1 Şubat 2012

NERGİS ÇİÇEKLERİ VE HİKAYESİ


Nergis çiçeğinin genel görünümü ( Narcissus tazetta ' Double Roman'  )

Nergis, ilkbaharda, ilk önce çiçek açan bitkilerden birisidir.  Kışın bittiğini, doğanın uyanmaya başladığını müjdeler. İzmir ve kışın ılık geçen illerimizde kışın çiçek açar. Bu nedenle her yıl ocak ayı içerisinde İzmir'in Karaburun ilçesinde Nergis festivali düzenlenmektedir.

Nergis ( narcissus ) tek bir çiçeğin adı  değildir, nergisgiller ( amaryllidaceae ) familyasından, 30 kadar türü bulunan bir bitki  cinsinine ( narcissus ) verilen ortak bir  adıdır.  Anavatanları  Avrupa kıtasıdır. Yurdumuzda doğal olarak  sekiz nergis türü  yetişmektedir.

Dünyanın en güzel kokulu nergisleri ( Narcissus tazetta 'Double Roman' )  İzmir'in Karaburun ilçesinde  yetiştirilmektedir. Seferihisar'da da doğal olarak  yetişmektedir.
Doğada gittikçe  azalan bu çiçeğin yok olmasına izin vermemeliyiz.

Nergis, üremesi ve yetişmesi kolay olmasına karşı her ortamda  çiçek açmamaktadır. Lodosun bu bitki üzerinde etkisi büyüktür. Güneş alan yerleri ve humusça zengin, geçirgen, nemli toprakları sever. Soğanlarını iki- üç ay kadar buzdolabında tutmak ( soğuklama )  ve fazla derine dikmemek gerekmektedir.

Yurdumuzda son yıllarda çok  yetiştirilen bir  nergis türü de; Bir adı da  'yalancı nergis' olan 'zerrin' dir (narcissus pseudonarcissus ).
Zerrin, trompet şeklinde, sarı renkli ve güzel  kokulu çiçekler açan bir bitkidir. Altınkadeh  olarak da bilinir.

Fulya ( narcissus jonquilla ) ise ;  Daha çok kırlarda yetişen bir nergis türüdür.

Nergis aynı zamanda şifalı bir bitkidir ( sara, ateş düşürücü, yatıştırıcı ), kurutulmuş çiçeklerinden çay yapılır. Ancak bitkinin soğanı zehirli olduğundan  yenmemesi gerekir.

Bahçemdeki nergisler çiçek açmaya başladı

Nergis, ayni zamanda mitolojik hikayesi olan bir çiçektir.

                                             KENDİNE AŞIK NARKİSOS'UN HİKAYESİ

Hiç kimseyi sevmeyen, ama çok  yakışıklı olduğu için bütün kadınların aşık olduğu bir avcıdır Narkisos ( Narcisus ). Bir  peri kızı olan Ekho ( Zeos'un kızı ), Narkisos'un  aşkını reddetmesine çok üzüldüğünden, ölünce;
Olimpos dağında yaşıyan tanrılar, Narkisos'u cezalandırmaya karar verirler.

Narkisos, ancak kendi cemalini ( yüzünü )  görmediği sürece yaşayabilecektir. Tanrılar bunu bildikleri için, Narkisos'un  bir dereden geçerken suda yüzünü görmesini sağlarlar. Hiç kimseyi sevmeyen Narkisos, suda gördüğü cemaline  aşık olur,  dokunmak isterken ayağı kayar, uçurumdan düşerek ölür.
( Burasının, bugünkü adı ' Dilek Pınar ( Narcisus )  olan , İzmir'in Karaburun ilçesine bağlı Mordoğan beldesi  ( Mimas ) olduğu varsayılır. )

Narkisos'un düştüğü bu yerde her yıl  güneş gibi parlak, mis gibi kokulu, ama boynu bükük bir çiçek çıkar. Tanrılar, Narkisos'u çok güzel kokan bir çiçeğe dönüştürmüştür. İşte bu nedenle; Nergis çiçeğinin ( narcisus ) bütün dünyaya Dile Pınar'dan  yayıldığı, kokusunu peri kızı ekho'dan  adını ise avcı  Narkisos'tan aldığı kabul edilir.

Yine, bir tür büyüklük, kendini beğenmişlik şeklinde görülen 'narsizmin' de  Narcisus'tan  geldiği kabul edilir.


Nergis çiçeği ( Narcissus tazetta ' Double Roman'  )


Nergis çiçeği ( narcissus tazetta 'Double Roman' )
Nergis  çiçekleri - Seferihisar
Doğayı korumak çiçekleri sevmekle başlar.
Nergis çiçeği - Seferihisar
Bir adı da zerrin  olan  'yalancı nergis'  ( Narcissus pseudonarcissus ) 
Bir tür beyaz nergis çiçeği
Mısırgülü, Sim ( Narcissus papyraceus )
Nergis çiçeği / kültür.


2 yorum:

  1. Kadir Bey, benim için çok özel olan bu çiçeği anlatmanız çok hoş oldu. yürekten teşekkürler. Çiçekle ilgili anım: http://begonvilliev.blogspot.com/2012/01/nergis-kokulu-anlar.html

    YanıtlaSil
  2. Sevgili Meslektaşım,anınızı zevkle okudum.Ne mutlu şu dünyada hoş bir seda bırakanlara.Selamlar.

    YanıtlaSil