21 Şubat 2010

DAĞ LALELERİ ( Anemon )

Dağ lalesi ( Anemone coronaria  )
Baharın müjdecisi sayılan dağ lalesi ( anemone ),  kırlarda, dağlarda doğal olarak yetişen güzel bir kır çiçeği cinsidir.
Dağ laleleri, düğünçiçeğigiller ( renonculaceae ) familyasının 'anemone' cinsine mensuptur. Halbuki;  gerçek lale ( tulipa ) zambakgiller ( liliaceae )  familyadan bir bitki cinsidir.
Dağ lalelerinin dünya üzerinde 60'dan  fazla  türü bulunmaktadır.  Bunlardan beş - altı kadar  türü de  yurdumuzda yetişmektedir.   Çok yıllık olup yumrulu ya da rizom köklüdürler. Süs bitkisi olarak da  yetiştirilirler.

Dağ laleleri, güneşli ya da  yarı gölge yerleri ve organik madde bakımından zengin, geçirimli, nemli toprakları  tercih eder. Yumru ve tohumla üretilir.

Anemon, mitolojide de adı geçen bir çiçektir.  Aşk ve güzellik tanrıcası Afrodit'in, yaralı sevgilisinin kanlarının aktığı yerde bitmiş ve buradan dünya ya yayılmıştır.

Ülkemizde yetişen bazı dağ lalesi türleri ( anemone ) şunlardır:

- Taçlı dağlalesi ( Anemone coronaria ):  Rüzgar çiçeği de denilen bu türün kırmızı, mor, beyaz, pembe renk ve tonlarında  çiçek açan çok sayıda  çeşidi  vardır.  Yaprakları ince ve  çok   parçalıdır.  Ege bölgesinde ( İzmir, Manisa, Aydın ) daha çok  çok yaygındır. Bir adı da manisa lalesidir.

Taçlı dağ laleleri, Manisa lalesi ( Anemone  coronaria )

Anemon yaprakları: Anemone coronaria solda,
Anemone hortensis sağda
-  Gülale (  Anemone hortensis  ):  Çiçekleri  taçlı dağ lalesine çok benzer, ancak yaprakları daha  geniş, kalın ve üç parçalıdır. Anemone pavonina ya çok benzer.

Gülale (Anemone hortensis)

- Nergis çiçekli anemon ( Anemone narcissiflora ): Nergisi andıran beyaz renkli çiçekleri vardır. Dağhoruzcuğu, mayısçiçeği de denir.

Nergis çiçekli anemon ( Anemone narcissiflora )
Yoğurt çiçeği, Dağlalesi ( Anemone blanda ): Ayrıca, Arpalık ( Niğde ), Nezle otu ( Iğdır ) da denir.

Yoğurt çiçeği de denilen anemone  blanda
Yurdumuz da ayrıca; Ak dağlalesi ( Anemone nemorosa )  ve Numançiçeği ( Anemone ranunculoides ) gibi anemone türleri de  yetişmektedir.

Doğal dengenin gittikçe bozulması, diğer kır çiçekleri  gibi anemonların da  azalmasına yol açmaktadır. Bu nedenle doğayı korumalıyız, yarın çok geç olabilir.
Doğayı korumak çiçekleri sevmekle başlar.

Not:
Çoğu kaynaklarda Dağ lalesi ile 'manisa lalesi' eş anlamlı olarak kullanılmaktadır. Ancak, esas manisa lalesi ( Tulipa orphanidea ) zambakgiller familyasından, kadeh şeklinde kırmızı  çiçek açan başka bitki türüdür.  Yurdumuzda Spil dağı'nda ( Manisa ) yetişen bir bitki koruma altında bulunmaktadır.


Dağ laleleri ( Anemon çiçekleri / Bahçemden  )Taçlı dağ lalesi ( Anemone coronaria )
Taçlı dağ laleleri kışın ve bahar aylarında çiçek açıyor.
Gülale (Anemone hortensis)
Taçlı dağ laleleri
Bir adı da rüzgar çiçeği olan dağ laleleri
Tohum kapsülü.
Taçlı dağ leleri, kırmızı, mor, pembe ve beyaz renkli  çiçek açmaktadır.
Taçlı dağ lalesi ( Anemone coronaria )

2 yorum:

 1. bu çiçekleri bende çok severim lakin yerinden alıp getirip başka bir yere ekince yaşatamıyorum bir türlü bunu nasıl başardınız benimle de paylaşırsanız sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Siz nerede oturuyorsunuz bilmiyorum ama, benim bulunduğum yerde ( Bahçeköy / Seferihisar ) doğal olarakta yetişiyorlar,belki o nedenle uyum sağlamış olabilr.Özel bir şey yapmadım,sulayıp gübre verdiğim için daha erken ve güzel çiçekler açıyorlarlar ve her yıl çoğalıyor.
   Selamlar,sevgiler..

   Sil