31 Mayıs 2011

KÜPE ÇİÇEĞİ ( Fuşya )

Küpe çiçeği ( Fuşya )
Çocukken  evimizin bahçesinden küpe çiçekleri hiç eksik olmazdı. Oyun oynarken bunları kulaklarımıza  takardık.
Daha sonra  küpe çiçeğimiz hiç olmadı. Geçen hafta kızım İzmir'den  gelirken bir adet  küpe çiçeği getirmişti,  bu hafta  bir başka rengini  daha almış.  Böylece yıllar sonra tekrar küpe çiçeğimiz oldu.

Küpe çiçeği ( Fuchsia magellanica )
Küpe çiçeği  tek bir bitkinin değildir, onagraceae ( küpeçiçeğigiller ) familyasının fuşya (fuchsia ) cinsinden olan çok fazla bitkinin  ortak adıdır.  Genel olarak bunların  hepsine de  küpe çiçeği ya da fuşya denmektedir. Yüz kadar doğal, çok sayıda hibrid ve  melezi vardır.
Bu bitkilerin çoğunun anavatanı, Amerika kıtasının  tropikal iklim görülen yerleridir.  Küpe çiçekleri otsu gibi görünseler de,  aslında çok yıllık ve yarı çalı formundadırlar.

Süs bitkisi olarak yetiştirilen bazı fuşya ( fuchsia ) türleri şunlardır:  Fuchsia corymbiflora, fuchsia fulgens, fuchsia magellanica, fuchsia procumbens, fuchsia triphylla
Bu bitkilerin  çiçekleri küpeye benzer.  Taç ve çanak yapraklarının rengi farklı olur, bazı çeşitlerinin   çiçekleri ise katmerlidir.

Küpe çiçekleri havadar ve yarı gölge yerleri sever, susuzluğa  hiç dayanamaz.  Ancak, aşırı sulama bitkinin kökünü çürütür.
Kışın yapraklarını döken küpe çiçekleri böylece soğuktan kendini korur, fazla sıcağı  sevmez. Daha çok askı çiçeği olarak yetiştirilir.
Küpe çiçeği tohumdan ve çelikle üretilir.

Halk arasında küpe çiçeğine' Küpeli'de denir.
Küpe çiçeği ( Fuchsia magellanica )

Bir adı da fuşya olan küpe çiçeği
 Özellikle çiçeklerin adlar ile ilgili  çok fazla efsane ve hikaye anlatılmaktadır.  Küpe çiçeği ile ilgili bu küçük hikayeyi de bez yazdım, umarım seversiniz.                                               

                                                    HANIMIN KÜPESİ ( Hikaye )


Hükümdar sarayında oğluna evleneceği kızı seçmesi için, ülkesindeki  bütün genç kızların katılacağı bir şölen düzenler. Prensin beğendiği kız saraya hanım ( sultan) olacaktır. Bütün genç kızlar en güzel elbiselerini ve takılarını takarak saraya gelirler.

Prens, sarayın bahçesinde dolaşırken, kulaklarında kırmızı çiçeklerden küpeler olan çok güzel bir kız görür.  Çok yoksul olduklarından, bu kızcağız kulağına küpe yerine bahçelerinden topladığı bu çiçekleri takmıştır.
Yarışma başlar, ama aralarında  prensin çok beğendiği kırmızı küpeli kız yoktur. Her yerde kulağında kırmızı çiçeklerden küpeler olan kız aranmaya başlanır. Sonunda,  güzel elbisesi ve takıları olmadığı için utanıp evine geri dönen fakir kız bulunarak saraya getirilir. Prens, babasına bu kızla evlenmek istediğini söyler. Hemen düğün dernek kurulur, prens ile kırmızı  çiçekten küpeleri olan  kız evlenir.
Bu güzel  çiçeğe de  bundan sonra, 'hanımın küpesi' ya da ' küpe çiçeği' denir.

O günden sonra,  küpe çiçeği takmanın genç kızlara uğur  getirdiğine inanılmaya başlanmıştır. Benden hatırlatması !
A Kadir Bekçi

2 yorum:

 1. merhaba,
  blog sayfanızı yeni keşfettim ve bir çiçek delisi olarak çok beğendim.
  en kısa zamanda tüm yayınlarınızı okumayı düşünüyorum.
  saygılar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoşgeldiniz, Sevgili Basi Basilyus,
   Bende sizin gibi çiçek ve bitkileri çok seviyorum,bu bana babamdan geçmiş,bir tür hastalıkmış,bir yazımda bahsetmiştim.Bitkileri yetiştirirkende araştırma yapıyorum,bazı teçrübelerim oluyor,bunları paylaşmanın yararlı olacağını düşündüm.Ben botanikci değilim,yanlışlarım ve hatalarım olabilir bu konularda sizin gibi bitki dostlarımın uyarıları benim için çok önemlidir.
   Umarım seversiniz,blogumdaki resim ve hikayeler kendima ait olup alıntılar belirtilmiştir. Selamlar,sevgiler.

   Sil