18 Nisan 2012

DEFNE AĞACI VE HİKAYESİ

Defne ağacı ve çiçeği
Defne (laurus nobilis, lauraceae / defnegiller ) yabani bir ağaç olmasına rağmen, eski çağlardan beri insanlar tarafından çok iyi tanınan ve  değişik şekillerde yararlanılan  bir bitki olmuştur. Kışın yapraklarını dökmeyen bu ağaç ya da çalı  bahar da  sarı renkli çiçekler açar.  Anavatanı  Balkanlar ve Anadolu'dur. Tahnal, Har, Tarhun, Çubukluk, Tehnel, Define .... gibi yöresel adlarla da bilinir.
Defne ağacının mitolojide de yeri vardır. Barışın  ve zaferin sembolü sayılır.

Çoğu kez maki özelliği gösteren defne, bazen de  ağaç halinde  olur.  Herdem yeşil olan   yaprakları  çok güzel kokuludur. Siyah renkli meyvelerinden ve yapraklarından defne yağı elde edilir.
Defne yağı, sabun ve kozmetik sanayinde kullanılır. Yaprakları bazı yemeklere lezzet verir ve ağız kokularını önler. Toz haline getirilerek baharat olarak da kullanılmaktadır.

Yurdumuzun kıyı bölgelerinin doğal bitki örtülerinden olan defne, aynı zamanda önemli bir endüstri ve ihracat ürünüdür. Yurt dışında çok aranan bir ürün olan defne yaprağı, orman içi  köylerimiz için alternatif bir geçim kaynağı olabilir. Bu nedenle defne ormanlarının kurulması teşvik edilmelidir.

Her türlü toprakta yetişebilen defne için güneş çok önemlidir. Defne dikerken buranın güneş gören bir yer olmasına dikkat edilmelidir. Defne tohumla ve çelikle üretilir.

Bahçemdeki defne ağacı bu yıl ilk defa çiçek açtı.
Defne ağacı  ilkbaharda sarı renkli çiçekler açar.
Defne ağacının meyveleri
                                                         DEFNE AĞACININ HİKAYESİ

Bir mite ( efsane )  göre;  Daphne  ( defne  ), doğaya ve özgürlüğe aşık  bir peri kızıdır. Güneş tanrısı da olan Apollon bir gün ormanda gezerken Daphne'yi görür ve aşık olur. Ancak, Daphne için bu aşk imkansızdır, tanrılarla perilerin evlenmesi  uğursuzluk getirmektedir.
Bu nedenle Daphne; Toprak ana'dan ( Gaia ),  kendini Apollon'dan koruması için yalvarır. Apollon, çok sevdiği Daphne'yi bir gün ormanda tam yakalayacağı zaman, Toprak ana Daphne'yi  yaprakları çok güzel kokan bir defne ağacına dönüştürür.

Ancak, Apollon Daphne'ye olan aşkından yine de  vazgeçmez. Defne ağacının yapraklarından başına bir taç yaptırır ve  defne ağacını bundan sonra  kendi ağacı ilan eder.
Daha sonra, ünlü kişiler,  şairler, kahramanlar da alınlarını  defne yaprağı ile  taçlandırmaya başlar. Defne dalı ve yaprakları barışın ve zaferin sembolü kabul edilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder