26 Aralık 2010

BİTKİLER VE ÇİÇEKLERİ ( 3 )

                                                                                      Acı bakla ( Lupinus )

- Acıbakla çiçeği  ( Lupinus  )  :

Acıbakla, baklagiller ( fabaceae ) familyasının  lupinus cinsinden bitkilerin  ortak adıdır. 'Termiye', 'Yahudı baklası', 'Lüpen' de denir. Yabani olarak yetişen bu bitkinin tohumları acı ve zehirli olmasına rağmen eskiden beri kullanılmaktadır.
Acı bakla otsu bir bitki olup el şeklinde yaprakları vardır, salkım şeklinde mor çiçekler açar.Bazı acı bakla türleri ise  süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir.Tohumdan üretilir.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 1. Pavlonya ( Çin kavağı )

   - Pavlonya (Çin kavağı ) çiçeği :

  Bilimsel adı Paulownia tomentosa  olan pavlonya, Dünyanın en hızlı büyüyen ağaçlarından biridir. Ülkemizde daha çok Çin kavağı adı ile tanınır.
  Çin kavağının kerestesi,yaprakları ve çiçekleri değerlidir.

  Pavlonya yaprak açmadan önce ilkbaharda açık leylak renginde  güzel kokulu çiçekler açar, bu nedenle süs bitkisi olarak da dikilmektedir. Çiçekleri arıcılık açısından,büyük yeşil yaprakları ise gübre için önemlidir, en değerli kısmı ise kerestesidir.
  Ana vatanı Çin olan pavlonya  çelikten ve tohumdan üretilir.

  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 • Acem borusu ( Campsis radicans )

  - Acem borusu (Campsis radicans ) :

  Acem borusu bignoniaceae familyasından turuncu renkli, boru şeklinde  çiçekler açan sarılıcı,ağaçsı bir bitkidir.Asıl vatanı Amerika olmasına karşı yurdumuza İran'dan geldiği için acem borusu denmektedir.Çiçeklerinin şeklinden dolayı 'Trompet' , 'Borazan' çiçeği de denir.

  Kışın yapraklarını döken acem borusu, güneşli,yarıgölge
  yerleri ve geçirimli nemli toprakları  sever, fazla bakım istemez. Soğuğa dayanıklı olduğu için bütün bölgelerimizde yetiştirilebilmektedir,çelikten ve tohumdan  üretilir.

  Acem borusu ile ayni cinsten olan bir başka süs bitkiside, TEKOMARYA   tecomaria capensis dir.

  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                                                        Süsen çiçeği ( iris ) :

Halk arasında mezarlık çiçeği adı ile bilinen iris 'gökkuşağı' demektir.İridaceae / süsengiller familyasından olan bu bitkilerin çok fazla türü vardır.Çok yıllık bir
bitki olan süsen daima yeşil yapraklıdır,ilkbaharda çiçek açtığından 'Nevroz' çiçeği de denir.

Rhizom köklü olan bu bitkinin çiçekleri   mavi,beyaz ve sarı renkli olup güzel kokuludur.

Süsen çiçeği
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
- Farekulağı çiçeği (Anagallis arvensis ): 

Daha çok yabani olarak yetişen bu bitki çuhaçiçeğigiller ( Primulaceae ) familyasındandır. Adını fare kulağına benzeyen yapraklarından almıştır, sıçanotu,sıçankulağı da denir.

Sürünücü ve otsu olan bu  bitkinin çiçekleri canlı ve beş taçyapraklıdır.Genel olarak mavi ve
turuncu renkli çiçekler açarlar. Az da olsa beyaz çiçek açanlara da rastlanır. Yol kenarlarında  ve tarlalar da kendiliğinden yetişirler Gece ve kapalı havalarda çiçekleri kapanır. Süs bitkisi olarak yetiştirilenler ise daha iri çiçekli olur.
Farekulağı güneşli ve yarı gölge yerleri ve kumlu toprakları sever,tohumla üretilir.

Turuncu renkli farekulağı çiçeği

Mavi çiçekli farekulağı çiçeği ( Anagallis arvensis )

4 yorum:

 1. Termiye cok guzel renkli bir cicekmis hemde yabani harikaymis,hic gormemistim daha once.

  YanıtlaSil
 2. Bende adını resmini çektikten sonra öğrendim.Yaprakları da çok güzel.Selamlar.

  YanıtlaSil
 3. Bizim evimizde Özdere'de Kadir Bey.bahçemizde Acem borusundan var çok seviyorum ama döküntüsü fazla ,temizlemesi zor bir çiçek.

  YanıtlaSil
 4. Merhaba, İçimden Geldiği Gibi.Sitemi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederim.Maalesef bizde aynı sorunları yaşıyoruz.Selamlar.

  YanıtlaSil