2 Aralık 2010

GREYFURT

Greyfurt ağacı ve meyveleri.
Posted by PicasaTurunçgilleri oluşturan meyvelerden biri olan greyfurt'un ( citrus paradisi ) anavatanı Çin'dir. Bir çok çeşidi vardır, kültür olarak da yeni, yeni  çeşitleri üretilmektedir. Portakaldan iri olan meyvelerinin ekşi ve buruk bir tadı vardır.
Greyfurt daha çok suyu çıkarılarak içilir, meyve olarak yemek için dilimlerini ayrıca soymak gerekmektedir.

Yurdumuzda "altıntop" adı ile de bilinen greyfurt Akdeniz ve Eğe bölgelerimizde yetiştirilmektedir. Diğer narenciye türleri gibi turunç fidanlarına aşılanarak üretilir. Humusça zengin süzek toprakları sever, donda karşı dayanıksızdır.

Bir adı da altın top olan greyfurt ağacı ve meyvesi.
Greyfurt, C vitamini bakımından çok zengindir, çekirdekleri doğal bir antibiyotiktir. Greyfurt suyu tokluk hissi uyandırdığı için  diyet için  yararlıdır.

İlaç kullananların greyfurt suyu içmemesi gerekmektedir. İlacın vücuttan atılmasını geciktirerek  etkisinin istenenden daha fazla olmasına, dolayısıyla de zehirlenmelere yol açmaktadır.

Beş yıl önce diktiğim  greyfurt ağacı  bu yıl bol meyve verdi.  İnsan kendi yetiştirdiği bir meyveyi, sebzeyi yerken bir başka tat alıyor.  Ancak, eşim  ilaç kullandığı için, bende  tadını sevmediğimden pek greyfurt yemiyoruz. Misafirlerimiz de mandalina ve portakalı  tercih ediyorlar. Dolayısiyle greyfurtlar süs bitkisi görevi görüyor.

Greyfurt, meyve olarak fazla tercih edilmemesine rağmen süs bitkisi olarak da çok  güzel  bir ağaç. Gerek çiçekli hali, gerekse meyveli hali çok hoş görünüyor. Benim gibi meyvesini sevmeseniz de bahçenize dikmenizi tavsiye ederim.

Greyfurt ( Cirus paradisi )
Greyfurt ağacı diğer turunçgiller gibi çok  güzel kokulu çiçek açıyor.

6 yorum:

 1. Greyfurtun ilaçlarla etkileşiminin ortaya çıkması ya da greyfurtla etkileşen ilaçların piyasaya çıkması ile greyfurtdan uzaklaşılır oldu.

  Eğer diabet sorunu yoksa size greyfurt kabuğu reçeli yapın derim. Kayınvalidem her sene yapar ve muhteşem olur. En azından kabukları değerlenmiş olduğundan sevgili greyfurt ağacı küsmez yine böyle bol ve güzel meyveler vermeye devam eder.

  YanıtlaSil
 2. Sarkaç,Görüş ve önerileriniz için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 3. Büyük bir nimet.biz ankara da arıyoruz bulamiyoruz organik sarı greyfurt.

  YanıtlaSil
 4. Değişik türden bitki ve meyve yetiştirmeyi seviyorum.İzmir bu bakımdan çok şanslı,hemen hemen çoğu bitkiyi yetiştirebiliyorsunuz. Ankaraya selamlar,isminizi yazsaydınız daha çok memnun olurdum.

  YanıtlaSil
 5. Kırmızı greyfurtlarin doğal olmadığı söyleniyor bu doğrumu sizce? Şuan greyfurt mevsimi bitti mi? İsmim Kemal .Teşekkürler Abdulkadir Bey kolay gelsin..

  YanıtlaSil
 6. Merhaba Kemal Bey,
  İsminizi yazdığınız için önce teşekkür ederim.İsimsiz mesajlar bazen spam ve kötü niyetli insanlar tarafından gönderidiği için silmek zorunda kalıyoruz.
  Greyfurt portakal ie pomelo'nın ( Çin greyfurtu-çok iri ) doğal bir melezi.Kırmızı greyfurtun doğal olmayan bir tür olduğunu bilmiyrum. Bir çok meyvenin kültür türleri elde ediliyor,bunlarda bir mahsur yok.
  Benim greyfurt ağacımda hala azda olsa meyve var,bir taraftanda çiçek tomurcukları belirmeye başladılar.Tekrar selamlarımı ve sevgilerimi sunarım.

  YanıtlaSil