18 Eylül 2011

SABUNOTU ÇİÇEĞİ ( Saponaria Officinalis )

Sabunotu ( saponaria ), aynı zamanda şifalı bir bitkidir.
Sabunotu ( saponaria )  karanfilgiller / caryophyllaceae familyasından, çok yıllık ve otsu bir  bitki cinsidir. Kırk kadar türü bulunmaktadır.  Bazı türleri  yurdumuzda  doğal olarak yetişmektedir.

Süs bitkisi olarak da yetiştirilen  'saponaria officinalis',  yaz aylarında pembemsi beyaz renkli ve güze kokulu çiçekler açar.   Yarı gölge yerleri ve nemli toprakları sever. Tohumdan ve özellikle kök sürgünlerinden üretilir, yayılıcı bir bitkidir.

Sabunotu çiçeği ( Saponaria  officinalis ) 
Sabunotu ( saponaria ), deterjan ve şifa kaynağı bir bitkidir.
Sabunotu,  içerdiği 'saparin' nedeniyle suda köpürmektedir. Bu nedenle  eskiden yünlü kumaşların yıkanmasında kullanılmıştır. Nitekim bu durum bitkiye verilen isimlere de yansımıştır ( kargasabunu, köpürgen, sabunotu v.s. ). 

Sabunotu çayının (  Kurutulmuş köklerinden  yapılır ) bazı hastalıklara karşı iyi geldiği bilinmektedir ( İdrar söktürücü, cilt hastalıkları v.s. ).  Ayrıca, bu bitkiden  bir tür zamk elde edilmektedir.

Bir adı da köpürgen olan sabunotu çiçeği

15 yorum:

 1. hic gormedigim bir cicek umarim karsilasirim birgun...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. istanbul'daysanız,size,mevsimi gelince ulaştırayım birkaç dal.

   Sil
 2. Merhaba Beste,
  Sabun çiçeği bir süs bitkisi olmaktan daha çok, şifalı özelliği ile tanınır.Umarım kısa zamanda rastlarsınız.

  YanıtlaSil
 3. Korkuteli'nin Yelten koyunde dogdum ve buyudum. Ilginc gelebilir ama Yelten civarinda findik da yetisir. Ben sabun cicegini cocuklugumun en ozel anilarindan biri olarak hatirlarim. Ciceklerini sabun gibi ovusturdugunuz zaman (tabii ki suya da ihtiyac var) köpürür. Hafif ve hos bir kokusu vardir. Yine hatirladigim kadariyla, yonca tarlalarinin kenarlarinda yabani olarak bulunurlardi. Umarim hala bulunuyordur. Bu sayfayi hazirlayan ve koruyanlara tebrik ve tesekkurlerimi de iletmek isterim.

  YanıtlaSil
 4. Merhaba Korkuteli'li Arkadaşım,
  Türkiye o kadar hızlı bir değişim sürecinden geçiyor ki çoğumuzun çoçukluğu köylerde geçtiği halde şimdi onu ancak anılarımızda hatırlıyoruz.Bu kadar hızlı değişimin faturası bizlere çıktı.Ne şehirli olabildik,ne köylü.
  Çoçukluk anılarını burada bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederken isminizi de yazmış olmanızı da beklerdim.Selamlar,sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kadirbey,sabunotuna,bu yaz,göztepe özgürlük parkına yakın bir arasokaktaki büyük bir apartmanın bahçe duvarındaki çiçeklikte rastladım:))çiçeklerinin güzelliği ve kokusuyla beni mestetti.tabiiki;ellerim rahat duramadı ve hemen koparttım 3-5 tane etrafa çaktırmadan:))1 gece suda bırakarak diktim toprağa,koydum gölge bir yere:))gayet güzel tuttular:))

   Sil
  2. tuttular tutmasına da,bitkiyi daha önce hiç görmediğim için merakla araştırmaya başladım.karanfile benzerliğinden dolayı karanfilimsilerde aradım ama adını bulamadım.neyse, gel zaman-git zaman derken;bugün sizin sitenizde kavuştum muradıma:))çok teşekkür ediyorum

   Sil
  3. Merhaba arwen,
   Her zaman bloguma beklerim, güzel yorumlarınız için ayrıca teşekkür ederim.
   Sabunotu ( saponaria ) bitkisinin bazı türleri doğal olarak da yurdumuzda yetişmektedir. Bu bitkinin kök ve yaprakları az bir suda kaynatılıp süzüldükten sonra özellikle antik halıların temizlenmesinde kullanılmaktadır. Bazı ülkelerde, kökleri tatlı ve halva yapımında kullanılırmış.Adındaki 'officinalis' ise şifalı bir bitki olduğunu gösteriyor.

   Sil
 5. Merhaba Abdülkadir Bey,
  devetabanının yeşil-beyaz yapraklı olanından arıyorum.sizde bulunur mu acaba?evimde 15 yıldır baktığım yeşil-beyaz monsteram bu kış vefat etti.aramadığım yer kalmadı fakat bulamadım.bana yardımcı olabilir misiniz?saygılar.yeşim acun.

  YanıtlaSil
 6. http://www.imageflora.com/wp/wp-content/uploads/2015/07/if77737.jpg

  YanıtlaSil
 7. abdülkadir bey,nasılsınız,iyi misiniz?

  YanıtlaSil
 8. abdülkadir bey,sizden ses-seda yok.sağlığınız nasıl?sıkıntılı bir durum yoktur inşallah?

  YanıtlaSil
 9. Öncelikle sizlerden yorumlarınızı zamanında yayınlayamadığım için özür diliyorum. Blogger'ın yaptığı bir değişiklik nedeniyle yorumların farkına varmamışım, daha önce mesaj geliyordu. Bu ara biraz da bloğ yazılarımı aksattım, telafi edeceğim. Sağlığım iyi, merak ettiğiniz için ayrıca teşekkür ederim.Maalesef devetabanı çiçeğim yok, umarım bulursunuz. Facebook'ta da paylaşım yapıyorum, takip edebilirsiniz. Sevgiyle kalınız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. facebook'ta aradım sizi ama bulamadım.bulmama yardımcı olursanız sevinirim.

   Sil
  2. Blogdaki fecebook kartımı tıklıyarak ya da A Kadir Bekçi diye arıyarak arkadaşlık teklifi gönderebilirsiniz ya da takip edebilirsiniz. Selamlar.

   Sil