4 Aralık 2012

BALÇOVA - BEHZAT TEPESİ- MANASTIR DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

Teos Doğa Sporları Grubu'nun düzenlediği doğa yürüyüşlerinin bu hafta sonundaki ( 02.12. 2012 ) etabı,  Balçova-Behzat Tepesi- Manastır parkurunda yapıldı.
Yarı kapalı bir havada, 26 arkadaşımızın katılımı ile yaptığımız bu yürüyüş yaklaşık 6 saat sürdü.

Sporun yanı sıra, doğayı tanımak, yeni arkadaşlıklar edinmek bakımlarından da çok yararlı olan bu tür etkinliklerin, daha  fazla yaygınlaştırılmasında büyük yarar var.

Saat 9.30 da, yürüyüşe başlayacağımız eski adı 'Agamemnon Kaplıcaları' olan Balçova Termal Tesislerinin giriş  kapısında buluşuyoruz.
Burası ülkemizde bulunan en önemli termal sağlık merkezlerinden biri. Termal tesislerin ve otellerin bulunduğu alandan geçtikten sonra, Balçova barajının bulunduğu vadide bir süre ilerliyoruz. Bazı ağaçların yaprakları dökülmeye  başlamış. Daha sonra, Behzat tepesinin bulunduğu dağa yukarı tırmanmaya başlıyoruz  Dağın yamacı ormanlarla kaplı ve çok dik, bu nedenle çok zor yürüyoruz. Orman içindeki patikalardan  stabilize yola  çıkınca rahatlıyoruz.
Bir süre Balçova barajına paralel bir şekilde, vadi boyunca ilerliyoruz. Barajda su seviyesi çok düşmüş, sular nedense  yeşil gözüküyor.

Oldukca yüksek  çam ağaçlarının arasından geçerken, kendimi Karadeniz ormanlarında gibi hissediyorum. Yol  kenarlarında  rastladığımız orman işçileri, tomburuk haline getirdikleri ağaçların kabuklarını soyuyorlar. Bunu  ağacı böceklerden korumak için yapıyorlarmış. Yanlarında oynayan çocuklar  fotograflarının   çekilmesine seviniyorlar.  Onların bu hali içimizi  sızlatıyor.

Balçova  Termal Tesisleri


Yürüyüşe Balçova Termal Tesisleri'nin bulunduğu alandan geçerek başlıyoruz.


İzmir'in içme suyunu karşılamak amacı ile yapılmış Balçova barajı.


Yorumsuz.


Üç saatlik bir yürüyüşten sonra Behzat tepesine çıkıyoruz. Buradan İzmir'in büyük bir kısmı görünüyor, harika bir manzara var. Öğle yemeğimizi bura da yiyoruz ve bir süre  dinleniyoruz. Tam karşımızda İzmir'in önemli bir dinlenme ve gezi  yeri olan teleferik var.
Ancak, güvenli olmadığı için  2007 yılında kapatılmış.
İzmir halkı için önemli bir piknik ve dinlenme alanı  olan burasının, bir an önce yeniden açılmasını diliyoruz.

Teleferik / Balçova
İzmir

Öğle molası
Öğle molasından sonra  II.Manastır adı verilen alana geliyoruz. Burada her hangi bir yapı kalıntısı yok. Eski bir krater çukuru olabileceği söyleniyor. Topluca resim çektirip bir süre  manzaranın tadını çıkarıyoruz. Bu arada hafif bir yağmur çiselemeye başlıyor.

Dönüş.
Yine orman içinden ama başka bir  patika yoldan aşağıya doğru inmeye başlıyoruz. Bazı ağaçlar rüzgardan devrilmişler. Kısa bir yürüyüşten  sonra I.Manastır denilen yere geliyoruz. Burada eski  bir binaya ait temel kalıntıları var. Ancak bunun da manastır olduğuna dair  hiç bir  bilgi yok.

Alçaldıkça, Balçova ağaçların arasından daha net görünmeye başlıyor. Çam ağaçlarının yerini, sararmış yaprakları ile harika manzaralar oluşturan çınar ve kavak  ağaçları alıyor. Üç saatte zor çıktığımız Behzat Tepesi'nden  bir saat gibi bir zaman da  iniyoruz.
Yorucu geçse de zevkli bir yürüyüş oluyor.

II:Manastır.
Behzat Tepesi


I.Manastır alanı

I.Manastır alanındaki bina temeli.
Balçova görünüyor.
BalçovaBir başka doğa yürüyüşünde buluşmak umuduyla, hoşçakalınız sevgili doğa severler.
Doğayı sevelim ve koruyalım.


  

6 yorum:

 1. Kadir Bey,
  paylaşım için teşekkürler. Açıklayıcı yazınız da çok güzel olmuş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Ahmet Bey,
   Güzel yorumunuz ve paylaşımınız için çok teşekkür ederim.
   Yeni bir doğa yürüyüşünde buluşmak umudu ile selamlar.

   Sil
 2. Bilgilendirici yaziniz icin tesekkurler. Benzer bir doga yuruyusu yapmayi planliyoruz. Faydali oldu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir çok bakımdan yararlı olan doğa yürüyüşlerini yaygınlaştırarak daha çok kimsenin katılmasını sağlamalıyız.Teşekkür eder,güzel bir yürüyüş olmasını dilerim.

   Sil
 3. Bu bölğeye yakın yaşıyorum elimde bir kaç fotoğraf bu bölğenin birinin beni aydınlatması mümkünmü acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ali Bey, yorumunuzu geç yayınladığım için özür dilerim, istiyerek olmadı. Yeni farkına vardım. Benim bu konuda daha fazla bilgim yok,. Umarım size yardımcı olacak biri çıkar. Sevgiyle kalınız.

   Sil