29 Mayıs 2013

KIRMIZI SESBANYA ( Sesbania punicea )

Geçen yıl diktiğim kırmızı sesbanya ağacı ( sesbania punicea )

Baklagiller ( Fabaceae ) familyasından çalı-ağaç formunda bir bitki olan kırmızı sesbanya'nın botanik  adı 'Sesbania punicea' dır. Bitkinin diğer adları ise; 'Rattlebox' ve 'Scarlet wisteria' dır. Güney Amerika menşeli olan bu bitki ülkemizde çoğu zaman   kırmızı akasyaya ile karıştırılmaktadır.

Benim bitkiyle tanışmam tamamen tesadüfen oldu, Geçen yıl kırmızı çiçekli akasya diye satın almıştım. Aldığımda 20 cm.kadar olan bitki bir ay içinde bir metre uzadı ve çiçek açtı.
Araştırınca bunun akasya ile ayni aileden olduğunu ama cinsinin farklı  olduğunu öğrendim.

Kışın kısmen yapraklarını döken bu bitki, çok hızlı büyüyor. İlkbahardan kışa kadar da orkideye benzeyen kırmızı renkli, kokusuz ama gösterişli çiçekler açıyor.

Kırmızı sesbanya ağacı akasyaya çok benziyor, yalnız akasya gibi  dikenli değil.Yaprak, çiçek ve meyveleri ise çok zehirli olduğu belirtiliyor. Bu nedenle çıplak elle tutulmaması gerekmektedir.

Akarsu kıyılarını ve bataklık yerleri çok seven kırmızı sesbanya, suda yüzebilen kanatlı tohumları vasıtasıyla kısa zamanda yayılarak hızla çoğalıyormuş. Her biri binlerce tohum veren bu ağaçların meyvelerini yiyen balık ve diğer yabani hayvanlar bu yüzden zehirlenerek  ölüyormuş.

Bu konuda daha fazla bilgi için linki tıklıyabilirsiniz.:http://www.co.contra-costa.ca.us/index.aspx?NID=2212

Kırmızı sesbanya çiçeği

Çok zehirli ve istilacı olması nedeniyle ( Zararlı ve istilacı bitki ), bazı ülkeler kırmızı sesbanya ile mücadele yaparken ,bazılarıda  ülkelerine  sokulmasını yasaklamıştır.

Ülkemizde ise kırmızı sesbanya çok güzel çiçekleri nedeni ile aranan, pahalı bir süs bitkisidir. Bu konuda yapılmış ciddi bir  araştırmaya da ben rastlamadım. Zehirli ve istilacı olan bu bitkinin rastgele her yere dikilmemesi gerekmektedir.
Bahçemizin çokçukların ulaşamayacağı yerlerine dikmeliyiz. Baklalarını ise olgunlaşmadan önce kopararak  yayılmasını önlemeliyiz.

Kırmızı sesbanya çiçeği ve tohum kılıfları.( bakla )
Olgunlaşmış kırmızı sesbanya meyvesi ve tohumu.
Kırmızı sesbanya ağacı
Sesbania punicea

10 yorum:

 1. Merhaba, Biz de Bergama ' da yaşıyoruz. Geçenlerde bu çiçeğin aynısından aldık.. bahçıvan adını suspan diye söyledi.. nihayet bitkiyi tanıyan biri gerçek adını söyledi ve hakkında bilgi edinebildik. Size sormak istediğim, bitkinin herhangi bir şeyinden zehirlenme yaşayan oldu mu? Bu sanırım ağıza alınırsa zehirlenme yaşanabilecek bir durum söz konusu.. içim rahat bahçeye ekebilirim diye düşünüyorum. Sizden cevap bekleyeceğim. Saygılar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, sadece yiyince değil tenle temas edince de zehirlediği belirtiliyor.Bu nedenle budarken ve sularken dokunmamak,eldiven kullanmak iyi olur.Ben dikkat ettiğim için her hangi bir zehirlenme yaşamadım.Bir de çok tohum veriyor,bunları olgunlaşmadan önce bir makasla koparmak gerekiyor.En önemlisi ise bilmiyenlerin ve çoçukların bu bitkiyle temas etmemesine dikkat etmek gerekiyor. 'Dikkat zehirlidir', diye bir etiket koymakta yarar.Selamlar,sevgiler.

   Sil
  2. Merhaba,
   Bitki oldukça zehirli. Oğlum okulda bu sabah yemiş arkadaşlarıyla. Sesbanya'dan ilk zehirlenme Türkiye'deki. 24 saat gözetimde kalacak. Midesi yıkandı. Serum alıyor. Kanında zehir de bulundu. Dikkatli olun. İngiltereden gelen habere göre; panzehiri elma sirkesi. Bilginize

   Sil
  3. Çok geçmiş olsun, verdiğiniz bilgiler için ayrıca teşekkür ederim. Sağolunuz.

   Sil
 2. Abdülkadir bey çok teşekkür ederim... dediklerinizi uygulayacağım. İyi bayramlar, :)

  YanıtlaSil
 3. İyi bayramlar.Blogumun izleyicisi olmanıza ayrıca memnun oldum,çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
 4. https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10154259019668832&set=gm.784642211637654&type=3&theater

  Bodrum da bir çocuk bu bitkiyi yiyip zehirlenmiş .... Aman dikkat...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef, bazı çiçekler zehirli olabiliyor, aldığımız çiçeğin zehirli olup olmadığını öğrenmemiz ve ona göre hareket etmemiz gerekiyor.Selamlar.

   Sil
 5. Merhaba. Antalya'da park-kaldırım peyzajlarında ve birçok bahcede oldukca fazla mevcut. Ayrıca çok hoşuma gittiği için ekmek üzere geçen ay bir ağaçtan olgunlaşmış iki tohum kabuğunu kopartarak arabaya kadar da 10 dk kadar elimde taşıdım. Eve gelince tekrar çıplak elle taşıdım. Hatta kızım da dokundu. Herhangi bir zehirlenme yada allerjik reaksiyon yaşamadık. Sanırım zehirlenme yenilince oluyor. Tohum kabukları fasulye kurusuna çok benziyor. Dediginiz gibi şiddetli zehirlenme olsaydı antalyada birçok vaka görülürdü ki burada park bahce mudurlugu bircok tropikal agaç yetiştirir. Bilmeden iş yapacaklarını zannetmiyorum. Yinede uyarınız icin tesekkurler. Tohumları bu kış ekeceğim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba efe 789, Yazımda da belirttiğim gibi ben de bu bitkiyle tesadüfen tanıştım. Her hangi bir tecrübem olmadığı için ne derece zehirli olduğu konusun da bir şey diyemem.Ben yabancı kaynaklardan aldığım bilgileri aktardım.Yine de dikkatli olmak gerektiğini düşünüyorum.Sevgiyle kalınız.

   Sil