9 Haziran 2011

ÇAM FISTIĞININ HİKAYESİ

Posted by PicasaHemen hemen çoğumuz  çam fıstığını biliriz ve bir şekilde yemişizdir. Ancak, onun ne şekilde ve hangi aşamalardan geçerek bize ulaştığını ise  çoğumuz bilmeyiz.

Toplanmaya hazır fıstık çamı kozalakları (Kozalak resimleri M.Özlem'in bahçesinden)
Bahçemdeki  fıstık çamım 5 yaşında. (Fıstık vermesine daha 15 yıl var.)
Hikayemiz, arkadaşımın bahçesindeki fıstık çamı ağacının ( pinus pinea ) yola gelen  bir dalını kesmek zorunda kalmasıyla  başlıyor.  Kesilen daldan  düşen bir kozalağı kuruması için bir duvarın üzerine koyuyorum. Çok sert olan kozalaktan  fıstık  tanelerinin kolayca  çıkarılabilmesi  için; güneşli bir yerde bir süre beklemesi  gerekiyormuş.

Çam kozalağı kapalı tohumlularınkine benzemese de fonksiyonları bakımından  bir çiçektir.
"Çam fıstığı ağacının kozalakları, üç yıllık bir süreçten sonra olgunlaşarak fıstık verirler. Çam fıstığı ağacı açık tohumlu bir bitki olduğu için, kozalaklar ayni zamanda basit birer çiçek olup, bitkinin üreme organlarıdır. Erkek kozalakların yaydığı polenler, rüzgar vasıtasıyla dişi kozalakları dölleyerek, tohumun ( fıstık )  oluşmasını sağlar."

Hikayemize dönersek; Bir hafta sonra gerçekten de kozalak açılmış, içindeki fıstıkların bir kısmı yere döşmüştü, diğerlerini de biz çıkarıyoruz.  Böylece "küner" de  denilen 67 tane sert ve sivri kabuklu çam fıstığımız oluyor.
Kabuklu çam fıstığı (küner)
Sıra sert kabukların kırılmasına geliyor.  Eşim bir süre uğraştıktan sonra, "kırılmıyor" diyor ve bırakıyor. Ben kırıncaya kadar çekici elime kaç defa vurdum bilmiyorum.
Fıstığı dik bir şekilde tutarak sivri ucuna vurunca parçalanmadan kolayca kırıldığını öğrendiğimde; çok geç kalmıştım. Bu arada elimde fıstığın sert kabuğu tarafından; siyah mürekkep dökülmüş gibi boyanmıştı.

Eşim çam fıstığını kırmakta zorlanıyor.
Sıra fıstıkları saran ince zar şeklindeki kabuğa gelmişti. Doğrusu bu iş fazla zor olmadı.
Sonunda kendi emeğimizle elde ettiğimiz  bir avuç çam fıstığımız olmuştu.

Çam fıstığı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder