5 Aralık 2013

AĞLATAN ÇİÇEK / HİNT GÜLÜ

Hint gülü ( Hibiscus mutabilis )
Bu sabah kalktığımda, bu yıl mart ayında diktiğim hint gülü çiçek açmıştı, fotoğrafını  çekerken duygularıma hakim olamadım....
Ayşe Teyze,  çelik almak için gittiğim zaman, bitkilere olan düşkünlüğümü bildiğinden 'Senim bahçene daha iyi yakışır.'  diyerek, almak istememe rağmen, köklemiş ve bana vermişti. Bundan iki ay sonra da onu kaybetmiştik.  Ayşe Teyze'nin bu beklenmedik ve  ani  ölümü, tanıyanlarını ve özellikle de bizi ailecek çok üzmüştü. 10 yıl boyunca hep beraber  yemiş  içmiş,  gezip tozmuş, her şeyimizi paylaşmıştık.

Ayşe Teyze sıradan bir insan değildi, ilkokul üçüncü sınıfa kadar okumuş olmasına rağmen kendini her bakımdan çok iyi yetiştirmişti. Hayatı yaşayarak öğrenmiş örnek bir insan, vefakar bir anneydi. Okumayı, insanlara yardım etmeyi ve toprakla uğraşmayı  çok severdi. Elinden gelmeyen bir şey yoktu, ondan çok şey öğrenmiştik
.
Kapısı herkese açıktı, insanlar arasında ayrım yapmazdı, bir lokma ekmeğini yalnız yemezdi. Bu nedenle evinden hiç misafiri eksik olmazdı. Bahçeköy'de ( Seferihisar ) onu  tanımayan, sevmeyen yoktu. Otuz yaşlarında eşini kaybetmiş, hayatını üç çocuğunu  feda etmişti.  Çocukları evlenince de, tek başına yalnız yaşamaya başlamıştı.
Ben ona  'Ayşe Sultan' diye hitap ederdim. Seni hiç  unutmayacağız AYŞE SULTAN, nur içinde yat.

İşte ondan  geriye kalan bazı kareler. 

                                                          HİNT GÜLÜ ( Yol hatmisi )

Benim için özel  bir yeri ve anlamı olan bu çiçeği gelin biraz daha yakından tanıyalım.

Bilimsel adı 'Hibiscus mutabilis' ( Türkçesi; Yol hatmisi ) olan hint gülü, yurdumuzda;  ağaç gülü, yol hatmisi, yanardöner, pamuk gülü gibi değişik adlarla  tanınmaktadır.
Ebegümecigiller ( malvaveae ) familyasından olan hint gülü, kışın yapraklarını döken küçük bir ağaçtır. Anavatanı, Asya kıtasıdır (Çin ve Japonya ).

Bu bitkiye hint gülü denmesinin nedeni; Hindistan'da endüstride de kullanılan önemli bir ağaç olmasından ileri gelmektedir. Nitekim, Hindistan'da  bu bitkinin kabukları; halat ve dokumacılıkta, çiçekleri ise boya ve ilaç sanayinde kullanmaktaymış.

Bir adı da yanardöner olan hint gülü.çiçeği.
Hint gülü yılda iki kez, sonbahar ve ilkbahar da  çiçek açıyor. Beyaz, pembe, yalınkat ve katmerli çiçek açan çok sayıda doğal ve  kültür çeşidi  var.  Gül şeklindeki iri çiçekleri uzun ömürlü olup gün içinde  renk değiştirmektedir. Aynı çiçek üzerinde üç farklı renk bir arada olabilmektedir ( beyaz, pembe,kırmızı ). Bu  nedenle bir adı da  'yanardöner' dir.

Sıcak iklim bitkisi olan Hint gülü; Akdeniz iklimi görülen kıyı bölgelerimizde,  daha çok park ve bahçelerde  yetiştirilmektedir. Güneşli yerleri ve  humuslu,  nemli toprakları sever. Kısmen soğuğa ve kuraklığa dayanıklıdır.Yaprakları zaman zaman  sararıp dökülmektedir, bu nedenle dikilirken bu durum göz önünde bulundurulmalıdır.
Hint gülü, çelikten ve tohumdan üretilir. Yetiştirilmesi kolaydır, fazla bakım istemez.

6 yorum:

 1. Hüzünlü ve buruk bir tat bırakan, hoş resimlerle daha da güzelleşen HİNT GÜLÜ, için kocaman teşekkürler.

  YanıtlaSil
 2. Ayşe Sultan hint gülünün yanısıra sevgiyle anılmayı bırakmış geride, ne mutlu ona. mekanı cennet olsun.
  Hint güllerimiz aynı zamanlarda açmış. Çok şaşırdım ve sevindim benimkini gördüğümde. Kışı renklendiren ağaçları çiçekleri görmek mutluluk veriyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok sağolun Sarkaç Hanım.Kışın azda olsa bazı bitkilerin çiçek açması çok hoş.Selamlar,sevgiler.

   Sil
  2. Kendisine Allah'tan rahmet dilerim. Yanardöner ayrı bir çiçeğin adı değil miydi?

   Sil
  3. Önemli olan bitkilerin botanik adı, yoksa ayni adlı bir çok çiçek var. Bir tür peygamber çiçeği olan ve sadece Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde yetişen sevgi çiçeği ( Centaurea tchihatcheffii ) de, yanar döner çiçeği olarak da tanınıyor. Selamlar Fuzuli Şair bey.

   Sil