12 Haziran 2013

BİTKİLER VE ÇİÇEKLERİ ( 8 )

Orkide ağacı ve çiçeği
Orkide ağacı çiçeği ( Bauhinia variegata )

- ORKİDE AĞACI ( Bauhinia variegata ) :  Sevilen bir süs bitkisi olan orkide ağacı baklagiller familyasından olup ana vatanı Hindistan'dır. Yurdumuzun Akdeniz ve Ege bölgesinin kıyı kısımlarında park ve bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir.
Sıcak ve nemli yerleri seven  orkide ağacı, soğuğa karşı duyarlıdır.

Pembe renkli iri ve gösterişi çiçekleri orkideye benzer. Kelebeği andıran iki loplu kalp şeklinde yaprakları nedeniyle,  'çatalyürek' de denir.
Kışın yapraklarını döken orkide ağacı yaprağını açmadan önce ilkbaharda çiçek açar ve  yaz boyu açmaya devam eder.
Orkide ağacının çiçek ve yaprakları zehirsiz olup yenir.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


İbrişim akasya ağacı ve çiçeği
İbrişim akasya ( Parkinsonia aculeata ) çiçeği ( Yakın çekim )
- İBRİŞİM AKASYA /  PARKİNSONYA  ( Parkinsonia aculeata ): Baklagiller familyasından bir süs bitkisi olan ibrişim akasya tropikal bir bitki olup anavatanı Amerika kıtasıdır. Çalı, kimi zamanda ağaç halinde olan ibrişim ağacı kışın yapraklarını döker, dalları yeşil renkli ve dikenlidir. Şerit şeklinde uzun ve birleşik yaprakları ile daha çok dikkat çeker.


Parkinsonya ağacına yurdumuzda  'narin yaprak' da denir.
İbrişim ağacı yaprağı ile beraber yazın çiçek açar ve kışa kadar da devam eder. Salkım şeklinde, sarı, turuncu  renkli çiçekleri erseliktir, meyveleri ise bakla şeklinde ve bol tohumludur.
Parkinsonia aculeata'nın dünya da;  Palo verde, Parkinsonya, Kudüs diken, Jöle fasulye ağacı...... gibi bir çok  adı vardır.
İbrişim akasya'ya  yurdumuzda, ayrıca  ;  'duvak ağacı',  'narin yaprak' da denir ( Ersin Yücel :Ağaçlar ve çalılar.1 )

Güneşli yerleri ve geçirimli toprakları seven ibrişim ağacı kuraklığa dayanıklıdır, soğuğa karşı ise duyarlıdır. Ege ve Akdeniz kıyılarımızda park ve bahçelerde süs bitkisi olarak  yetiştirilmektedir.
Parkinsonya, tohumdan ve kök filizlerinden yetiştirilmektedir.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gülibrişim ağacı ve çiçeği
Gülibrişim ( Albizia julibrissin )
- GÜLİBRİŞİM ( Albizia julibrissin ) : Baklagiller ailesinden olan gülibrişim'in anavatanı Asya kıtasının tropikal iklim görülen yerleridir. Kışın yapraklarını döken bu ağaç, yazın beyazımsı pembe renkli ve  güzel kokulu çiçekler açar.
Bilimsel adını, İstabul'dan İtalya'ya götürüp tanıtan Del Albizi'den almıştır. Bir adı da ipek ağacı'dir.

Gülibrişim'in çiçekleri gibi yaprakları da çok güzel ve dekoratiftir. Kıyı bölgelerimizde park ve bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilen gülibrişim, tohumdan, kök filizinden ve çelikle üretilir. Geçirimli nemli  toprakları ve güneşli yerleri sever.
Gülibrişim'in yaprakları ve çiçekleri zehirsizdir, yenir.

Bir adı da ipek ağacı olan gülibrişim ve bakla şeklindeki meyveleri.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Japon kavağı ağacı ve çiçeği.
Japon kavağı çiçeği ( Brachychychiton populneus )
- JAPON KAVAĞI ( Brachychychiton populneus ) : Anavatanı Avustralya olarak gösterilen bu bitkiye nedense ülkemizde Japon kavağı denmektedir. Kakaogiller familyasından ( Sterculiaceae ) olan bu ağaca şeklinden dolayı 'şişe ağacı' da denir.
Halk arasında Çin kavağı olarak tanınan pavlonya ise farklı bir bir bitkidir.http://kadirbekci53.blogspot.com/search?q=%C3%87in+kava%C4%9F%C4%B1

Japon kavağı.daha çok cadde ve parklara  dikilen düzgün gövdeli dekoratif bir ağaçtır. Her dem yeşil olan japon kavağı ilkbaharda demetler halinde  dışı bej içi turuncu renkli çan şeklinde çiçek açar. Bitkinin uzun saplı, oval,  sivri uçlu yaprakları titrek kavak gibi sürekli sallanır ve hoş bir ses çıkarır.
Akdeniz ve ege kıyılarında yetiştirilen japon kavağı tohumdan üretilir.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tespih ağacı ve çiçeği
Tespih ağacı ( Melia azedarach )

- TESPİH AĞACI ( Melia azedarach ) : Anavatanı Asya kıtası olan tespih ağacı yurdumuzun ılıman iklim görülen kıyı bölgelerinde park ve bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir.

Tespih ağaç kışın yapraklarını dökmesine rağmen salkım şeklindeki meyveleri ile hoş bir görüntü oluşturur, ancak zehirlidir.
İlkbahar aylarında  leylak rengi çiçekler açan tespih ağacının bu nedenle bir adı da 'Hint leylağı'dır, birleşik yaprakları ise kötü kokuludur.
Tespih ağacının meyveleri tespih ve süs eşyası, odunu ise müzik aleti yapımında kullanılmaktadır.( Necati Güvenç Mamıkoğlu: Türkiye'nin Ağaçları ve Çalıları ).
Ilıman ilimleri seven tespih ağacı tohumdan ürer. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder