8 Mayıs 2010

FİLBAHRİ ÇİÇEĞİ ( Yalancı Yasemin )

Filbahri çiçeğinin genel görünümü

Filbahri ( philadelphus coronarius ), ortancagiller (hydrangeaceae ) familyasının philadelphus cinsinden  çalı formlu bir bitki türüdür.   Kışın yapraklarını döker,  beyaz renkli çiçekleri hoş kokuludur. Bu nedenle eskiden beri süs bitkisi olarak da yetiştirilmektedir. Anavatanı Güney Avrupa ve Kafkaslardır. Yurdumuzda doğal olarak da yetişmektedir.

Eski adı 'filbahar' dır,   zamanla 'filbahri' denmeye başlanmıştır. Filadelfus, fulbahri de denir. Halk arasında ise daha çok; 'yalancı yasemin', 'limon çiçeği', 'ağızlık çalısı' olarak bilinir.  Yılda bir defa, ilkbaharda çiçek açar.

Filbahri çiçeği ( Philadelphus coronarius )

Filbahri, ılıman iklimlerde yetişir, soğuğa ve kuraklığa  dayanıklı bir bir çiçektir.  Güneşli yerleri ve geçirimli, nemli, humusça zengin  toprakları daha çok tercih eder. Yazın ise  düzenli sulanma ister. Yurdumuzun kıyı bölgelerinde,  daha çok park ve bahçelerde peyzaj bitkisi olarak yetiştirilmektedir.
Güzel kokulu olduğu için, sabun ve parfüm yapımında da  kullanılır. Ayrıca odunundan ağızlık ve pipo yapılır.

Filbahri, çiçeklenme döneminden sonra  derin bir şekilde  budanır. Gec budanınca tomurcukları yok olduğundan çiçek açamaz, buna dikkat etmek gerekir. Yetiştirilmesi kolaydır, fazla bakım istemez. Çelikle, kökten ayırmayla ve  tohumdan üretilir.

Filbahri ( philadelphus ) çiçekleri:

Halk arasında filbahri çiçeğine; limon çiçeği, yalancı yasemin ve
ağızlık çalısı da denir. 
Filbahri çiçeği portakal çiçeği gibi çok güzel kokar.
Filbahri çiçeği
Filbahri çiçeği  ( tohum kapsülleri )

Posted by Picasa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder