28 Şubat 2011

DOĞANBEY - AKARCA - SIĞACIK DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

Eski Doğanbey Köyü / Seferihisar
Seferihisar Belediyesi Teos Doğa Sporları Grubu tarafından düzenlenmekte olan doğa yürüyüşlerine, iki hafta aradan sonra, pazar günü (27.02.2011) kızımla beraber yeniden  katılıyoruz. Hava kapalı ve rüzgarlı  olmasına rağmen,  çok yorulsak da  güzel bir  yürüyüş oluyor.
Seferihisar Belediyesine ve Teos Doğa Sporları Grubuna, bize böyle güzel bir gün yaşattıkları için çok teşekkür ederiz.

Yürüyüşe, Seferihisar'a ( merkez ) 15 km.mesafede bulunan eski Doğanbey köyünden başladık. Doğanbey, çok  eski bir yerleşim yeri.
Doğanbey Kadın Emeği Evi - Seferihisar
Eski Doğanbey köyünde,  'Doğanbey Kadın Emeği Evi'  dikkat çekiyor.   Kadınlarımızın, ekonomik hayatımızda daha fazla yer alması için açılmış. Başka  köylerimizde de açılmasını diliyoruz.

Koca  Meşe ağacının altın da hatıra   fotoğraf çektiriyoruz.
 ( Eski Doğanbey Köyü / Seferihisar )
Yürüyüşe başlamadan önce; Köy için de kısa bir tur atıyor ve  Koca Meşe ağacının altında hatıra fotoğraf çektiriyoruz.

Eski Doğanbey Köyü - Seferihisar.

Köy içi turundan sonra, Eski Doğanbey'den  ayrılıyoruz. Gurup başkanımız, yürüyüş öncesi bazı açıklamalarda bulunuyor. Kaslarımızı yumuşatmak için jimnastik yaptırıyor.

Yürüyüş başlıyor.
Yürüyüşe, engebeli ve açık bir arazide başlıyoruz. Kır çiçeklerine basarak ilerliyoruz. Doğa, insana yaşama zevki veriyor.

Dağ laleleri  ( Anemon coronaria )

Çiriş otu ( Asphodelus  )
Çiriş otu ( asphodelus ), bu yörede çok yaygın bir bitki. Bazı türlerinin  kök ve taze yaprakları sebze olarak da  yeniyormuş. Eskiden, tutkal olarak ayakkabıcılıkta kullanılıyormuş. Ayrıca, kökleri toprak erozyonu önlemektedir.
Eşek
Hayvanları çok seven kızım, eşeği görünce dayanamıyor yanına gidiyor.   Eşek de,  bu ilgiden memnun.

Yangın alanı  ( Doğanbey - Seferihisar )

11 Ağustos 2009 tarihinde, Doğanbey'de bir çobanın kuru otları tutuşturması sonucu yangın çıkmış ve yüzlerce dönüm orman kül olmuştu.  Yer yer ağaçlandırılan bu alanın bir an önce  tekrar eski halini dönmesini diliyoruz.
Doğanbey Körfezi / Seferihisar

Akarca / Seferihisar
Akarca, Seferihisar'ın  sayfiye yeri. İzmir-Kuşadası yolu üzerinde, Doğanbey körfezi ile Sığacık körfezi arasında kalıyor.
Portakal ağacına hücum!
Akarca'ya gelmeden önce, askeri amaçla kamulaştırıldığı için terkedilmiş portakal ve mandalina bahçelerinden geçiyoruz.

Badem ağacı çiçek açmış.

Haritacılar sitesi / Seferihisar
Öğle yemeğimizi Haritacılar sitesinde (Akarca) yiyoruz. Öğleden  sonra yürüyüşümüze, Akarca sahillerinden  devam edeceğiz.

Akarca sahilleri / Seferihisar
 Akarca sahilinde küçük bir ada. Bu sahilleri  iyi bilen bazı  arkadaşlarımız,  yazın bu adaya yürüyerek geçildiğini söylüyorlar. Deniz, çok sığ ve temiz.
Layka denizi çok seviyor. 
Arkadaşlarımızdan biri köpeği ile gelmiş, adı Layka. Layka, denizi ve oynamayı  çok seviyor.

Öküz şebboyu ( Matthiola tricuspidata )
Kumların  üzerinde çiçek açam bu çiçekli ot, bir tür şebboy.

Akarca - Teos arsında yer alan küçük bir asma köprü.
Sığacık'a  gelmeden önce, Teos ören yerinin yakınından geçiyoruz. Bu kısımda yol olmadığından patika yollardan ve bahçelerden geçiyoruz.
İlginç bir ağaç  / Teos Antik Kenti yakınlaıı - Sığacık
Bu çitlembik ağacı, Teos Antik Kenti yakınlarında bulunuyor. İlginç olan tarafı ise, görülen  taşların Teos Antik Kenti'nin duvarlarından sökülmüş olması.
Bu ağacın hikayesini okumak için linki  tıklayınız. http://kadirbekci53.blogspot.com.tr/search?updated-max=2014-01-16T19:00:00%2B02:00


Sığacık limanı ( marina ) / Seferihisar
Yaklaşık 25 km. süren yorucu bir yürüyüşten sonra Sığacık'a geliyoruz.
Sığacık, doğal bir liman, Seferihisar'ın bir mahallesi. Turistik bir yer. Balıkcı barınağı ve geçen yıl açılmış bir yat limanı ( marina ) var. Ayrıca, Teos Antik Kenti ve Osmanlı döneminde yapılmış bir kale de bulunuyor.

Sığacık / Seferihisar.
Sığacık'ta, bir süre  çay içip dinlendikten sonra vedalaşarak ayrılıyoruz.

Bir başka doğa yürüyüşünde buluşmak umuduyla Sığacık'tan sevgiler, sevgili doğa dostları.

http://www.haritatr.com/doganbey-haritasi-e88f

2 yorum:

  1. Bloğunuzdaki paylaşımlar bizim için çok önemli Metal çöp konteyner olarak bloğunuzu yakından takip ediyoruz. Paylaşımlarınızın devamını dileriz

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Bloğumu takip ettiğiniz için memnun oldum, umarım yararlı oluyorumdur.'Metal çöp konteyner'e daha temiz bir çevre için katkılarından dolayı teşekkür ederim.İyi çalışmalar.

      Sil