4 Ağustos 2010

LİSİANTHUS ( Lalegül )

Halk arasında lalegül de denilen "lisianthus" çiçeği
Ülkemizde çiçek isimleri konusunda bir karmaşa bulunmaktadır. Aynı çiçeğe çoğu zaman  değişik  adlar verilebiliyor. Özellikle son yıllarda ülkemiz de yeni tanınmak ta olan ithal çiçek ve bitkilere herkes kendine göre bir ad veriyor.
Bu durum doğru  bilgiye ulaşmada ciddi  sorunlar yaratıyor. İyi ki bitkilerin latince ( bilimsel ) bir adı var, yoksa işin içinden çıkmak mümkün değil.

Bunları  şunun için anlatıyorum. Bugün tanıtacağım lisianthus çiçeğini ( lisyantus / lizyantus  diye de söyleniyor.), iki yıl önce 'tsunami '  diye satın  almıştım. Daha sonra gerçek  adının lisianthus olduğunu  öğrendim. Halk arasın da  'lalegül', 'rüzgarçanı' da  deniyor.

Bilimsel adı; 'eustoma grandiflorum' ( eski adı, lisianthus russellianus ) olan lisianthus, gentiyangiller  ( gentionaceae)  familyasının "eustoma" cinsinden, tek yıllık ve otsu bir bitki.  Anavatanı,  G. Amerika'dır.
Yakın zamanlara kadar  Amerika'da doğal olarak  kırlarda yetişen bu çiçek daha sonra ıslah edildikten sonra bütün dünya ya yayılmıştır. Ülkemizde  daha çok ticari amaçla,  seralarda yetiştirilmektedir.

Bu çiçeği bu kadar popüler yapan ise; kesme çiçek olarak çok sevilmesidir.
Renk yelpazesinin zenginliği, gül görünümünde katmerli çiçekleri, vazo ömrünün uzun olması, lisianthusu karanfil gibi  önemli bir çiçek haline getirmiştir.
Bazı ülkelerde lisianthus yetiştirme ve geliştirme çalışmaları yapılmaktadır. Çok sayıda varyetesi ve bodur türleri üretilmiştir.
.
Lisianthusların üretilmesi ve  yetiştirilmesi daha çok bilgi ve emek  istediğinden, daha çok seralarda özel olarak yetiştirilmektedir.
Lisianthus çiçeği tohumlarının çok küçük olması ve yavaş büyümesi neden ile bahçe ve saksılarda daha çok  hazır alınan fidelerden yetiştirilmektedir.

Lisianthus, güneşli, havadar yerleri  ve geçirimli toprakları sever. Fazla sıcak ve öğle güneşinden olumsuz etkilenmektedir. Çiçek açtıktan sonra gövde dipten kesilirse yeniden filiz verip çiçek açar. Kışın kökü donmazsa  iki yıllık bir  bitki özelliği gösteriyor.

Lisianthus çiçekleri. İyi seyirler.

Lisianthus  çiçeği ( Eustoma grandiflorum )
Lisyanthus ( Lizyantus / lisyantus )
Bir adı da rüzgarçanı olan lisianthus çiçeği
Lisianthus çiçekleri
Bodur Lisianthus çiçeği
Lisianthus
Lisianthus çiçeğinin bir adı da "rüzgarçanı" dır.

2 yorum:

  1. Adını Lalegül-eustoma olarak biliyorum. Çiçekçilerden kesme çiçek olarak mavi veya beyaz olarak alırız. Benim çok sevdiğim çiçeklerden biridir. İlk kez iki renklisini görüyorm. Sanırım aynı çiçek. Bahçenizde yetişmesi çok güzel. Ayrıntılı bilgi için:
    http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=17323

    YanıtlaSil
  2. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.İzleyiciler içinde yararlı olacaktır.

    YanıtlaSil