23 Aralık 2010

BİTKİLER VE ÇİÇEKLERİ ( 2 )Gazanya çiçeği / Koyun Gözü ( Gazania splendens ): Papatyagiller ( Asteraceae ) ailesinden  olan gazanya tam bir güneş çiçeğidir. Kapalı havalarda ve geceleyin  çiçeklerini kapar Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde kışın da çiçek açar.Ayni zamanda yer örtücü bir  bitkidir.
Erguvan ağacı ( Cercis siliquastrum ) çiçeği: Baklagiller ( fabaceae ) familyasından kışın yapraklarını döken bir ağaç türüdür.
İstanbul'la özdeşmiş bir ağaçtır. Pembe renkli çiçeklerini yapraklarından  önce, ilkbaharda açar ve yenir. Gövde üzerinde  toplu halde bulunur.
Efsaneye göre daha önce bu ağacın çiçekleri beyazmış. İsa peygambere ihanet eden Yahuva, kendini bu ağaca asınca, utancından pembe olmuştur.  Hıristiyanlığın sembollerindendir. Erguvan ağacının bir özelliği de baklagiller gibi köklerinde azot toplamasıdır.Sonbaharda da bazen çiçek açabilir.
Sumak ağacı ve çiçeği
 Sumak ağacı  ve çiçeği: Sumak  ( Rhus  ), sakızağacıgiller ( anacardiaceae ) familyasından daha çok çalı şeklinde,bazende ağaç formunda 250 kadar türü olan bir bitki cinsidir. Bazı türleri ( derici sumağı, boyacı sumağı )  yurdumuzda da doğal olarak yetişmektedir.Tohumlarından baharat elde edilmektedir.

Sumak ağacı ve olgunlaşmış meyveleri

Sumak ağacı ilkbaharda dalların uc kısmında yeşilimsi küçük çiçekler açar. Daha sonra bu çiçekler başak halinde  mercimek büyüklüğünde kırmızımsı  meyvelere dönüşür.

Ceviz ağacı ( Juglans regia ) çiçeği :Ceviz ağacı kendinden verimlidir. Erkek ve dişi çiçek aynı ağaçta bulunur, ancak bunları farklı zamanlarda açar. Erkek çiçek, polenler püskül üzerinde, dişi çiçekler ise yeni açan filizlerin ucunda bulunur (1-26). Dişi çiçekler yapışkan bir sıvı salgılarlar.

 Yeni dünya / Malta eriği ağacı ( Eriobotry japonica )  çiçeği : Yenidünya kışın çiçek açan bir meyvedir. Çiçeklenme süresi 4-5 ay sürer. Bej renkli  ve güzel kokulu olurlar. Nektar ve polen bakımından çok zengin olduğundan arıcılık bakımından da çok önemlidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder