6 Aralık 2010

AYVAYI YEMEK !

Ayva ağacım
Posted by PicasaBu yıl bahçemde  ayva çok oldu. Halk arasında ayvanın çok olması kışın sert geçeceği şeklinde yorumlanır. Bilimsel bir açıklaması olmayan bu görüş doğru çıkar mı bilmem.

Bir de  "ayvayı yemek" diye bir deyim vardır. Kötü duruma düşenler, zarar edenler için kullanılır.
Ayvalar  ilaç atmadığım için elma gibi kurtlandı, dökülüyorlar.  Anlayacağınız, deyim yerindeyse ayvayı yedik, daha doğrusu yiyemedik.

Asıl  değinmek istediğim konu, tarımda kullanılan kimyasal ilaçlar ve uygulamalar. Son yıllarda tarımda kullanılan kimyasal maddeler ve genleriyle oynanan bitkiler ( GDO ) , üretimin önemli ölçüde artmasını sağlamıştır. Ancak;  bu şekilde yetiştirilen ürünlerin sağlığımızı nasıl tehdit ettiği görmemezlikten gelinmektedir.
Çözüm organik tarımdır.  Bunun için ise ; bilgiye, eğitime ve kaynağa ihtiyaç vardır. Yani devletin bu konuya el atması ve vatandaşın sağlığını düşünen bir tarım politikası uygulaması  gerekmektedir.
Unutmayalım ki, hiçbir şey sağlığımızdan daha önemli değildir.

3 yorum:

 1. Ayva görünce Ahmet Amcanın ayvaları; çocukluk günlerim ve acemi hırsızlığım gelir aklıma. Ne de tatlı olur, tuzla ekşinin birleşimi...

  YanıtlaSil
 2. Klasik sözü ayvaya uyarlarsak, bu ayva kurtlara zarar vermiyorsa bize de vermez. Kurtlu tarafını ayıklayıp kalanını kullanmalı ve doğaya zararsız çareler bulmalı.

  YanıtlaSil
 3. Sevgili Güven,
  Çocuklukta yaptıklarımız şimdi birer anı olarak karşımıza çıkıyor.Ayvanın tuzla yendiğini bilmiyordum.

  Değerli Sarkaç,
  İnsanlara organik tarımın sağlığımız ve doğa açısından ne kadar önemli olduğunu,bunun için neler yapmamız gerektiğini anlatmamız gerekir.

  YanıtlaSil