23 Kasım 2013

YUKKA'MIN CEZASI

Yukka çiçeği ( Yucca gloriosa )
Genel olarak blogumda, bahçemde  yetiştirmeye çalıştığım bitkileri tanıtıyorum. Yani hem öğreniyor, hemde bu konuda edindiğim tecrübelerimi  sizlerle paylaşıyorum. Belki size saçma gelecek ama, ben bu şekilde onları sevindirdiğime  inanıyorum.

Bilimsel olarak ispat edilmemekle beraber, müziğin bitkilerin büyümesine olumlu  etki ettiği söylenmektedir.
Yine,  meyve vermeyen bitkilerin kesme tehdidi karşısında meyve verdiği, halk arasında hep anlatıla gelmektedir.

Bir kaç yıldır tanıtmak için bahçemdeki yukka'mın  ( yuka olarak ta söyleniyor )  çiçek açmasını bekliyorum.  Ancak gel gör ki, yukka'mın hiç mi hiç  çiçek açmaya niyeti yok, habire uzuyur, kökünden filiz veriyor,  gerçi çiçeksiz hali de çok güzel, ama!
Ben de bunun üzerine yukka çiçeğini  başka yerlerde çektiğim fotoğraflarla  tanıtmaya karar verdim, yani onu cezalandıracağım.  Hani çoban dağa küsmüşte dağın haberi olmamış, benimki de o misal.  Tabi çiçek açarsa onu affetip fotoğraflarını buraya   koyacağım.  Bakalım yukka  bu cezaya nasıl bir tepki verecek.

Gelelim yukka ile ilgili edindiğim  bilgi ve izlenimlerime.
Yukka ( yucca ), kuşkonmazgiller ( asparagaceae ) familyasındandır,  bazı kaynaklarda  zambakgillerden  ( liliaceae ) gösterilmektedir ( Eski familyası ). Anavatanı Orta ve Kuzey Amerika olan yukka'nın yaklaşık kırk  kadar türü bulunmaktaymış.  Çok yıllık ve ağaçsı bir yapısı olsa da aslında otsu bir bitkidir. Yaz kış yapraklıdır. Kaktüsler gibi aynı zamanda sukkulenttir, yani gövdesinde su ve besin depo eder, bu nedenle kuraklığa dayanıklı bir bitkidir.

Yukkanın yaprakları sert ve sivri uçludur, bu nedenle 'hançer çiçeği' de denir, oldukça tehlikelidir. Eğer bitkinizin yapraklarının ucu yumuşaksa, yukka değildir. Yukkaya  çok benzeyen bir çiçek olan  drasena ( dracaena ) dir.

Yukka, mayıs -kasım ayları arasında  uzun bir sap üzerinde yumurta şeklinde, genel olarak bej renkli çiçekler açar. Bu şekliyle büyük bir  avizeyi andırdığı için,  halk arasında yukkaya daha çok  'Avize çiçeği' denmektedir.

Geçirimli ve humusça zengin nemli  toprakları seven yukka  susuzluğa dayanıklı bir bitkidir.  Ancak suyu çok  sever, özellikle yazın yapraklarına ara sıra su serpilmelidir.
Yukka için en önemli husus ise; bulunduğu yerin aydınlık ve  güneş alması gerekir, aksi halde çiçek açmaz ve gelişemez.  İç mekanlarda kullanılacaksa, yerin  güneş alması ve aydınlık olmasına dikkat etmek  gerekmektedir.
Yuka  her ne kadar sıcak iklimlere özgü bir bitki olsa da soğuğa karşıda dayanıklıdır. Park ve bahçelerde çok güzel görünür, değerli bir peyzaj bitkisidir.
Yukka, dal ve gövdesinden kesilen çelikle, ayırma ile ve tohumla  üretilmektedir. Ancak kesilen parça dikmeden önce; bir kaç gün serin bir yerde  bekletilerek  kesilen yer kabuk bağlatıldıktan sonra dikilmelidir.
Sonuç olarak; yukka ışığı, suyu  ve güneşi seven bir bitkidir.

( Bu yazı son olarak 30. 09. 2015 tarihinde güncellenmiştir. )

Yuka ( avize ) çiçekleri

Bir adı da avize çiçeği olan yukka çiçekleri
Yukka çiçeği ( yakın çekim )
Yukka çiçeği ( Yucca gloriosa )
Tohum oluşturmaya başlamış bir yukka bitkisi.

    

7 yorum:

 1. Yazı ve resimlerinizin çok sayıda insana ulaşması, toplumda gittikçe artan sertliğe karşı bir etki yaratabilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Farklılıklarımızın yarattığı sinerjiyi iyi değerlendirmeliyiz.Her kes bu konuda elinden geleni yapmalıdır.Selamlar Ali Bey.

   Sil
 2. İki tane de bizim bahçede var. Hem de kocamanlar. Altın Sağnak denilen türden. Biz taşınalı bir buçuk yıl oluyor. Geçen yıl açmamışlardı ama iki ay kadar önce Bir de baktım ki tepeleri aynı sizin fotoğraflarda olduğu gibi beyaz çiçeklerle dolu. Nasıl sevindim anlatamam. Umarım sizinkiler de açar. Ne yazık ki çiçekler fazla kalmıyor.
  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazımda da belirttiğim gibi bu bitkiyi dikerken iyi güneş alan bir yere dikmek gerekirmiş, benimki biraz az güneş gören bir yerde olduğu için çiçek açmıyor sanırım.Neyse bunu öğrendim hiç olmazsa.Selamlar.

   Sil
 3. http://bricoyunu.blogspot.com/2013/11/sevgi.html
  Fotoğraf için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 4. Çok teşekkürler Abdülkadir Bey. Blogunuz ile sürdürüyorsunuz öğretmenlik görevinizi, ben de öğrenciniz olmaktan çok mutluyum.

  Benim saksı çiçeği olarak aldığım bir yuka bitkisi vardı. Çok büyüdü, saksıya sığamaz oldu. Onu yazlığın bahçesine diktim. Yaklaşık 6 yıldır toprakta ama hiç çiçek açtığını görmedim. Parklarda çiçek açan yukalara göre yaprakları daha koyu yeşil olduğu için farklı bir cins olduğunu düşünüp çiçek açmamasını buna yormuştum. Şimdi düşünüyorum da benim yukam zeytin ve erik ağacının gölgesinde kalıyordu. Belki o nedenle açmamıştı. Malesef erik ağacımızı kaybettik ve yuka biraz güneş görür hale geldi. Belki bu yıl çiçek verir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Sarkaç Hanım,
   Ne derece yararlı oluyor bilmiyorum ama bildiklerimi paylaşmaktan mutlu oluyorum,umarım sizin gibi düşünen başka arkadaşlarda vardır.
   Yukanın yeni durumunda çiçek açacağını sanıyorum.Selamlar,sevgiler.

   Sil