11 Şubat 2013

DELİÖMERLİ - YENİKÖY DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

Bu pazar günü ( 10.02.2013 ), unutamayacağımız bir doğa yürüyüşü yaptık. Daha doğrusu bir arkadaşımızın ifade ettiği gibi,  'Macerası, ekşimi, ve de suyu bol mu bol bir doğa yürüyüşü' oldu.

Teos Doğa Sporları Grubu'nun düzenlediği  bu yürüyüş, önce   her zamanki gibi çok güzel başlamıştı. Ancak bir süre sonra ani olarak yağmur ve dolu bastırınca, bütün poroğramımız alt üst olmuştu.

O kadar şiddetli bir yağmur ve dolu yağıyordu ki;  Bir anda yollar göle dönmüş, dereler ırmak olmuştu. Artık yürümüyor,  önümüze çıkan göllerden ve derelerden geçebilmek için adeta  çırpınıyorduk.

Beş saat kadar süren bu yürüyüşümüz / mücadelemiz sırasında yağmur bir an olsun bile durmadı. Bu yüzden çantalarımızdaki azıklarımızı bile yiyemedik, tam anlamı ile sırılsıklam olduk. Umarım hasta olan arkadaşlarımız olmaz.


Yürüyüşe belediye otobüsü ile geldiğimiz,  Gümüldür - Menderes yolu üzerindeki Tahtalı Barajı'nın  kıyısında bulunan Deliömerli kavşağından  başladık. Bu sırada henüz  yağmur başlamamıştı.     Havanın kötü olacağını doğru tahmin eden bazı arkadaşlarımız yürüyüşe  gelmemişti.  Bu nedenle yürüyüşe  16 kişi olarak katılmıştık. 

Deliömerli sapağı
Tahtalı Barajı
Bir süre sonra Tahtalı Barajı arkamızda kalmıştı. Bu baraj, İzmir'in içme suyu ihtiyacını  karşılamak amacı ile 1996 yılında yapılmıştır.  İzmir'e  40 km.mesafe de bulunmaktadır.


Yarım saatlik bir yürüyüşten sonra yakınında,  M Ö. 3 üçüncü yüzyıldan kalan tarihi Roma Hamamı ve kaplıcalarının da bulunduğu Deliömerli'ye varıyoruz.    Burası adını, Tahtalı barajını besleyen Deliömerli deresinden almış. 

Deliömerli / Menderes
Deliömerli,  Menderes ( Cumaovası ) ilçesinin Keler köyüne bağlı, etrafı ormanlık, küçük bir mahalle. Köyün büyük bir  kısmı Tahtalı barajı yapılınca  suları altında kalmış.

Deliömerli
Burada başlayan ani dolu ve yağmur programımızı alt üst ediyor.  Bu nedenle yakında bulunan tarihi Roma Hamamı ve kaplıcalarını   gezmekten vazgeçiyoruz.

Deliömerli Roma Hamamı ve kaplıcaları
 ( Not: Bu fotoğraf başka bir doğa yürüyüşü sırasında çekilmiştir.) 
Buradan karşı ntarafa zorlukla geçiyoruz. 

Bir anda yağan yağmur ve dolu yolları adeta dereye dönüştürüyor,


Bir anda dereye dönüşen vadi.
Asıl zorluğu ise daha sonra, bir vadiden geçerken yaşıyoruz. Sular altında kalan yoldan geçemeyince, fundalıkların arasından, çalılara tutunarak  karşıya  geçmeye çalışıyoruz. Bu sırada her tarafımız ıslanıyor, bazı arkadaşlarımız suya düşüyor. Yarım saatte karşı kıyıya güç bela  geçebiliyoruz.

Zor anlar yaşıyoruzTeos Doğa Sporları Grubu

 Dereyi sağ salim geçince, toplu halde resim çektirerek bunu kutluyoruz. Kendimizi adeta zafer kazanmış gibi hissediyoruz.


Bu arada,  yollarda biriken su birikintilerinden  geçerken adeta çamur banyosu yapıyoruz.


Yol değil su kanalı. 

Yeniköy  - Menderes 
 17 km'lik bir yürüyüşten sonra, saat 15.00 de  Yeniköye geliyoruz. Belediye otobüsün gelmesine kısa bir zaman kaldığından  azıklarımızı burada da yiyemiyoruz.  Çay içtikten sonra  Seferihisar'a hareket ediyoruz.

Bu bizim için, hiç unutmayacağımız bir yürüyüş oluyor. Bir başka doğa yürüyüşünde buluşmak umudu ile, hoşçakalınız sevgili doğa severler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder