1 Ağustos 2013

ÇİLEK GUAVASI

Yurdumuzda da artık daha önce çoğumuzun adını dahi duymadığımız  bir çok tropikal meyve ve bitkinin fidanı rahatlıkla bulunabiliyor. Eğer bu konuda meraklıysanız alıp yetiştirmeniz eskisi gibi çok zor değil. Özellikle yarıtropikal bir iklime sahip olan kıyı bölgelerimiz bunun için oldukça elverişli. Nitekim artık Akdeniz bölgemizde  tropikal meyvelerden bir çoğu yetiştirilmektedir.

Bir bitkiyi  yetiştirmek oldukça zevkli bir uğraş. Hele bu bitkiyi  ilk defa yetiştiriyorsanız, daha önce hiç  görmemişseniz, her aşaması;  çiçek açması, meyve vermesi  adeta bir olay oluyor.

Bugün size geçen yıl diktiğim ve bu yıl  meyve vermeye başlayan bir bitkiden, kırmızı çilek guavadan ( psidium littorale ) söz etmek istiyorum.
Anavatanı Meksika ve Güney Amerika olan guava bitkisinin yüz kadar türü bulunmaktaymış. Bunlardan en tanınmış olanlar;  iri meyveleri olan elma guavası ( psidium guajava ), daha küçük meyveleri olan,  kırmızı çilek guavası ( psidium littorale ) ve  yeşil meyveli olan  limon guavası imiş.

Kırmızı çilek guavası'nın bir adı da 'cattley guavası' imiş  ( Gezgin,Sir William Cattley'in adına ithafen bu ad verilmiş.).  Çalı şeklindeki bir bitki bu nedenle  saksıda da yetiştirilmeye çok uygun, soğuğa karşı da en dayanıklı guava türüymüş (-5 ).
Kışın  begonvil çiçeklerim kuruduğu halde çilek guavasına  bir şey olmadı, sadece yaprakları biraz renk değiştirdi.

Geçen yıl haziran ayında diktiğim çilek guavası sonbaharda çiçek açtıysa da meyve tutmamıştı. Bu yıl, ilkbaharda açtığı çiçeklerin çoğu meyveye dönüştü, şu anda oldukça da iyi görünüyorlar. Bu kadar küçük yaşta  meyve vereceğini doğrusu  beklemiyordum, benim için hoş bir sürpriz oldu.


Guava çiçeği
Sonbaharda guavanız çiçek açarsa şaşırmayın..
Çilek guavası fazla bakım istemeyen, her türlü toprakta yetişebilen bir meyve, yazın diğer tropikal bitkiler gibi toprağının ve yapraklarının nemli tutulmasını istiyor.
Guava, kendine verimli bir bitki ( erkek ve dişi çiçek ayni ağaçta bulunuyor ), bu nedenle tek olarak dikilmesi sorun yaratmıyor. Şu anda koyu yeşil renkli olan meyveleri olgunlaşmaya başlayınca kırmızılaşıyormuş, bu nedenle çilek guavaya 'kırmızı çilek guavası' deniyormuş ( red guava ). Tadını doğrusu  bende merak  ediyorum.

Guava, tohumdan, dip filizlerinden ve çelikten  üretilmektedir.

Henüz olgunlaşmamış çilek guavası ( Red guava )
Bu arada guavanın bahçemdeki  mersine çok benzediğini fark ettim,özellikle çiçekleri hemen hemen aynıydı, araştırınca; ikisinin de ayni familyadan (myrtaceae / mersingiller ) olduklarını anladım.

Guava'nın bir tür mersin olduğunu biliyormydunuz?
Guavanın bir meyve olmanın ötesinde süper yararlı bir bitki olduğu anlaşılıyor. Zira, bitkinin yaprakları çay ve sebze, tohumları kahve olarak kulanılabiliyormuş. Meyvesi çiğ olarak, pişirilerek, kurutularak yendiği gibi salatası, reçeli, turşusu, meyve suyu da yapılıyormuş.

Antioksidan özelliği yüksek olan çilek  guava, A, C vitaminleri ve likopen bakımından da çok zenginmiş.Kalp, şeker ve kilo sorunu olanlar için çok yararlı olan guava cildi de diri tutuyormuş.

E..., başka ne olsun; artık, siz de bir guava yetiştirmek istersiniz herhalde, sevgili bitki dostlarım.

Kaynaklar: Vikipedi

                                                  ÇİLEK GUAVASI OLDU ( Güncelleme tarihi. 27. 08,2013 )
( Bu yazıyı yazdıktan kısa bir süre sonra  çilek guavasının meyveleri kızararak olgunlaşmaya başladılar. Olgunlaşan meyveler dökülüyor, çileği andıran güzel bir tadı var. Herkese tavsiye ederim.

Olgunlaşmış çilek guavası meyveleri.
Olgunlaşmış  çilek guavası meyvesi
Kırmızı çilek guavası
Kesilmiş kırmızı çilek  guavası ve tohumları

2 yorum:

  1. Değişik bir tadı var demişsiniz. Tam olarak yorumunuz nedir? çok güzel-güzel-idare eder... ve tatlimi?

    YanıtlaSil
  2. Kesinlikle kötü bir tadı yok,sulu ve biraz çileği andırıyor,kabuğunu soymadan yiyorsunuz.

    YanıtlaSil