4 Ağustos 2010

ROZET ÇİÇEĞİ ( Vinca )

Pervane ya da rozet çiçeği / Bahçemden
Zakkumgiller  ( apocynaceae   ) familyasından olan rozet çiçeği ( catharanthus roseus ya da sinonim adı; 'vinca roseus' ), 'pervane çiçeği', 'vinca'  gibi adlarla da  bilinir. Anavatanı Madagaskar adasıdır ( Afrika ).

Otsu  bir bitki olan rozet çiçeği, kışları soğuk geçmeyen yerlerde çok yıllık bir çalı  özellik gösterir. Hem bahçede, hemde saksıda  yetişir. Yazın, bahçe ve bordürler  için en güzel çiçeklerden biridir. Pervane şeklinde, beş parçalı, kırmızı, beyaz, pembe renklerde çiçek açar.  Katmerli ve daha değişik renklerde çiçek açan kültür formları da üretilmiştir.

Rozet   çiçeği, sıcak ve güneşli yerleri sever, yarı gölge yerlerde de yetişir, soğuğu karşı kısmen dayanıklıdır. Sonbaharda havaların soğuması ile  çiçekleri küçülerek güzelliğini kaybeder.
Toprak bakımından pek seçici değildir, humuslu, kumlu ve nemli toprakları daha çok sever.Yazın düzenli olarak sulanmak ister. Tohumdan ve gövde çelikleri ile   üretilir, çoğu zaman dökülen tohumlarından biter.
Kısacası rozet çiçeği;  kolay yetişen, fazla bakım istemeyen,  buna karşı yaz boyu  bol çiçek açan güzel bir süs bitkisidir, herkese tavsiye ederim.

Rozet / Pervane çiçekleri.

Pervane çiçeği (  catharanthus roseus )
Pervane çiçeği (  catharanthus roseus )
Bir adı da 'vinca' olan rozet çiçeği
Pembe pervane çiçeği
Vinca
Beyaz rozet çiçeği

1 yorum: