25 Temmuz 2010

YALANCI SÜS BİBERİ / KUDÜS KİRAZI

Yalancı süs biberi ( Kudüs kirazı )
Bir adı da kudüs kirazı olan yalancı  süs biberi, biber, domates ,patlıcan, patates gibi sebzelerle ayni familyadandır ( Solanaceae / patlıcangiller  ).  Anavatanı Güney Amerika'dır. Dolayısıyla Avrupa'nın bu bitkiyle  tanışması da  Amerika kıtasının keşfinden ( 1492 )  sonra olmuştur.

Süs biberlerinin değişik renk ve şekillerde çok sayıda çeşidi vardır. Bunlarda diğer biberler gibi yenir. Hepside  'capsicum annuucum' türünün varyeteleridir.
Yalancı süs biberi, herdemtaze  de denen 'Kudüs kirazı' ise;  farklı bir tür olup  yenmez.
.
Yalancı süs biberi ( Solanum pseudocapsicum ya da Solanum capsicastrum ) çok yıllık otsu bir bitkidir, kışın yapraklarını dökmez, herdem yeşildir. Turuncu renkli, çeri ( cherry ) domatesi şeklindeki  meyveleri çok dekoratif olduğu için süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Çiçekleri ise, küçük ve gösterişsizdir.
Ancak meyveleri hafif zehirli olduğu için yenmez. Bu nedenle saksılarını  çocukların kolayca ulaşamayacağı yerlere koymak gerekir.

Kudüs kirazı, kışın soğuktan korunursa ağaçsı bir özellik kazanarak uzun yıllar yaşar. Nemli, humusça zengin  toprakları  ve yarıgölge yerleri sever. Tohumdan üretilir,fazla bakım istemez.

İngilizce adı 'Jerusalem cherry / Kudüs kiraz' olan bu bitkinin İsrail devleti  ile bir ilgisi yoktur.

Kudüs kirazının turuncu renkli meyveleri çok dekoratif olup uzun süre bitki üzerinde kalır.
Kudüs kirazının yıldız şeklindeki beyaz çiçekleri küçük ve gösterişsizdir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder