6 Temmuz 2010

OYA AĞACI

İki kez yerini değiştirdiğim oya ağacım nihayet yeni yerini sevdi ve  çiçek açtı.
Çalı formunda  bir bitki  olan oya ağacı  ( lagerstroemia indica ), kınagiller ( lythraceae ) familyasındandır, 50 kadar türü vardır. Anavatanı Asya kıtasının doğusu olan bu bitki ılıman iklimlerde yetişmektedir, 'hint leylağı', 'ispanyol leylağı' da denir.
Yazın ve sonbahar da; pembe, lila ve beyaz renkli, buket şeklinde, taç yapraklarının kenarları ondüle gibi kıvrımlı çiçekler açar. Yaprakları dökülmeden önce kırmızı bir renk alır. Çok güzel, dekoratif bir gövdesi vardır.

Oya ağacı meyvesi ( Tohum kapsülü )

Oya ağacı, güneşli, aydınlık yerleri ve suyu çok sever, gölge yerlerde  çiçek açmaz, külleme olur. Soğuğa karşı kısmen dayanıklıdır, toprak bakımından secici değildir. Solan çiçekleri  kesilirse, yeni veren  filizlerde çiçek açmaya devam eder.

Çok sayıda kültür formu  geliştirilen  oya ağacı; çelikle ve tohumdan yetiştirilir, fazla bakım istemeyen güzel bir çiçektir.

Değişik renkli  oya ağacı çiçekleri.

Oya ağacı çiçeği ( makro çekim )
Oya ağacı ( langerstroemia indica )
Pembe çiçekli oya ağacı 
Mor çiçekli oya ağacı
Beyaz çiçekli oya ağacı
Kırmızı çiçekli oya ağacı

5 yorum:

 1. Oya Ağacınıza yeni yerinde uzun ve sağlıklı ömür diliyorum. Acaba yanındaki çiçek dalya mı?

  YanıtlaSil
 2. Oya ağacının sağındaki dalya solundaki ise solanum.Bitkilerle ilgilendiğiniz için memnun oldum.
  Sevgi ve saygılarımla.

  YanıtlaSil
 3. Soldaki çiçeğin adını bilmiyordum. Sayenizde öğrendim. Şimdiye kadar dalya yetiştirme denemelerim oldu. Soğanlarını satın alıp diktim ama başarılı olamadım. Sizinki gibi bir Dalya için dikim ve bakım önerilerinizi yazarsanız sevinirim.
  Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 4. Dalya yarı gölge yerleri seviyor,toprağını sürekli nemli tutmak lazım.İzmir'de havaların serinlemesi ile sonbaharda daha güzel çiçekler açıyor.Çiçeğinin iriliği katmerli olması cinsi ile ilgili.Gelecek yıl için soğan ayırabilirim.(Blogumda Dalya'Yıldız çiçeği'var bakınız.)
  Sevgi ve saygılarımla.

  YanıtlaSil
 5. Verdiğiniz bilgilere göre sanırım biz haftasonundan hafta sonuna ilgilenebildiğimiz için yeterli nemi sağlayamadık. İçinde sürekli oturabileceğimiz bahçeli bir evimiz olana kadar dalya yetiştirme isteğimi ertelemeli daha mütevazi çiçeklerle yetinmeliyim.
  Blogunuzun her sayfası ayrı güzel. İlk günden itibaren okumaya başladım.
  Selamlar, sevgiler

  YanıtlaSil