2 Mayıs 2010

PORTAKAL AĞACI VE ÇİÇEĞİ

Portakal ağacı ( Citrus cinensis )
Narenciyeler içinde en fazla  bilinen ve yetiştirilen meyve portakaldır (citrus sinensis).  Anayurdu Çin olan portal melez bir tür olup turunçgiller ( Rutaceae ) familyasındandır.  Yurdumuza, Ümit Burnu yolu ile  Portekiz'den gelmiştir. Bu nedenle 'Portekiz'den gelen' anlamını  çağrıştırdığı için 'portakal' denmiştir.

Portakal ağacı, herdem yeşil olup sık dallı ve seyrek   dikenli olur.  Güneşli yerleri ve verimli, geçirimli, toprakları sever.  Soğuğa karşı mandalina kadar dayanıklı değildir. Yurdumuzun en çok Akdeniz bölgesinde, az miktarda da,  Ege bölgesi ve Rize de  yetiştirilmektedir.
Satsuma mandalina üretiminde,Türkiye'de söz sahibi olan Seferihisar'da;   bazı yıllar don olayı görülmesi  nedeniyle portakal  çok az yetişitirilmektedir.

Çok sayıda çeşidi olan portakal, dünyada  elmadan sonra en çok yetiştirilen meyvedir. Turunç fidanlarına  aşı yapılarak  üretilir.

 Bu yıl  portakal bol oldu.
Portakal ağacıma kar yağdı.
Portakal,  en güzel çiçek açan ağaçlardan biridir, meyve ve  çiçeği bazen  bir arada bulunabilir.
Yazar, Tülin Aksoy, 'Portakal çiçeği ve kadın' adlı denemesinde; 'Portakal ağaçlarındaki sihir, tıpkı biz kadınlarda var olan sihir gibi, ne anlaşılabilir, ne de vazgeçilebilir' diyor.

Portakal ağacı çiçekleri. Portakal ağaçları mart, nisan aylarında,güzel kokulu çiçek açar.
Portakal çiçekleri beş taç yapraklıdır.Erkek ve dişi organ ayni çiçek
 üzerinde bulunur, bu nedenle tozlaşma sorunu olmaz, verimlidir.
Portakal ağacı ve çiçeği

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder