21 Şubat 2010

MALTA ERİĞİ ( Yeni dünya )


Malta eriği veya yeni dünya ( eriobotrya japonica ya da mespilus japonica , rosaceae / gülgiller ), hem meyve, hemde süs bitkisi olarak yetiştirilen bir ağaçtır. Kışın yaprağını dökmemesi ve çiçek açması nedeniyle  park ve bahçelere süs bitkisi olarak dikilmesine neden olmuştur.  Sonbahar ve kışın çiçek açan ender ağaçlardan biridir. Bej rengindeki çiçekleri güzel kokuludur.
Kışın çiçek açması ve bunun  uzun bir süreye yayılması ( ekim - ocak ),  arıcılık bakımından bu bitkiyi önemli hale getirmiştir.
İlkbaharda olgunlaşan malta eriği meyveleri turuncu renkli olup sulu ve lezzetlidir.


Malta eriği kışın çiçek açan bir ağaç.
Malta eriği çiçeklerini arılar çok seviyor.
Akdeniz iklimi ile uyumlu bir meyve olan maltaeriği'nin  anavatanı  uzak doğu Asya'dır (Japonya, Çin ). Ticaret yolları ile, önce Akdeniz'den  Malta Adası'na ( Malta Akdeiz'de bir adadır. )  getirildiği için;  "maltaeriği" denmiş  olabilir. Bazı yörelerde muşmula da  denir.

Maltaeriği hızlı büyüyen ve çok kolay üretilebilen bir ağaçtır. Güneşli yerleri ve verimli ağır toprakları sever. Fazla soğuktan olumsuz etkilenir. En çok Akdeniz bölgemizde yetiştirilmektedir.   Tohumdan ve çelikle  üretilir. Tohumdan yetişenler her  zaman  kaliteli meyve vermeye bilir,bu yüzden  aşılanması gerekebilir.

Malta eriğim. bu yıl ilk defa meyve verecek.
Olgunlaşmış malta eriği meyveleri

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder