15 Ağustos 2010

ANTORYUM ÇİÇEĞİ ( Flamingo çiçeği )

Antoryum ya da anturyum çiçeği
( İzmir Doğal Yaşam Parkı )
Antoryum ya da anturyum ( anthurium  ),  yılanyastığıgiller ( araceae ) familyasından çok yıllık,  herdem yeşil yapraklı, çiçekli ve otsu bir bitki cinsidir. 550 kadar  türü ve  bunlardan üretilen çok sayıda çeşidi vardır. Bunlar doğal olarak, başka bir bitkiye tutunarak yaşarlar, ancak asalak değildirler ( epifit bitki ). Anavatanı Amerika kıtasının tropikal bölgeleridir (Kolombiya, Ekvator ).

Bazı antoryum  türleri süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Bunlardan en tanınmış olanı  kırmızı renkli olan 'anthurium andreanum' dur.


 Antoryom ya da anturyum bitkisi ve  çiçeği

Antoryum çiçeği, yurdumuzda daha çok ' flamingo çiçeği ' adı ile tanınmaktadır. Antoryum ( anthurium ) eski Yunanca da   'kuyruklu çiçek'  anlamına gelmektedir.


Antoryum, dünyanın en güzel salon çiçeklerinden birisidir. Çiçekleri  uzun ömürlüdür, aylarca bozulmaz. Bu nedenle kesme çiçek olarak ta yetiştirilmektedir. Çiçeği gibi,  kalp şeklindeki yaprağı da oldukça güzel ve dekoratiftir.

Antoryumun çiçek sandığımız  yaprağa benzeyen rugan deri görünümündeki kısmı, aslında çiçek değildir. Gerçek çiçek bunun ortasında yer alır,  beyaz renkli çıkıntıda açar ve çok küçüktür.
Antoryumun beyaz, pembe ve yeşil renkli pek çok  türü ve çeşidi vardır. Ancak bunlar çok fazla yetiştirilmez.
.
Bir adı da flamingo çiçeği olan  antoryum çiçeği
Antoryum, tropikal ( egzotik )  bir bitki olduğu için özellikle içeride yetiştirilmesi zordur. Güneş görmeyen yerlerde  çiçek açmaz, filtrelenmiş güneş ışığı ister. Ayrıca bulunduğu yerin, havadar, sıcak ve nemli olması gerekir.  Suyu çok sevmesine rağmen,  kökleri suyun içinde havasız kalırsa çürür.
Antoryum,  kökten ayırma, çelikle ve tohumdan üretilmektedir.

Antoryum çiçeği ( Anthurium andreanum  ) 

6 yorum:

 1. Abdülkadir Bey Kardeşim,
  Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
  Okul bahçeleri sizin bahçeniz gibi olmalı. Bir çiçeği yetiştirmeyi öğrenmek bir kitabı ezberlemekten daha yararlıdır. Yararlı çalışmalarınızın devamını dilerim. İyi günler.
  Sabahattin Gencal

  YanıtlaSil
 2. Benim antoryumlar doğuya bakan pencere önünde sabahtan öğleye kadar güneş alıyor. Güneş tül ile filtrelenerek geldiği için çiçeklere zarar vermiyor, çiçekler bir aydan fazla dayanıyor, solmuyor. Bu şartlarda ve nem de sağlanırsa ev içinde devetabanından bile daha uyumlu bir bitki. Çiçeklerinin haftalarca taze kalması çok güzel. Bir çiçek solana kadar yeni bir tomurcuk yeterince gelişip çiçek açıyor, böylece hiç çiçeksiz kalmıyor. Herkese tavsiye ederim.

  YanıtlaSil
 3. Sayın Hocam,
  Güzel sözleriniz ve temennileriniz için teşekkür ederim.Sağolun.

  YanıtlaSil
 4. Sayın E,Ali,
  Verdiğniz bilgiler için çok teşekkür ederim.Süs bitkileri ve çiçek konusunda ki siteniz, bu konularla ilgilenenler için çok yararlı.
  Selamlar.

  YanıtlaSil
 5. ya benim çiçeğim sürekli yaprak veriyor ama bir türlü çiçek açmıyor.bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba çiçek sever arkadaşım,
   Antoryumunuzun çiçek açmaması yeterince güneş görmemesinden olabilir.Saksınızı daha havadar, sabah ve akşam güneş ışığı alan bir yere koyunuz,öğle güneşi fazla gelebilir.Toprağını ise kurudukça sulayın.Ayda bir çiçek açtıran besin verirseniz yararlı olur.Selamlar,sevgiler.

   Sil