29 Nisan 2012

KALANŞOE ÇİÇEĞİ ( Kalanchoe )

Kalanşoe çiçeği ( Kalanchoe blossfeldiana  )
Kalanşoe  ( kalanchoe ), damkoruğugiller familyasından ( crassulaceae ) bir cins otsu bitkinin ortak adıdır.  Anavatanı Güney Afrika ve Madagaskar adasıdır, ılıman iklimlerde yetişir.

Kalanşoe cinsi bitkilerin 100 kadar türü vardır. Bunlardan en tanınmış olanı; "kalanchoe blossfeldiana" dır. Kısaca 'kalanşoe' denilen bu çiçeği biraz daha yakından  tanıyacak olursak.

Bir saksı çiçeği olan kolanşoe, etli, kalın yeşil yapraklı ve otsu bir bitkidir.  İlkbahar ve sonbaharda; pembe, kırmızı, turuncu, sarı, beyaz  renklerde, demet  halinde, küçük çan şeklinde  çiçek açar.  Bazı kültür çeşitlerinin  çiçekleri katmerlidir.
.
Kalanşoe, aydınlık,  güneşli yerleri ve husuca zengin, kumlu toprakları sever. Yazın, fazla güneşten korunmalıdır. Soğuğa karşı kısmen dayanıklıdır, açık havayı sever. Sukulent  olduğundan fazla su istemez.
Seralarda ışıklandırma süresi ile oynanarak, değişik  zamanlarda çiçek açması sağlanmaktadır.

Kalanşoe, daha çok gövde ve yaprak çeliği  ile üretilmektedir. Yavaş gelişir, büyümesi ve tomurcuklarını açması uzun sürmektedir. Çiçekleri  kokusuz ve  uzun ömürlüdür. Daha çok hediye amacı ile yetiştirilmektedir.

                                       Kalanşoe çiçekleri.

Kalanchoe blossfeldiana
Kalanchoe blossfeldiana
Kalanchoe blossfeldiana
Kalanchoe blossfeldiana
Süs bitkisi olarak yetiştirilen bazı kalanşoe türleri ise şunlardır.

Kalanchoe daigremontianum ya da ' Bryopyllum daigremontianum :  Bu çiçeğe 'Binlerinannesi',
 'Aşkıngözyaşları' çiçeği de denmektedir.
Kalanchoe fedtschenkoi

2 yorum:

 1. Çok sevdiğim bir çiçektir. Ben de sukulent olarak biliyordum. Turuncularını ve kırmızılarını yetiştiriyorum. Ancak bendekiler yalın kat olanlardan..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değerli meslektaşım,
   Çiçek yetiştirmek çok güzel bir uğraşı.İnsana huzur ve mutluluk veriyor.Bundan sonra sevdiğiniz çiçekleri yetiştirirsiniz umarım.

   Sil