23 Ağustos 2010

İPEK ÇİÇEĞİ ( Kedi Tırnağı )

İpek çiçeği
Semizotugiller familyasından olan ipek çiçeği ( portulaca grandiflora ),tek yıllık  otsu bir bitkidir.Çok sayıda türü bulunan bu  çiçeğe halk arasında daha çok  'kedi tırnağı' denir.

İpek çiçeği sıcak iklimleri ve  bol güneş alan yerleri sever.Sukkulent bir bitki olduğundan kuraklığa dayanıklıdır, fazla gübre ve sulama  çiçek açmasını olumsuz etkiler.
Kedi tırnağı,  değişik renklerde, katmerli, yalın kat,minyatür gül şeklinde çiçek açar. Kokusuz olan çiçekleri geceleri kapanır.

Farklı renkli ipek çiçekleri yan yana dikilirse elde edilen tohumlardan daha değişik renkli (Ebruli,çilli ) çeşitler ortaya çıkar.
.
İpek çiçeği bahçede veya saksıda kolayca yetiştirilebilir.Dökülen tohumlarından her yıl kendiliğinden biter.Tohumdan üretilir.

Semizotu çiçeği de portulaca cinsinden olup ipek çiçeği ile semizotunun melezi bir türdür. Bakınız: http://kadirbekci53.blogspot.com/2012/06/semizotu-cicegi.html

İpek çiçekleri ( Kedi tırnağı )4 yorum:

 1. Çiçekleri muhteşem, ancak çok hızlı soldukları için, düzenli bir temizlik gerektiriyor.
  İyi çalışmalar dilerim.

  YanıtlaSil
 2. Merhaba Özlem'in Doğası,
  Bahçemdeki bitkiler ağaç ağırlıklı olduğundan çiçekler istemeyerek de olsa biraz ihmal ediliyor.
  Sevgi ve saygılarımla.

  YanıtlaSil
 3. Bu mütevazi çiçekler en sevdiklerim arasında. Ben de penceremin önünde yetiştiriyor, ipek dokusu ve renklerine hayranlık duyuyorum.

  YanıtlaSil
 4. Merhaba,

  Sizin çiçekleriniz gayet iyi, yaptığım tespit kendi evimdekiler için aslında.

  Saygı ve sevgi bizden.

  YanıtlaSil