28 Temmuz 2010

KAUÇUK AĞACI

Daha önce bahçeye diktiğim kauçuk ağacımın donası nedeniyle saksıya diktiğim
alacalı ve yeşil yapraklı kauçuklarım.
Tropikal iklime has bir bitki olan kauçuk ağacı ( Ficus elastica ) yurdumuzda süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir.İncir gibi dutgiller ( moraceae ) familyasından olan bu bitkinin lateks adı verilen beyaz sütlerinden kauçuk elde edilmektedir.Çok sayıda tür ve çeşidi vardır.

Bu bitkiye  Kızılderililer ağlayan ağaç ( kauçi ) adını vermişlerdir.Daha önce sadece Brezilya da yetiştirilen ve yurt dışına çıkarılması yasak olan  bu ağaç daha sonra Asya ve Afrika'nın tropikal bölgelerinde de yetiştirilmeye başlanmıştır.
Kauçuğun yapay olarak daha ucuza üretilmeye başlaması ile bu ağacın  ekonomik değeri azalmıştır.

Kauçuk ağacı sıcak ve ılıman iklimleri sever,dona karşı hassastır, korunması gerekmektedir.Akdeniz iklimi görülen kıyı bölgelerimizde bahçede de  yetişmektedir.Toprak bakımından seçici değildir,güneşli ve yarı gölge yerleri ve nemli ve gevşek toprakları sever.

Kauçuk ağacı çiçek açsa da daha çok yaprakları güzel olduğu için yetiştirilmektedir.Alaca yapraklı,keman yapraklı,salkım yapraklı gibi değişik türleri  vardır. Daha çok çelikleme ve daldırma yöntemiyle  üretilmektedir..
Posted by Picasa

2 yorum:

  1. ÇŞok güzel bir bitki. Şimdi pek göremiyorum, sanki eskiden daha fazla yetiştirilirdi.

    YanıtlaSil
  2. Her evin salonunda bulunurdu bir zamanlar. Şimdilerde gerçekten çok görünmüyor. Yeşil yapraklının ağaç olmuş halini çok gördüm ama yaprağı alacalı olan sanırım daha nazlı.

    Abdülkadir Bey sizden nacizane bir istekte bulunabilir miyim? Bitkisever olarak sitenizden gerçekten çok yararlanıyorum. Arşiviniz var ama etiketler listesi de ekleyebilir misiniz. Belki blog formatınıza uygun bulmamış olabilirsiniz ancak benim gibi dönüp dönüp okumak isteyenler için çok kolaylık olacak.
    Sevgi ve saygılarımla

    YanıtlaSil