16 Aralık 2010

MAVİ YASEMİN ÇİÇEĞİ ( Plumbago )

Mavi yasemin çiçeği  ( Kurşunkök )
Mavi yasemin  çiçeği ( plumbago auriculata ya da plumbago capensis  ), çalı şeklinde, çoğu zaman kışın yaprağını döken bir bitkidir. Sarkıcı ve tırmanıcı olan bu bitkiye; bulunduğu yere göre değişik formlar verilebilir

Bir adı da plumbago olan bu bikinin, zeytingiller ( oleaceae ) familyasından olan  gerçek yasemin ( jasminum ) türleri   ile hiç bir  bir akrabalığı yoktur. Kurşunkökler / dişotugiler / kardikenigiller ( plumbaginaceae ) familyasındandır. Bu nedenle bu çiçeğe  'kurşunkök' de denir.  (Türkiye'nin Ağaçları ve Çalıları / N.G: Mamıkoğlu )

Asıl vatanı Güney Afrika olan plumbago, yurdumuzun Akdeniz ikliminin görüldüğü kıyı bölgelerinde, park ve bahçelerde daha çok yetiştirilmektedir. İlkbahardan kışa kadar yasemin çiçeğine benzeyen, soluk mavi renkli, şemsiye şeklinde  kokusuz çiçekler açar. Yalancı yasemin de denir.

Toprak bakımından seçici olmayan mavi plumbago,  güneşli yerleri sever, kuraklığa dayanıklı olmasına rağmen, yazın bol su ister, soğuktan kurusa da, kökünden tekrar filiz verir.
Mavi yasemin çiçeği, tohumla, çelikle ve daldırma yöntemiyle çoğaltılır

Avrupa kurşunotu ( plumbago europaea ), yurdumuzda doğal olarak yetişen ve mavi yasemin çiçeği ( plumbago )  ile yakın akraba olan bir bitkidir. Halk arasında bu bitkiye;  döven otu,  dişotu, kurşun otu, sıtma otu, kuduz otu.... da denmektedir. Bu bitkinin önemli bir özelliği de; eskiden beri  boya  maddesi olarak kullanılmasıdır.

Avrupa kurşunotu ( plumbago europaea )
Doğa da daha az bulunan  mavi renkli çiçekler,  gökyüzü ve denizi çağrıştırdıkları  için insanı rahatlatıp sakinleştirirler, huzur verirler.
Mavi yasemin bu nedenle de çok  sevilen ve aranan  bir çiçektir.
Siz de bahçenize bu güzel  çiçekten dikmenizi tavsiye ederim.

Mavi yasemin ( mavi plumbago ) çiçekleri.

Plumbago çiçeği 
Kurşunkök de denilen plumbago
Mavi yasemin ( plumbago auriculata )

2 yorum:

  1. Yasemin,çok güzel bir çiçektir;çok güzel...

    YanıtlaSil
  2. Yasemin benim içinde değerli bir çiçek,özellikle kokulu olanlar.Selamlar.

    YanıtlaSil