25 Temmuz 2010

YALANCI SÜS BİBERİ / KUDÜS KİRAZI

Yalancı süs biberi ya da Kudüs kirazı
( Solanum pseudocapsicum )
Bir adı da kudüs kirazı olan yalancı  süs biberi, biber, domates, patlıcan, patates gibi sebzelerle ayni familyadandır ( Solanaceae / patlıcangiller  ).  Anavatanı Güney Amerika'dır. Dolayısıyla Avrupa'nın bu bitkiyle tanışması, Amerika kıtasının keşfinden ( 1492 )  sonra olmuştur.

Süs biberlerinin değişik renk ve şekillerde çok sayıda çeşidi vardır. Diğer biberler gibi yenirler. Hepsi de  'capsicum annuucum' türünün varyeteleridir.
Yalancı süs biberi ya da 'Herdemtaze' / 'Kudüs kirazı' ise;  farklı bir tür olup  yenmez.

Yalancı süs biberi ( Solanum pseudocapsicum ya da Solanum capsicastrum ), çok yıllık ve yarı çalı formlu bir bitkidir.  Kışın da yapraklarını dökmez, herdem yeşildir. Turuncu renkli, çeri ( cherry ) domatesi şeklindeki  meyveleri çok dekoratif olduğu için süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Çiçekleri ise, küçük ve gösterişsizdir. Meyveleri beyaz olan çeşitleri de vardır.
Meyveleri hafif zehirli olduğu için yenmez. Bu nedenle, saksılarını  çocukların kolayca ulaşamayacağı yerlere koymak gerekir.

Kudüs kirazı, kışın soğuktan korunursa ağaçsı bir özellik kazanarak uzun yıllar yaşar. Nemli, humusça zengin  toprakları  ve yarıgölge yerleri sever. Tohumdan üretilir, fazla bakım istemez.

İngilizce adı 'Jerusalem cherry / Kudüs kiraz' olan bu bitkinin, İsrail ve Kudüs   ile bir ilgisi yoktur.

Kudüs kirazının turuncu renkli meyveleri çok dekoratif olup
 uzun bir süre bitki üzerinde kalır.
Kudüs kirazının yıldız şeklindeki beyaz çiçekleri küçük ve gösterişsizdir.
Kudüs kirazı, hem bahçede, hemde saksıda yetişmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder