11 Mayıs 2010

AĞAÇ MİNESİ / LANTANA


Ağaç minesi çiçeğinin genel görünümü

Ağaç minesi, sıcak ve ılıman iklimlerde yetişen çalı formunda, güzel çiçekli bir bitkidir. Bilimsel adı 'lantana camara' olan bu çiçek mineçiçeğigiller ( verbenaceae ) ailesine mensup olup, anavatanı Amerika kıtasıdır. Çok sayıda doğal ve kültür türü vardır. Çiçekleri yer minesine ( verbena ) benzer. Halk arasında  'üç ortak' da denir.

Ağaç minesi yazın ve sonbaharda  şemsiye görünümünde, demetler halinde, birleşik çiçekler açar. Kırmızı ve pembe çiçekleri olanlar ayni zamanda  ebrulidir, beyaz ve sarı çiçek açan  çeşitleri de  vardır.
Ağaç minesinin çiçekleri hafif kokuludur.  Ebruli olanların çiçekleri açtıktan bir süre sonra renk değiştirirler. Kelebek ve arıların çok  sevdiği çiçeklerdendirler.

Pembe çiçekli ağaç minesi diğer çeşitlerine göre soğuğa karşı daha dayanıklıdır.

Ağaç minesinin yaprakları tüylü olup dokunduğu yeri tahriş eder, alerjiktir, ayrıca kötü kokar.
Bir bahçe bitkisi olan lantana, kışın soğuk geçen yelerde  saksıda yetiştirilebilir. Bodur ve sürünücü olan çeşitleri de vardır.

Ağaç minesi güneşli yerleri ve humusça zengin geçirimli toprakları sever, yazın bol su ister. Kışın gövdesi kurusa da baharda kökünden tekrar filiz verir ve çok hızlı bir şekilde büyür. Zaman zaman budanarak form verilmesi gerekir.

Genelde herdem yeşil olan lantana soğuk geçen yerlerde kışın yaprağını döker. Ilıman iklim görülen yerlerde  ( Akdeniz iklimi görülen yerlerde ) kışın da çiçek açar. Tohumla ve çelikle üretilir, bakımı kolay bir çiçektir.

Ağaç minesi ya da çalı minesi ( Lantana camara )
( Yakın çekim )

                                                           Ağaç minesi ( Lantana camara )

Makro çekim.

Ağaç minesi kelebekleri kendine çeken bir çiçektir.
Beyaz çiçekli ağaç minesi çiçeği
Sarı çiçekli ağaç minesi
Ağaç minesi meyveleri ( Tohum kapsülleri )

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder