29 Mayıs 2013

KIRMIZI SESBANYA ( Sesbania punicea )

Geçen yıl diktiğim kırmızı sesbanya ağacı ( sesbania punicea )

Kırmızı sesbanya,  baklagiller ( fabaceae ) familyasından,  çalı-ağaç formlu bir süs bitkisidir.  Botanik  adı, 'Sesbania punicea' dır.  Diğer adları  'Rattlebox' ve 'Scarlet wisteria' dır.  Anavatanı Güney Amerika dır. Pembe çiçekli  akasya ( Robinia hispida ) ile karıştırılmaktadır.

Benim de  bitkiyle tanışmam tamamen tesadüfen oldu, Geçen yıl kırmızı çiçekli akasya diye satın almıştım. Aldığımda 20 cm. kadardı, bir ay içinde bir metreye yakın  uzadı ve  çiçek açtı.
Araştırınca, yalancı akasya gibi baklagiller familyasından olduğunu ama cinsinin farklı olduğunu öğrendim.

Kışın kısmen yapraklarını döken bu bitki, yukarıda da belirttiğim gibi çok hızlı büyüyor. İlkbahardan kışa kadar da,  orkideye benzeyen kırmızı renkli ( turuncu ),  kokusuz ama çok gösterişli çiçekler açıyor.

Kırmızı sesbanya ağacı yalancı akasyaya çok benziyor, yalnız dikenleri yok. Yaprak, çiçek ve meyvelerinin ise çok zehirli olduğu belirtiliyor. Bu nedenle çıplak elle tutulmaması gerekmektedir.

Akarsu kıyılarını ve bataklık yerleri çok seven kırmızı sesbanya, suda yüzebilen kanatlı tohumları vasıtasıyla hızla çevreye yayılarak çoğalıyormuş. Her biri binlerce tohum veren bu ağaçların meyvelerini yiyen balık ve diğer yabani hayvanlar, bu yüzden  zehirlenerek  ölüyormuş.

Bu konuda daha fazla bilgi için linki tıklıyabilirsiniz.:http://www.co.contra-costa.ca.us/index.aspx?NID=2212

Kırmızı sesbanya çiçeği

Kırmızı sesbanya, çok zehirli ve istilacı olması nedeniyle ( Zararlı ve istilacı bitki ); Bazı ülkeler  yayılmasını engellemeye çalışrken,  bazı ülkeler ise tamamen bu bitkinin ülkelerine   sokulmasını yasaklamıştır.

Ülkemizde ise; Kırmızı sesbanya çok güzel çiçekleri nedeni ile aranan, pahalı bir süs bitkisidir. Bu bitki hakkında  yapılmış ciddi bir  araştırmaya da rastlamadım. Zehirli ve istilacı olan bu bitkinin her yerde satılmaması ve  rastgele her yere dikilmemesi gerekmektedir.

Bu bitkiyi yetiştirirken en azından, çokçukların kolay ulaşamayacağı bir yere  dikmeliyiz. Baklalarını ( tohum kesesi )  olgunlaşmadan önce kopararak  etrafa  yayılmasını önlemeliyiz.Üzrine zehirli olduğunu belirteb bir etilket koymalıyız.

Kırmızı sesbanya tohumla ve çelikle üretilmektedir.

Kırmızı sesbanya çiçeği ve tohum kılıfları.( bakla )
Olgunlaşmış kırmızı sesbanya meyvesi ve tohumu.
Kırmızı sesbanya ağacı
Sesbania punicea

12 yorum:

 1. Merhaba, Biz de Bergama ' da yaşıyoruz. Geçenlerde bu çiçeğin aynısından aldık.. bahçıvan adını suspan diye söyledi.. nihayet bitkiyi tanıyan biri gerçek adını söyledi ve hakkında bilgi edinebildik. Size sormak istediğim, bitkinin herhangi bir şeyinden zehirlenme yaşayan oldu mu? Bu sanırım ağıza alınırsa zehirlenme yaşanabilecek bir durum söz konusu.. içim rahat bahçeye ekebilirim diye düşünüyorum. Sizden cevap bekleyeceğim. Saygılar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, sadece yiyince değil tenle temas edince de zehirlediği belirtiliyor.Bu nedenle budarken ve sularken dokunmamak,eldiven kullanmak iyi olur.Ben dikkat ettiğim için her hangi bir zehirlenme yaşamadım.Bir de çok tohum veriyor,bunları olgunlaşmadan önce bir makasla koparmak gerekiyor.En önemlisi ise bilmiyenlerin ve çoçukların bu bitkiyle temas etmemesine dikkat etmek gerekiyor. 'Dikkat zehirlidir', diye bir etiket koymakta yarar.Selamlar,sevgiler.

   Sil
  2. Merhaba,
   Bitki oldukça zehirli. Oğlum okulda bu sabah yemiş arkadaşlarıyla. Sesbanya'dan ilk zehirlenme Türkiye'deki. 24 saat gözetimde kalacak. Midesi yıkandı. Serum alıyor. Kanında zehir de bulundu. Dikkatli olun. İngiltereden gelen habere göre; panzehiri elma sirkesi. Bilginize

   Sil
  3. Çok geçmiş olsun, verdiğiniz bilgiler için ayrıca teşekkür ederim. Sağolunuz.

   Sil
 2. Abdülkadir bey çok teşekkür ederim... dediklerinizi uygulayacağım. İyi bayramlar, :)

  YanıtlaSil
 3. İyi bayramlar.Blogumun izleyicisi olmanıza ayrıca memnun oldum,çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
 4. https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10154259019668832&set=gm.784642211637654&type=3&theater

  Bodrum da bir çocuk bu bitkiyi yiyip zehirlenmiş .... Aman dikkat...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef, bazı çiçekler zehirli olabiliyor, aldığımız çiçeğin zehirli olup olmadığını öğrenmemiz ve ona göre hareket etmemiz gerekiyor.Selamlar.

   Sil
 5. Merhaba. Antalya'da park-kaldırım peyzajlarında ve birçok bahcede oldukca fazla mevcut. Ayrıca çok hoşuma gittiği için ekmek üzere geçen ay bir ağaçtan olgunlaşmış iki tohum kabuğunu kopartarak arabaya kadar da 10 dk kadar elimde taşıdım. Eve gelince tekrar çıplak elle taşıdım. Hatta kızım da dokundu. Herhangi bir zehirlenme yada allerjik reaksiyon yaşamadık. Sanırım zehirlenme yenilince oluyor. Tohum kabukları fasulye kurusuna çok benziyor. Dediginiz gibi şiddetli zehirlenme olsaydı antalyada birçok vaka görülürdü ki burada park bahce mudurlugu bircok tropikal agaç yetiştirir. Bilmeden iş yapacaklarını zannetmiyorum. Yinede uyarınız icin tesekkurler. Tohumları bu kış ekeceğim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba efe 789, Yazımda da belirttiğim gibi ben de bu bitkiyle tesadüfen tanıştım. Her hangi bir tecrübem olmadığı için ne derece zehirli olduğu konusun da bir şey diyemem.Ben yabancı kaynaklardan aldığım bilgileri aktardım.Yine de dikkatli olmak gerektiğini düşünüyorum.Sevgiyle kalınız.

   Sil
 6. Çok güzel bir bitki. Antalya Atatürk Parkı'nda görmüş ve hayran kalmıştım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İstilacı ve zehirli olması nedeniyle yetiştirirken dikkatli olunması gerekiyor. Çiçek olarak çok güzel, yerini severse kışa kadar çiçek açıyor, yapraklarıda oldukca dekoratif.

   Sil