22 Aralık 2010

SİZ HİÇ ÇARKIFELEK YEDİNİZ Mİ? ( Passiflora )Çarkıfelek bitkisi ve meyveleri ( passiflora caerulea )

Çarkıfelek ( passiflora ) asma ya da sarmaşık tipinde çok yıllık  bir bitki cinsi  olup ( çarkıfelekgiller familyasından / pasifloraceae ),  500 den çok  türü bulunmaktadır. Anavatanı  Güney Amerika'dır. Bunlardan bazı türlerin  meyveleri yenmekte ve tarımı yapılmaktadır.. Çiçeklerinin şeklinden dolayı yurdumuz da çarkıfelek denmektedir. Saat çiçeği, fırıldak çiçeği de deniyor. ( kaynak: vikipedi )

Çarkıfelek,  gösterişli çiçekleri nedeniyle yurdumuzda daha çok  süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Ilıman iklimlerde yetişen bu bitki güneşli ve nemli toprakları seviyor. Çelikle ve tohumdan üretiliyor.

Geçen yıl çiçek amacı ile bahçeme  diktiğim çarkıfelek ( passiflora caerulea ),  bu yıl ayni zamanda   meyve verdi.
Çarkıfeleğin turuncu renkli meyvelerinin,  nar gibi çekirdekleri  yeniyor. Ayrıca, meyve suyu, kokteyl, tatlı ve dondurma yapımında da  kullanılırmış.

Ben henüz tatmadım, ne olur ne olmaz, Zeliha (eşim), yeme dememe rağmen, merak edip yedi. Tadı nasıl dedim, anlatamadı.
Avrupa'da lüks lokantalarda 'mutluluk meyvesi' olarak takdim edilen çarkıfelek, anlayacağınız  bizim için hala bir muamma. Hani; 'Eşek hoşaftan ne anlar' diye bir söz vardır ya,  bizimki de o misal.

Mavi çarkıfelek çiçeği
Olgunlaşmış çarkıfelek meyvesi
Çarkıfelek (  passiflora caerulea )
Bir adı da saat çiçeği olan passiflora .
Çarkıfelek meyvesinin nar gibi sulu tohumları yenmektedir.

9 yorum:

 1. Aşk olsun baba, ne demek "eşek hoşaftan ne anlar" anne duydun muuuuuuuuu? Bu arada bozulmadan muhafaza edilebiliyorsa ben çok merak ettim meşhur PASSİON FRUİT (Passiflora )'i Ulaş'la bana ayırınız birer tane

  YanıtlaSil
 2. Kimseyi kastetmedim,bilmediğimiz bir şey demek istedim.Çok var,bir kısmı daha olmamış.Siz çarkıfeleği boş verinde kayısı ve erik yemeye gelin.
  Sevgilerimle.

  YanıtlaSil
 3. merhaba bu bitkinin bana latincesini öğrene bilirmisiniz.Bende süs bitkileri satıyorum izmirde.teşekürler

  YanıtlaSil
 4. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 5. Cokda pahali o egzotik meyve burada. kivi gibi uyum sagladi bizim iklime demekki:) ne sanslisiniz.

  YanıtlaSil
 6. Değerli Beste,Çarkıfelek ülkemizde çiçek olarak yetiştiriliyor,meyvesinin yendiğini çoğu kimse bilmiyor.Türkiye'den selamlar.


  Özür;Daha önce yayınlanmış olan bu yazım,teknik bir hatadan dolayı yeniden yayınlanmıştır.

  YanıtlaSil
 7. kadir bey ben 3 senedir pasiflora yetiştiriyorum tekirdağda.fakat çok sayıda çiçek yapmasına rağmen hala meyve alamadım.önerilerinizi paylaşırsanız memnun olurum.iyi günler dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Başta bu konularda uzman olmadığımı belirteyim.
   Bildiğim kadarıyla passiflora ( çarkıfelek ) erselik çiçekli bir bitki ( erkek ve dişi organ ayni çiçek üzerindedir. ) bu nedenle tozlaşma sorunu olamaz. Bu durumda meyve tutmamasının nedenini sıcaklık,rüzgar,bakı,yağmur.....gibi ekolojik faktörlerden kaynaklanmış olabilir.Tabi bu konuda kesin cevap vermek için bir uzmanın inceleme yapması gerekir.
   Benim tavsiyem yerini değiştirerek şansınızı denemeniz.Belki yeni konumu ile dış etkenler değişeceğinden meyve tutabilir.İyi günler dilerim.

   Sil