1 Şubat 2012

NERGİS ÇİÇEKLERİ VE HİKAYESİ


Nergis çiçeğinin genel görünümü ( Narcissus tazetta ' Double Roman'  )

Nergis çiçeği ( Narcissus tazetta ' Double Roman'  )
Nergis, ilkbaharda, ilk önce çiçek açan bitkilerden birisidir.  Kışın bittiğini, doğanın uyanmaya başladığını bize müjdeler. İzmir gibi kışın ılık geçen illerimizde, kışın çiçek açmaya başlar

Nergis ( narcissus ) tek bir çiçeğin adı  değildir, 30 kadar  türü olan soğanlı  bir bitki cinsidir. Nergisgiller ( amaryllidaceae ) familyasındandır.  Anavatanları  Avrupa kıtasıdır. Bunlardan sekizi yurdumuzda doğal olarak yetişmektedir.

Dünyanın en güzel kokulu nergisleri ( Narcissus tazetta 'Double Roman' )  İzmir'in Karaburun ilçesinde  yetiştirilmektedir. Seferihisar'da da doğal olarak  yetişmektedir.
Doğada gittikçe  azalan bu çiçeğin yok olmasına izin vermemeliyiz.

Nergis, üremesi ve yetişmesi kolay olmasına karşı her ortamda  çiçek açmamaktadır. Lodosun bu bitki üzerinde etkisi büyüktür. Güneş alan yerleri ve humusça zengin, geçirgen, nemli toprakları sevmektedir. Soğanlarını iki- üç ay kadar buzdolabında tutmak ( soğuklama )  ve fazla derine dikmemek gerekmektedir.

Yurdumuzda son yıllarda çok  yetiştirilen bir başka  nergis türü de; Bir adı da  'yalancı nergis' olan 'zerrin' dir (narcissus pseudonarcissus ).
Zerrin, trompet şeklinde, sarı renkli ve kokulu çiçekler açar, 'altınkadeh' olarak da bilinir.

Fulya ( narcissus jonquilla );  Daha çok kırlarda yetişen bir nergis türüdür.

Nergis aynı zamanda şifalı bir bitkidir ( sara, ateş düşürücü, yatıştırıcı ), kurutulmuş çiçeklerinden çay yapılır. Ancak bitkinin soğanı zehirli olduğundan  yenmemesi gerekir.

Bahçemdeki nergisler çiçek açmaya başladı

Nergis, ayni zamanda hikayesi olan mitolojik  bir çiçektir.

                                             KENDİNE AŞIK NARKİSOS'UN HİKAYESİ

Kendinden başka hiç kimseyi sevmeyen, ama çok  yakışıklı olduğu için bütün kadınların aşık olduğu bir avcıdır Narkisos ( Narcisus ). Bir  peri kızı olan Ekho ( Zeos'un kızı ) , Narkisos'un  aşkını reddetmesine çok üzüldüğü için ölünce;
Olimpos dağında yaşıyan tanrılar, Narkisos'u cezalandırmaya karar verirler.

Narkisos, kendi cemalini ( yüzünü )  görmediği sürece yaşayabilecektir. Bunu bilen tanrılar, Narkisos'u suda gördüğü kendi yüzüne aşık ederler. Aksine dokunmak, sevmek  isteyen Narkisos bu sırada uçurumdan düşerek ölür.

Narkisos'un düştüğü bu yerde güneş gibi parlak, mis gibi kokulu, ama boynu bükük bir çiçek çıkar. Tanrılar, Narkisos'u kendi gibi  güzel olan bir çiçeğe dönüştürmüştür. İşte bu yüzden, nergiz çiçeğinin ( narcisus ) bütün dünyaya buradan* yayıldığı ve adını da Narkisos'tan aldığı kabul edilir.

Yine, bir tür büyüklük, kendini beğenmişlik şeklinde görülen narsizmin de  Narcisus'tan  geldiği kabul edilir.

* Bugünkü adı  Dilek Pınar / Narcisus olan bu yer, İzmir'in Karaburun ilçesi Mordoğan / Mimas yakınların da bulunmaktadır.  Bu nedenle Karaburun  nergis çiçeğinin bütün dünyaya yayıldığı yer olarak ta kabul edilmektedir.

Nergis çiçeği ( narcissus tazetta 'Double Roman' )
Nergis  çiçekleri - Seferihisar
Doğayı korumak çiçekleri sevmekle başlar.
Nergis çiçeği - Seferihisar
Bir adı da zerrin  olan  'yalancı nergis'  ( Narcissus pseudonarcissus ) 
Bir tür beyaz nergis çiçeği
Mısırgülü ( Narcissus papyraceus )


2 yorum:

  1. Kadir Bey, benim için çok özel olan bu çiçeği anlatmanız çok hoş oldu. yürekten teşekkürler. Çiçekle ilgili anım: http://begonvilliev.blogspot.com/2012/01/nergis-kokulu-anlar.html

    YanıtlaSil
  2. Sevgili Meslektaşım,anınızı zevkle okudum.Ne mutlu şu dünyada hoş bir seda bırakanlara.Selamlar.

    YanıtlaSil