29 Nisan 2010

GAYRET ÇİÇEĞİ ( Gaillardia - Gaylardya )

Gayret çiçeği - Gaylardya ( Gaillardia x grandiflora )
Gayret çiçeği,  papatyagiller ( asteraceae ) familyasından  çok yıllık otsu bir bitkidir. Anayurdu Kuzey Amerika olan bu çiçeğin çok sayıda doğal ve kültür türleri bulunmaktadır. Gaylardya adını ( Gailardia x grandiflora / Gailardia aristata ),  Fransız bilim adamı Gailardia den almıştır.
Sadeliği, masumluğu ve gizemi temsil ettiği kabul edilen gayret çiçeğine;  bundan dolayı "aşk çiçeği" de denir.

İri papatya şeklindeki  gaylardya ( gaillardia ) çiçeklerinin taç yaprakları iki renklidir, kenarları ise, ondüle şeklindedir. Ortadaki şişkin kısmı  mor renklidir.  Gaylardyanın; sarı, kırmızı, beyaz ve turuncu renkli çiçekler açan çeşitleri de üretilmiştir.

Güneşli yerleri ve geçirimli, kumlu toprakları seven gaylardya fazla bakım istemez.  Genel olarak bahçe çiçeği olan gaylardya,  saksıda da yetişmektedir. Sapları uzun olduğu için  kesme çiçek olaraktan da kullanılmaktadır.

Gayret çiçeği  iyi sulanırsa yaz boyu bol çiçek açar. Daha fazla  çiçek açması için top şeklindeki tohumlarının zaman zaman toplanması gerekir.
Üretilmesi oldukça kolay olan gaylardya, çoğu zaman  dökülen tohumlarından kendisi biter, ayrıca  kökten bölünerek de  çoğaltılabilir.

Gaylardya  ( Gailardia x grandiflora )
Gaillardia, Nam-ı diğer aşk çiçeği
Bu sayfa son olarak 07.09.2015 tarihinde güncellenmiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder