30 Temmuz 2010

KADIN DÜĞMESİ ÇİÇEĞİ (Medine Çiçeği)

Kadın düğmesi çiçeği (Medine çiçeği) 
Kadın düğmesi çiçeği  ( gomphrena globosa ), horozibiğgiller ( amaranthaceae ) familyasından olup tek yıllı ve  otsu bir bitkidir. Bir adı da 'medine çiçeği' dir. Lale gibi Türklerin milli çiçeklerden biridir.

Yazın ve daha çok sonbahara doğru çiçek açar. Ponpon ya düğme şeklindeki çiçekleri  daha çok mor veya  beyaz renkli olur.   Son zamanlarda, bodur  ve daha başka renklerde çiçek açan çeşitleri de üretilmiştir.   Sonbahar mevsiminin en hoş ve güzel çiçeklerden biridir.

Kadın düğmesi çiçeği; hem saksıda, hemde bahçede yetişir. Akdeniz ikliminin görüldüğü yerler bu çiçek için daha uygundur, havalar iyi giderse kışın da çiçek açar.
Kesme çiçek olarak da yetiştirilir. Kurutularak da kullanılır. Ayni zaman da şifalı bir bitkidir, terletici ve idrar söktürücüdür.
Kadın düğmesi çiçeği  bol güneş alan havadar  yerleri  ve gübreli, nemli, kumlu toprakları sever, soğuğa sevmez. Yetiştirilmesi kolay ve zahmetsizdir, tohumdan üretilir.

Kadın düğmesi ( medine çiçeği )  çiçekleri.

Kadın düğmesi çiçeği ( gomphrena globosa )
Bir adı da medine çiçeği olan kadın düğmesi çiçeği.
Kadın düğmesi bol çiçek açan bir bitkidir. 

Medine çiçeği
Medine çiçeği kelebekleri kendine çeker.
Medine çiçeği  uzun ömülüdür.
Çiçekleri bir süre sonra renk değiştirmeye başlarlar.
Beyaz renkli kadın düğmesi çiçeği

Posted by Picasa

2 yorum:

  1. bayıldım bu çiçeğe.. Çekim de çok güzel olmuş bende birkaç çiçek çekimi denemesi yaptım. Yakında yayınlayacağım.. Emeğinize sağlık.

    YanıtlaSil
  2. Bitki dostlarına katıldığınız için teşekkür ederim.Çiçeklerinizi görmek isterim.
    Sevgi ve saygılarımla

    YanıtlaSil