22 Mayıs 2010

FRENK İNCİRİ

Bilimsel adı; 'opuntia ficus-indica'  olan frenk inciri, kaktüsgiller ( cactaceae ) familyasından olup çalımsı ve sukulent bir bitkidir. Halk arasında daha çok "kaynanadili" denmektedir. Bir adı da 'Hint inciri' dir.
Frenk inciri, sıcak ve kurak iklimlerde doğal olarak yetişmektedir. Yurdumuzun Akdeniz ve Ege bölgelerinin kıyı kısımlarında da doğal olarak  yetişmektedir. Park ve bahçelere  süs bitkisi olarak dikilmektedir.

Frenk inciri, her hangi bir yerinden koparılan parçadan kolayca ürer, yayılıcıdır.  Sıcak ve güneşli yerleri ve geçirimli toprakları  sever, dona karşı dayanıksızdır. Kuraklığa  çok dayanıklı olmasına karşı suyu sever.

Çok yıllık bir bitkİ olan frenk inciri,  birbirine ekli, yassı ve yuvarlak parçalar oluşturarak büyür. Bitkinin yaprakları yoktur, diken haline dönüşmüştür. Yaprak görevini gövdesi yerine getirir.
Meyvesi de gövdesi gibi dikenli olup,  yumurta şeklinde ve turuncu renklidir. 'Opuntia robusta', türünün meyveleri mor renkli olur.
Tatlı, sulu ve bol çekirdekli olan  meyveler dikenli olduğundan mutlaka eldivenle toplanmalıdır.  Yine de  dikeni elimize ve  vücudunuza batarsa, zeytin yağı sürerek kendiliğinden  çıkması için bir süre beklenmelidir.

Frenk inciri, nam-ı diğer 'kaynana dili',  ayni  zamanda şifalı bir meyvedir. Vücudu dinç tutarak yaşlanmayı geciktirdiği, yaralara  ve cilt hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

Frenk inciri ile ilgili diğer yazılarım:
http://kadirbekci53.blogspot.com.tr/2010/08/frenk-inciri-nasl-yenir.html
http://kadirbekci53.blogspot.com.tr/2011/09/frenk-incirini-taniyalim-ve-sevelim.html
http://kadirbekci53.blogspot.com/2013/02/dedemin-kaktusu.html ( Hikaye )

Frenk inciri çiçeği
Olgunlaşmış frenk İnciri / hint inciri meyveleri ( Opuntia ficus - indica )
Kırmızı renkli frenk inciri ( Opuntia robusta )
Kırmızı renkli frenk inciri ( Opuntia robusta )

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder