağaçların altında yapılırmış...Bu yüzden ıhlamur ağacına 'mahkeme ağacı'da denir.

Ihlamur ağacı  çok güzel kokulu çiçekler açar.
Üç yıl önce bahçeme diktiğim ıhlamur ağacı  ilk çiçeklerini bu yıl açtı.Ihlamur çiçeği çayının ateş düşürücü ve vücudun direncini artırıcı özellikleri vardır.Bu nedenle kış aylarında bol limonlu ıhlamur çayı içmek sağlık açısından faydalıdır.
Ihlamur yaprakları da çiçekleri gibi  zehirsiz olup asma yaprağı gibi değerlendirilebilir.. Ihlamur ağacının beyaz  ve yumuşak olan kerestesi ise oymacılıkta ve müzik aletleri yapımında kullanılmaktadır.


Ihlamurlar altında
Ihlamur çiçeği ( makro )
Yağmur ve ıhlamur ağacı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder