2 Haziran 2014

ONBİRAY ÇİÇEĞİ

Onbiray çiçeği (  Primula obconica )

Onbiray çiçeği ( Primula obconica ), çuhaçiçeğigiller ( Primulaceae )  familyasından,  çok yıllık ve otsu bir bitkidir.  En önemli özelliği,  uygun ortamlarda yıl boyu çiçek açmasıdır.  Yurdumuzda onbiray çiçeği denmesi bu nedenledir.  Diğer çuha /  primula türleri gibi mevsim çiçeği  değildir.  Daha çok mor renklerde çiçek açar, çiçek sapları farklı uzunlukta olur  ve   şemsiye görünümündedir.  Renkleri açtıktan  sonra  koyulaşır,  ebruli,  katmerli ve kokulu çiçek açan çeşitleri de üretilmiştir.  En güzel  çiçeklerden biri kabul edilir.

Primula obconica, Anavatanı Çin'in subtropikal iklim görülen dağlarıdır. Alp Dağları da bu çiçeğinin en güzel  yetiştiği yerlerdir. Bu gruptan ( uzun saplı )  bazı çuha türleri yurdumuzda da yetişmektedir ( Karadeniz çuha çiçeği - Prımula megaseifolia ). Doğukaradeniz bölgesinde,  orman içlerinde  yetişen bu çiçeğe halk arasında 'menekşe' denmektedir.


Onbiray çiçeği, çuha çiçeğinin aksine zehirli bir bitkidir, yenmez ( Halbuki, 'marul çiçeği' de denilen bazı çuha çiçeği türlerinin yaprakları sebze olarak yenebilir.).  Bu nedenle,  onbiray çiçeğine  'zehirli çuha çiçeği' ( Poison primrose ) da  denir. Çocuklardan uzak tutulması gerekir. Kalp şeklinde iri ve az yaprak açar.

Onbiray çiçeği hem bahçe, hemde saksı çiçeği olarak yetiştirilir. Yetiştirilmesi ve üretilmesi  çuha çiçeği gibidir.
Gölge yerleri ve humusça zengin  nemli toprakları sever, soğuğa karşı oldukça dayanıklıdır. Direk güneş ve fazla  sıcak bu çiçeği öldürür. Bu nedenle mutlaka gölgeli, esintili yerlere dikmek ve toprağını sürekli  nemli tutmak gerekir.

Onbiray çiçekleri ( Kültür )

Onbiray çiçeği
Onbiray çiçeği

Onbiray çiçeği

Onbiray çiçeği

Onbiray çiçeği

Onbiray  çiçekleri ( Primula obconica )
Onbiray çiçekleri saksılara karışık dikildiğinde çok güzel durur.

2 yorum:

  1. Mevsimlik değil de çok yıllık olması iyiymiş. Bu güzel çiçekleri hep görebilmek harika ama dediğiniz gibi sıcaklarla arası nasıl olur? Yine de özendim, ben de bir kök olsun yaşatmayı deneyeyim.

    YanıtlaSil
  2. Akdeniz iklimi bu çiçek için fazla sıcak ancak hibrit türleri belki daha dayanıklıdırlar..Deneyelim bakalım ne olacak.Selamlar,sevgiler.

    YanıtlaSil