21 Şubat 2010

MALTA ERİĞİ ( Yeni Dünya )


Malta eriği veya yeni dünya ( eriobotrya japonica ya da mespilus japonica )  gülgiller ( rosaceae ) familyasından, herdem yeşil  yapraklı  bir ağaçtır.  Hem meyve, hem de süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir.  Kışın yaprağını dökmemesi ve çiçek açması süs bitkisi olarak da yetiştirilmesine  neden olmuştur.  Sonbahar ve kışın çiçek açan ender ağaçlardan biridir. Bej rengindeki çiçekleri güzel kokuludur.
Kışın çiçek açması ve bunun  uzun bir süreye yayılmiş olması  ( ekim - ocak ),  arıcılık bakımından da  bu bitkiyi önemli hale getirmiştir.
Meyveleri ilkbaharda olgunlaşır, turuncu renkli, iri çekirdekli ve sulu dur.


Malta eriği kışın çiçek açan bir ağaç.
Malta eriği çiçeklerini arılar çok seviyor.
Akdeniz iklimi ile uyumlu bir meyve olan malta eriğinin  anavatanı  uzak doğu Asya'dır ( Japonya, Çin ). Ticaret yolları ile, önce Akdeniz'den  Malta Adası'na ( Malta Akdeiz'de bir adadır. )  getirildiği için 'malta eriği' denmiş  olabilir. Bazı yörelerde muşmula denir.

Malta eriği hızlı büyüyen ve çok kolay üretilebilen bir ağaçtır. Güneşli yerleri ve verimli, ağır toprakları sever. Fazla soğuktan olumsuz etkilenir. En çok Akdeniz bölgemizde yetiştirilmektedir.   Tohumdan ve çelikle  üretilir. Tohumdan yetişenler her  zaman kaliteli meyve vermeye bilir, bu yüzden  aşılanması gerekebilir.

Malta eriğim. bu yıl ilk defa meyve verecek.
Olgunlaşmış malta eriği meyveleri

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder