23 Kasım 2013

YUKKA'MIN CEZASI

Yukka çiçeği ( Yucca gloriosa )
Genel olarak blogumda bahçemde  yetiştirmeye çalıştığım bitkileri tanıtmaya çalışıyorum.Yani hem öğreniyor, hemde bu işi yaparken edindiğim tecrübelerimi  sizlerle paylaşıyorum. Bunu yaparken bitkileri de mutlu ettiğimi düşünüyorum. Belki size saçma gelebilir ama; bunun bitkiler tarafından bir türlü algılandığını düşünüyorum.
Bilimsel olarak ispat edilmemekle beraber müziğin bitkilerin büyümesine olumlu  etki ettiği söylenmektedir. http://www.spiritualizm.com/bbbitkiler3.html.
Yine meyve vermeyen bitkilerin kesme tehdidi karşısında meyve verdiği hep halk arasında anlatılır.

Bir kaç yıldır bahçemdeki yukka'yı ( yuka olarak ta söyleniyor ) tanıtmak için çiçek açmasını bekleyip durdum. Ancak gel gör ki, yukka'nın hiçte çiçek açmaya niyeti yok, ne zaman açacağı da belli değil, gerçi çiçeksiz hali de çok güzel ama.
Bende ilk defa bahçemde yetiştirdiğim bir bitkiyi başka yerlerden çektiğim resimlerle tanıtmaya karar verdim, yani onu cezalandırdım. Hani çoban dağa küsmüşte dağın haberi olmamış derler ya, benimki de o hesap. Tabi çiçek açarsa onun da resmini seve seve buraya  koyacağım.  Bakalım benim yukka bu cezaya nasıl bir tepki verecek.

Gelelim yukka ile ilgili edindiğim  bilgi ve izlenimlerime.
Yukka ( yucca ), son olarak kuşkonmazgiller ( asparagaceae ) familyasından kabul edilmiştir,daha önce zambakgillerden / liliaceae sayılıyordu. Anavatanı Orta ve Kuzey Amerika'dır,yaklaşık kırk  kadar türü bulunmaktadır. Çok yıllık ve ağaçsı bir yapısı varsa da aslında otsu bir bitkidir. Kaktüsler gibi aynı zamanda sukkulenttir, yani gövdesinde su ve besin depo eder, bu nedenle kuraklığa dayanıklıdır, ama suyu ve nemli yerleri  seviyor. Özellikle yazın  yapraklarına su serpilmelidir.

Yukkanın yaprakları sert ve sivri uçludur, bu nedenle 'hançer çiçeği' de denir, oldukça da tehlikelidir. Eğer bitkinizin yapraklarının ucu yumuşaksa, yukkaya  çok benzeyen drasena ( dracaena ) olabilir.

Yukkalar uzun bir sap üzerinde yumurta şeklinde bej renkli  çiçek açar, başka renkleri de varmış, ama ben görmedim. Bu şekliyle büyük bir  avizeyi andırdığı için  halk arasında yukkaya  'avize çiçeği' de denmektedir.

Geçirimli ve humusça zengin toprakları seven yukka fazla su istemiyor, daha doğrusu susuzluğa dayanıklıdır. Yuka için en önemli husus ise; bulunduğu yerin aydınlık ve  güneş alması gerekir, aksi  halde çiçek açmıyor ve zayıf kalıyor. İç mekanlarda kullanılacaksa bulunduğu yerin mutlaka güneş alması ve aydınlık olmasına dikkat etmek  gerekir.
Yuka  her ne kadar sıcak iklimlere özgü bir bitki olsa da soğuğa karşıda dayanıklıdır. Park ve bahçelerde çok güzel gelişir.
Yukka, dal ve gövdesinden kesilen çelikle üretilmektedir. Ancak kesilen parça dikmeden önce; bir kaç gün dışarıda bekletilerek  yara kabuk bağlatıldıktan sonra dikilmelidir.
Sonuç olarak; yukkanızı susuz bırakınız ama ışıksız ve güneşsiz  bırakmayınız derim.

( Bu yazı son olarak 30. 09. 2015 tarihinde güncellenmiştir. )

Yuka ( avize ) çiçekleri

Bir adı da avize çiçeği olan yukka çiçekleri
Yukka çiçeği ( yakın çekim )
Yukka
Tohum oluşturmaya başlamış bir yukka bitkisi.

    

7 yorum:

 1. Yazı ve resimlerinizin çok sayıda insana ulaşması, toplumda gittikçe artan sertliğe karşı bir etki yaratabilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Farklılıklarımızın yarattığı sinerjiyi iyi değerlendirmeliyiz.Her kes bu konuda elinden geleni yapmalıdır.Selamlar Ali Bey.

   Sil
 2. İki tane de bizim bahçede var. Hem de kocamanlar. Altın Sağnak denilen türden. Biz taşınalı bir buçuk yıl oluyor. Geçen yıl açmamışlardı ama iki ay kadar önce Bir de baktım ki tepeleri aynı sizin fotoğraflarda olduğu gibi beyaz çiçeklerle dolu. Nasıl sevindim anlatamam. Umarım sizinkiler de açar. Ne yazık ki çiçekler fazla kalmıyor.
  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazımda da belirttiğim gibi bu bitkiyi dikerken iyi güneş alan bir yere dikmek gerekirmiş, benimki biraz az güneş gören bir yerde olduğu için çiçek açmıyor sanırım.Neyse bunu öğrendim hiç olmazsa.Selamlar.

   Sil
 3. http://bricoyunu.blogspot.com/2013/11/sevgi.html
  Fotoğraf için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 4. Çok teşekkürler Abdülkadir Bey. Blogunuz ile sürdürüyorsunuz öğretmenlik görevinizi, ben de öğrenciniz olmaktan çok mutluyum.

  Benim saksı çiçeği olarak aldığım bir yuka bitkisi vardı. Çok büyüdü, saksıya sığamaz oldu. Onu yazlığın bahçesine diktim. Yaklaşık 6 yıldır toprakta ama hiç çiçek açtığını görmedim. Parklarda çiçek açan yukalara göre yaprakları daha koyu yeşil olduğu için farklı bir cins olduğunu düşünüp çiçek açmamasını buna yormuştum. Şimdi düşünüyorum da benim yukam zeytin ve erik ağacının gölgesinde kalıyordu. Belki o nedenle açmamıştı. Malesef erik ağacımızı kaybettik ve yuka biraz güneş görür hale geldi. Belki bu yıl çiçek verir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Sarkaç Hanım,
   Ne derece yararlı oluyor bilmiyorum ama bildiklerimi paylaşmaktan mutlu oluyorum,umarım sizin gibi düşünen başka arkadaşlarda vardır.
   Yukanın yeni durumunda çiçek açacağını sanıyorum.Selamlar,sevgiler.

   Sil