1 Mayıs 2010

SARDUNYA VE ITIR ÇİÇEĞİ

                                                                 SARDUNYA ÇİÇEĞİ  ( Pelargonium )

Sardunya ( pelargonium ), turnagagasıgiller  ( geraniaceae ) familyasından çok yıllık, çiçekli  ve otsu bir bitki cinsidir.
400 kadar türü bulunmaktadır.  Bunlardan;  pelargonium zonale ( p. x hortorum), pelargonium peltatum, pelargonium grandiflorum, pelargonium grveolens  gibi türleri   süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Ayrıca çok fazla kültür çeşidi vardır.

Anavatanı Güney Afrika'dır. Dünyanın hemen hemen çoğu  yerlerinde ve özellikle de Akdeniz ülkelerinde daha çok yetiştirilmektedir.

Sardunya çiçekleri
Beyaz sardunya çiçeği
Pembe çiçekli sardunya 
Sardunya çiçeğinin yaprağı da çiçeği gibi  güzeldir.
                                                   Sardunya Türleri
- Sakız sardunya ( Pelargonium peltatum ) : Sarkıcı bir tür olup yaprakları daha farklıdır. Halk arasında sakız sardunya çiçeğine;  gülfatma, padişah, osmantopu da denir. ( Kaynak: Türkiye Bitkileri Sözlüğü / Ertan Tuzlacı )

Sakız sardunya
Sakız sardunya 
- Ceylan / Karagöz  sardunyası ( Pelargonium grandiflorum ):   Çiçekleri açelyaya benzer, ebruli ve çok gösterişlidir. Ancak bu türün çiçeklenme süresi diğer türler kadar uzun değildir.

Ceylan sardunya ( Karagöz  çiçeği)
Bazı sardunya türleri ise yer örtücüdür, çiçekleri ıtır gibi çok güzel değildir.

Ülkemizde en çok sevilen ve yetiştirilen çiçeklerden biri olan sardunya, çiçeklerini uzun bir sapa bağlı ve  şemsiye şeklinde  açar. Bazı çeşitlerinin çiçekleri  ebruli ve katmerlidir.
Sardunya çiçeklerinin yapraklarının üzerinde değişik tonlarda halkalar bulunur. Bitkinin gövdesi zamanla  odunsu bir yap alır.

Sardunya, yetiştirilmesi ve üretilmesi en kolay çiçeklerden birisidir. Güneşli ve yarıgölge  yerleri sever, yazın aşırı güneşten korunmalıdır, toprağı kurudukça sulanmalıdır. Dona karşı çok hassastır.
Hem bahçede, hem de saksıda yetişir.  Çelikle ve kökten ayırma ile  çoğaltılır.

Linki tıklayarak sardunya ile ilgili bir başka yazımı da okuyabilirsiniz. (.http://kadirbekci53.blogspot.com/2012/10/sardunya-cicekleri.html )
.
                                                      ITIR  ÇİÇEĞİ ( Pelargonium graveolens )

Itır çiçeği
Geraniaceae ( Turnagagasıgiller ) familyasından çok yıllık ve  otsu bir bitki  olan ıtır ( Pelargonium graveolens ),  sardunya çiçeği  ile de yakın akrabadır.  Halk arasında; hıtır, mis çiçeği, intişaf da denir. ( Kaynak : T.Bitkileri Sözlüğü / E. Tuzluca ).
Bazı çeşitleri şifalıdır, ayrıca  losyon elde  edilmekte yararlanılır.

Itır çiçeği daha çok güzel kokulu yaprakları için yetiştirilmektedir.
Itırın en büyük özelliği, yapraklarının dekoratif ve  çok keskin kokulu olmasıdır. Çeşitlerine  göre kokuları farklılık gösterir ( Limon, nane, gül gibi kokan çeşitleri vardır. ). Değişik renkteki çiçekleri ise,  sardunya  kadar  gösterişli  değildir.

Itırın yetiştirilmesi ve üretilmesi sardunya gibidir, hatta ondan  daha kolaydır, çelikle ve tohumdan üretilir. Gölge ve rutubet  yerleri sever. Soğuğa karşı en dayanıklı pelargonium / sardunya türüdür.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder