1 Ağustos 2013

ÇİLEK GUAVASI

Yurdumuzda  artık daha önce çoğunun  adını dahi duymadığımız  bir çok tropikal meyve ve bitkinin fidanı bulmak ve yetiştirmek  mümkün.  Özellikle yarıtropikal bir iklime sahip olan kıyı bölgelerimiz bunun için oldukça elverişli. Nitekim artık Akdeniz bölgemizde  tropikal iklimlerde yetişen meyvelerden bir çoğu yetiştirilmektedir.

Bir bitkiyi  yetiştirmek oldukça zevkli bir uğraş. Çocuk büyütmek gibi, zor ama heyecan verici.  Hele bilmediğiniz bir  bitkiyse, çiçek açması, meyve vermesi  adeta bir olay oluyor.

Bugün size geçen yıl diktiğim ve bu yıl  meyve vermeye başlayan bir bitkiden, kırmızı çilek guavadan ( psidium littorale ) söz etmek istiyorum.

Anavatanı Meksika ve Güney Amerika olan guava ( psidium )  bitkisinin yüz kadar türü bulunmaktadır.  Bunlardan en tanınmış olanları ise; İri meyveleri olan elma guavası ( psidium guajava ), daha küçük meyveleri olan kırmızı çilek guavası ( psidium littorale ) ve  yeşil meyveli olan limon guavası dır.

Kırmızı çilek guavası'nın dünyadaki  bir adı da 'Cattley guavası' dır  ( Gezgin, Sir William Cattley'in adına ithafen verilmiş.). Çilek guavası, çalı formunda  olup  saksıda da yetiştirilmeye  uygundur. Soğuğa en dayanıklı guava türüdü kabul edilmektedir (-5 ).
Kışın Seferihisar'da begonvil çiçeklerim soğuktan  kuruduğu halde çilek guavama bir şey olmadı, sadece yaprakları biraz bozuldu.

Geçen yıl haziran ayında diktiğim çilek guavası sonbaharda çiçek açınca şaştım kaldım. Ancak  kış geldiği için  meyveleri büyüyemeden döküldü. Bu yıl  ilkbahar da açan  çiçeklerin çoğu meyveye dönüştü, şu anda oldukça sağlıklı görünüyorlar. Bu ağacın bu  kadar küçükken meyve vermesi,  benim için hoş bir sürpriz oldu.


Guava çiçeği
Sonbaharda guavanız çiçek açarsa şaşırmayın..
Çilek guavası fazla bakım istemeyen, her türlü toprakta yetişebilen bir meyve. Yazın diğer tropikal bitkiler gibi toprağının ve yapraklarının nemli tutulmasını seviyor.

Çilek guavası kendine verimli bir bitki ( erkek ve dişi çiçek ayni ağaçta bulunuyor ), bu nedenle tek olarak dikilmesi sorun yaratmıyor. Şu anda koyu yeşil renkli olan meyveleri olgunlaşmaya başlayınca kırmızılaşıyormuş.  Bu nedenle çilek guavası'na  'kırmızı çilek guavası' deniyormuş ( red guava ). Tadını doğrusu  bende merak  ediyorum. Olunca yazarım.

Çilek guavası, tohumdan, dip filizlerinden ve çelikten  üretilmektedir.

Henüz olgunlaşmamış çilek guavası ( Red guava )
Bu arada guavanın bahçemdeki  mersine ( myrtus communis ) çok benzediğini fark ettim. Özellikle çiçekleri hemen hemen aynı, nitekim araştırınca, yanılmadığımı anladım. Mersin gibi çilek guavası da   myrtaceae / mersingiller familyasından bir bitki, ama cinsleri farklı.  

Guava'nın bir tür mersin olduğunu biliyormydunuz?
Guavanın bir meyve olmanın ötesinde süper yararlı bir bitki olduğu anlaşılıyor. Zira, bitkinin yaprakları çay ve sebze, tohumları kahve olarak kulanılabiliyormuş. Meyvesi çiğ olarak, pişirilerek, kurutularak yendiği gibi salatası, reçeli, turşusu, meyve suyu da yapılıyormuş.

Antioksidan özelliği yüksek olan çilek  guava, A, C vitaminleri ve likopen bakımından da çok zenginmiş. Kalp, şeker ve kilo sorunu olanlar için çok yararlı olan çilek  guava'sı  cildi de diri tutuyormuş.
Çilek guavası, tohumdan, dip filizlerinden ve çelikle üretilmektedir.

Yararlandığım kaynaklar: Vikipedi

                                                  ÇİLEK GUAVASI OLDU ( Güncelleme tarihi. 27. 08,2013 )
Bu yazıyı yazdıktan kısa bir süre sonra  çilek guavasının meyveleri kızararak olgunlaşmaya başladılar. Olgunlaşan meyveler dökülüyor, çileği andıran güzel bir tadı var. Herkese tavsiye ederim.

Olgunlaşmış çilek guavası meyveleri.
Olgunlaşmış  çilek guavası meyvesi
Kırmızı çilek guavası
Kesilmiş kırmızı çilek  guavası ve tohumları

2 yorum:

  1. Değişik bir tadı var demişsiniz. Tam olarak yorumunuz nedir? çok güzel-güzel-idare eder... ve tatlimi?

    YanıtlaSil
  2. Kesinlikle kötü bir tadı yok,sulu ve biraz çileği andırıyor,kabuğunu soymadan yiyorsunuz.

    YanıtlaSil